بی‌تردید یکی از زیباترین حمام‌های به‌جا مانده ایران و پربیننده‌ترین اثر تاریخی کرمان، حمام گنجعلی خان است. این حمام بنایی است از یک مجموعه عام‌المنفعه شامل میدان، مسجد، بازار، چهارسوق، آب انبار، کاروانسرا و ضرابخانه که توسط گنجعلی خان یکی از سرداران سلحشور شاه عباس صفوی و حاکم کرمان بنا شد. وی مردی مدیر و مدبر و حاکمی باکفایت بود. امنیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کرمان ره‌آورد درایت این مرد لایق بود چنانکه سعی داشت شهر ضعفا را به دهکده اغنیا تبدیل کند. وی از سال 1005 تا 1034 حاکم کرمان بود و بعد از او فرزندش علیمردان خان به تکمیل اقدامات ناتمام پدر همت گماشت.

Hilton Alexandria King’s Ranch در مصر شعبه‌ای از Premedion Spa را به مساحت 6 هزار مترمربع راه‌اندازی کرده است. این نخستین حضور مشاور بین‌المللی اسپا Premedion در مصر است.

Amangiri، خلوتگاهی دورافتاده دردل دره‌های تابناک American Southwest است. این اقامتگاه در میان دامنه‌های حفاظت شده با دیدی گسترده قرار دارد. اقامت در آن هم ماجراجویی سرشار از آدرنالین را به مهمانان ارایه می‌دهد و هم فضایی آکنده از سکوت و آرامش. در برخی از سایت‌ها، از این مجموعه به عنوان گران‌ترین اقامتگاه دنیا نام برده می‌شود.

درست در نزدیکی ساحل کالیفرنیا، آیلند اسپای کاتالینا لحظه‌های آرام بخشی را به مراجعه‌کنندگان هدیه می‌دهد. این اسپا که به سبک اسپانیای دهه 1920 طراحی شده در شهر آوالون در جزیره سانتا کاتالینا از مجمع الجزایر ساحل کالیفرنیا قرار دارد. دیوارهای به رنگ روشن، سفال‌های قرمز شیروانی و کاشی‌های قهوه‌ای گرم که با پنجره‌های با قاب فیروزه‌ای و بژ و کاشی‌های دست‌ساز با ته‌رنگ لاجوردی تزیین شده‌اند یادآور بنایی اشرافی با قرن‌ها خاطره هستند. این بنا در گذشته افسونگر نام داشت و برای اجرای تئاتر و پس از آن رستوران چینی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه شرکت جزیره سانتا کاتالینا (SCICO) در سال 1933 با خرید کل مجموعه، آن را به دهکده‌ای به سبک مکزیکی که در آن صنعتگران، شمع‌سازان و تولید‌کنندگان مواد غذایی مشغول به کار بودند تبدیل کرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 146

حمام وکیل از بناهای دوران زندیه در شیراز است. این حمام دارای زیربنای 1350 مترمربع است و از آجر، آهک، سنگ و ساروج ساخته شده است. حمام از سه قسمت رختکن، سالن اصلی حمام و خزینه تشکیل شده است. یکی از شاهکارهای هنری دوره زندیه در سقف رختکن حمام نهفته است. در سقف این رختکن نقش‌های برجسته به صورتی زیبا و با ظرافتی هنرمندانه آهک‌بری شده و نقش‌های زیر را ایجاد کرده‌اند. * صحنه معراج حضرت رسول(ص) * صحنه سلطان سنجر و پیرزن * صحنه دیدار شیرین و فرهاد * صحنه دیدار بیژن و منیژه * صحنه به چاه انداختن حضرت یوسف(ع) * صحنه عشق‌بازی شیخ صنعان و دختر نصران * صحنه قربانی کردن اسماعیل به دست حضرت ابراهیم * صحنه شست‌وشوی شیرین در چشمه * شمایل حضرت علی(ع) و ذوالفقار ایشان *  صحنه بیرون آوردن حضرت یوسف(ع) از چاه. در سالن اصلی هم، چهارستون سنگی یک تکه و سقفی طاق مانند است که دارای نورگیرهایی برای روشنایی سالن می‌باشد. خزینه حمام هم شامل استخر آب سرد و استخر آب ولرم می شود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 208

زمانی که قرار شد یک اسپا در ریزورت ساحلی گراند پلیکان در فلوریدا راه‌اندازی شود مالکین سوئدی آن علاوه بر لذت زندگی در کنار ساحل اقیانوس فلوریدا، دانش منحصر به فرد خود در مزیت های سلامتی در زندگی به شیوه اسکاندیناوی را نیز به کار بردند. هنگامی که این ریزورت در پروسه بازسازی چند میلیون دلاری خود قرار گرفت ایده راه‌اندازی Pure Spa نیز شکل گرفت.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 162

Atmantan، با مساحتی حدود 6هزار مترمربع و 106 اتاق در نزدیکی شهر پونا در هند، نگرشی تازه را در بحث سلامتی با هشت راهکار منحصربه‌خود پایه‌گذاری کرده است. با 106 اتاق، این اسپا در صدر اسپاهای اقامتی دنیا جای گرفته است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 157

LivNordic، اسپا با هشت اتاق خدمات که از فلسفه سلامتی اسکاندیناوی الهام گرفته، از خدمات و مواد اولیه تا طراحی و ساخت فضا، را در کشتی تفریحی Viking Cruise راه‌اندازی کرد.LivNordic دومین اسپای اسکاندیناوی‌اش را بر روی عرشه این کشتی با ظرفیت 930مسافر افتتاح کرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 157

در قرن نوزدهم مرتب رفتن به چشمه‌های آب‌گرم موجب پدید آمدن بسیاری از شهرهای اسپا در سرتاسر آمریکا شد. بسیاری از آنان به دنبال رونق دوباره هستند. تصور شکوفایی تجارت «سلامتی» به عنوان کالای این روزهای ما چندان سخت نیست، کالایی که ریشه‌های خرید آن را خودپسندی یا از پاافتادگی ناشی از برنامه‌های سخت کاری تشکیل می‌دهند. در واقع، تب سلامتی ریشه‌هایی عمیق دارد. در ابتدای قرن نوزدهم میلادی، گذران اوقات فراغت به درجات بالاتری از مراتب سلامتی رسید: آب‌درمانی. در دهه 1850 مجموعه‌ای از دهکده‌های اسپا در 20 ایالت پدیدار شدند. در 1930، ایالات متحده دارای حدود 2هزار ریزورت چشمه‌های آب‌گرم و سرد بود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 171