تولید لوازم آرایشی و بهداشتی جدید در درجه نخست وابسته به نیازهای انسان است: متخصصان مراقبت از پوست مشکلات را شناسایی می‌کنند و دانشمندان با توجه به این مشکلات در آزمایشگاه‌ها، راه‌حل‌هایی را جست‌وجو می‌کنند. اما این روند ممکن است طولانی باشد. در ابتدا کارشناسان باید ساختارهای خاص پوست و پروسه‌هایی که باعث ایجاد مشکل می‌شوند را شناسایی کرده و سپس مواد اولیه بهبودبخش و ترمیم‌کننده را بیابند و درنهایت راه‌حل‌های مناسب را فرمول‌بندی کنند. نیروهای دیگر بازار نیز باعث ایجاد تقاضا می‌شوند.

 

  محصولات پوست و زیبایی, تولید لوازم آرایشی و بهداشتی, متخصصان مراقبت از پوست,  ماسک‌های صورت, آلودگی بر پوست, متخصصان مراقبت از پوست, لوازم آرایشی دارای سیلیکون اکریلات, روغن هسته انگور, چوب ترنج, لایه محافظ پوست,  پیری پوست, میکروکپسولاسیون, کرم‌های طبی, مشتریان اسپا, تجربه اسپا, اسپا, اسید هیالونیک, محصولات اسپا, التهاب پوست,  حساسیت سلول‌های پوستی, تولید کلاژن, نغمه صیامی

 

 

 ماسک‌های صورت که شبکه‌های اجتماعی و عکس‌های تبلیغاتی مختلف باعث بازگشت آن‌ها و ایجاد تقاضا شده است. با گذشت زمان محصولات مختلف پوستی اثربخشی خود را ثابت کرده و در بازار محبوب باقی می‌مانند و یا مانند هوس‌های زودگذر به سرعت از حافظه‌ها محو خواهند شد. در اینجا دیدگاه برخی از متخصصان را درمورد مواد اولیه و فرمول‌هایی که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند  جمع‌آوری کرده‌ایم تا روند را به متخصصان زیبایی‌شناسی و سایر مشتریان نشان دهیم.

آلودگی هوا

آلودگی هوا معضل تازه‌ای نیست؛ اما درک ما از این‌که آلودگی بر پوست چگونه تاثیر می‌گذارد، همواره در حال تغییر و پیشرفت است. داده‌های علمی درمورد این مساله از سال ۲۰۱۰ در حال جمع‌آوری هستند. طبق آخرین تحقیقات انجام‌شده توسط موسسه بهداشت جهانی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد (Experimental Dermatology, Roxanna Koohgoli, et al)، آلودگی هوا اثرات زیان‌باری روی پوست دارد و می‌تواند موجب تشدید بیماری‌های پوستی شود.

مطالعات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های شهری چون هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) و ازن، باعث پدید آمدن لکه‌های قهوه‌ای رنگ، چین‌و‌چروک و آکنه روی پوست می‌شود. اما علاوه بر تلاش برای درخواست کیفیت بهتر هوا دیگر چه می‌توان کرد؟ به گفته متخصصان مراقبت از پوست کارهای بسیاری می‌توان انجام داد.

تقویت و حفاظت از پوست

Darren Landis، موسس Hyalogic می‌گوید: «ما به موادی که می‌توانند از پوست در برابر آلودگی هوا محافظ کنند، توجه ویژه‌ای نشان می‌دهیم.» ترجیحا به دنبال لوازم آرایشی دارای سیلیکون اکریلات، موم رزین و ترکیبی از تریدتی سیلوکس اسیلیکات / دی متیکون باشید.  PhytoVie Defense، محصول شرکت TRI-K پلیمری با پایه گیاهی است که از چوب ترنج و روغن هسته انگور ساخته شده است. فرمولاسیون‌هایی که حاوی این پلی‌فیلم های جدید هستند، نرم و صافند و به آسانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و از نفوذ PAHهای مضر به داخل پوست نیز جلوگیری کرد.

Landis همچنین اضافه می‌کند: «آلاینده‌های سمی می‌توانند باعث ایجاد گونه‌ای از اکسیژن واکنشی یا ROS شوند که به پوست آسیب رسانده و آن را آلوده می‌کند. برای اینکه ROS را به حداقل برسانیم بهتر است به دنبال فرمولاسیون‌هایی باشیم که شامل آنتی اکسیدان‌هایی مانند گلوتاتیون و ویتامین C هستند.» گلوتاتیون یک ترکیب پروتئینی ضد التهاب و بسیار قوی است که به‌طور طبیعی در پوست وجود دارد و رادیکال‌های آزاد را از بدن خارج می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که سطح پایین گلوتاتیون موجب آسیب اکسیداتیو شده و منجر به تغییر رنگ لایه‌ها و رنگدانه‌ها می‌شود. یکی از موادی که به تازگی توسط Active Concepts ساخته شده،  AC CytoPure PF است که از میکروالگوها گرفته شده و هدف اصلی آن محافظت از پوست در برابر آسیب‌های محیطی به کمک افزایش سطح گلوتاتیون است.

پوست را مدام و به آرامی تمیز کنید

 پاک کردن صورت از آلودگی‌ها مسلما راه‌حل مناسبی است؛ اما شاید لازم باشد شیوه شستن صورت و پوست خود را تغییر دهیم. John Kulesza بنیان‌گذار و مدیرعامل Young Pharmaceuticals می‌گوید: «برای آلودگی‌های بیرونی از مواد شوینده سخت مانند سولفات لاریل سدیم و از پاک‌کننده‌های ملایم مانند دسیل گلوکوزید برای شستن آلودگی‌های محیط‌های بسته مانند داخل منزل استفاده کنید. پاک‌کننده‌های ملایم تنها لیپیدهای سطحی را از بین می‌برند نه لیپیدهای داخلی که در لایه محافظ پوست به‌طور طبیعی وجود دارند.»

Neal Kitchen میکروبیولوژیست و مدیر ارشد داخلی HydroPeptide اخطار می‌دهد: «مراقبت از لایه‌ محافظتی پوست برای سلامت بلندمدت ضروری است. پوست نباید به گونه‌ای پاک شود که مواد مغذی مهم، مولفه‌های پروبیوتیک و لایه‌های محافظ آن از بین برود.»

Charlene DeHaven، پزشک و مدیر بالینی iS CLINICAL، که تحقیقات فراوانی درخصوص پیری پوست انجام داده است، در این‌باره می‌گوید: «خاصیت اسیدی ضعیف پوست معمولی (pH 5.5) باعث ایجاد پوششی اسیدی برای پوست می‌شود که برای لایه محافظتی پوست اهمیت بسیاری دارد و باید توسط شوینده‌ای سازگار حمایت شود.»

آسیب را درمان کنید

استفاده از محصولات ملایم برای ترمیم آسیب‌های اکسیداتیو، مانند لکه‌های تیره رنگ، در حال رواج یافتن است. یکی از افزودنی‌هایی که اخیرا به محصولات اضافه شده است یک تنظیم‌کننده رنگدانه پروبیوتیک با نام Brightenyl است. این تنظیم‌کننده، رنگ پوست را با استفاده از ریزاندام‌های همزیست (Microbiota) موجود در خود بدن متعادل می‌کند تا التهاب را کاهش داده و از تیره شدن موضعی پوست یا ناخن به علت کاهش رنگدانه‌ها جلوگیری کند. Kitchen می‌گوید: «لایه‌ میکروبیوم پوست یک ارتباط همزیستی (Symbiotic) با میلیون‌ها ریزاندام میکروبیال است که وضعیت پوست را تنظیم می‌کند. مراقبت از این ارتباط به کمک استفاده از محصولات مختلف بسیار مهم است.»

سیستم تحویل محصولات

تمرکز اصلی سیستم تحویل محصولات آرایشی در چندین سال اخیر بر میکروکپسولاسیون و نانو ذرات بوده است. البته که این دو هنوز مهم هستند، اما امروزه مصرف‌کنندگان بیشتر بر مفهوم کلی‌تری برای تحویل متمرکز شده‌اند: ماسک‌ها.

Lydia Sarfati بنیان‌گذار Repêchage، ماسک را «بزرگترین گرایش اسپاها در سال ۲۰۱۷» نامگذاری کرده است. همچنین طبق داده‌های گروه تحقیقاتی بین‌المللی DataMonitor، ماسک‌های صورت یکی از محصولات مراقبت پوستی با سرعت رشد و محبوبیت بالا شناخته شده‌اند.

اما علت چیست؟ ماسک‌ها قابل مشاهده هستند و تاثیر فوری دارند. ماسک‌های صورت در تمام شبکه‌های اجتماعی پرطرفدارند، چرا که افراد آن‌ها می‌بینند و باور می‌کنند که مفید هستند. مواد جدید مثل کربناته‌ها، که ناخالصی‌ها را با کف از بین می‌برند و استفاده از فویل که به نفوذ مواد فعال کمک می‌کند، همگی به محبوبیت و همه‌گیر شدن این پدیده کمک می‌کنند. Kulesza می‌گوید: «ماسک‌ها فقط محبوب نیستند، بلکه واقعا تاثیرگذارند. در برخی موارد ماسک‌ها حتی بهتر از کرم‌های طبی و لوسیون‌ها هستند. ماسک‌ها، مخصوصا آن‌ها که از خاک‌های خاص یا پلیمرها ساخته شده‌اند، باعث متورم شدن لایه شاخی اپیدرم و باز شدن کانال‌هایی در پوست می‌شوند و به مواد فعال اجازه می‌دهد بهتر و عمیق‌تر نفوذ کنند.»

با گذشت زمان، ماسک‌های مخصوص بخش‌های دیگر بدن نیز رواج پیدا می‌کنند. شرکت‌های آرایشی و بهداشتی محصولات بسیاری شبیه به ماسک که مخصوص لب‌، دست، پا و حتی مخصوص سینه یا باسن هستند را ارایه می‌کنند. صاحبان باهوش اسپا در حال آماده‌سازی منوهای گسترده‌ای ویژه ماسک‌ها هستند که تمام بخش‌های اسپا را شامل می‌شود. آن‌ها در حال بررسی سود فروش این پاکت‌های قابل حمل به صورت جداگانه نیز هستند:

مشتریان اسپا می‌توانند با استفاده از ماسک، تجربه اسپا را با خود به خانه ببرند یا از ماسک‌ها در تعطیلات و سفرهای تفریحی یا کاری نیز استفاده کنند.

 

 محصولات پوست و زیبایی, تولید لوازم آرایشی و بهداشتی, متخصصان مراقبت از پوست,  ماسک‌های صورت, آلودگی بر پوست, متخصصان مراقبت از پوست, لوازم آرایشی دارای سیلیکون اکریلات, روغن هسته انگور, چوب ترنج, لایه محافظ پوست,  پیری پوست, میکروکپسولاسیون, کرم‌های طبی, مشتریان اسپا, تجربه اسپا, اسپا, اسید هیالونیک, محصولات اسپا, التهاب پوست,  حساسیت سلول‌های پوستی, تولید کلاژن, نغمه صیامی

 

قوی ماندن پوست

اسید هیالورونیک (HA) و رتینوئیدها مواد جدیدی نیستند، اما هنوز در اخبار از آن‌ها بسیار صحبت می‌شود. Kulesza می‌گوید: «آن‌ها مهمترین مواد برای مراقبت حرفه‌ای از پوست هستند. اسید هیالورونیک آب را در پوست نگه می‌دارد و باعث نرم و صاف‌تر شدن پوست می‌شود. رتینوئیدها نیز تغییرات مولکولی را در پوست تحریک می‌کنند و باعث می‌شوند پوست جوان‌تر به نظر برسد.»

در سال ۲۰۱۶ ژل Differin (adapalene, Galderma) اولین داروی   رتینوئیدی بود که تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را برای بخش بدون نسخه داروخانه‌ها دریافت کرد. این ژل پس از سال ۱۹۸۰ اولین داروی درمان آکنه بود که بدون تجویز قابل خریداری بود. Kulseza می‌گوید: «ژل Adapalene در دنیای درمان جوش و آکنه تحولی ایجاد کرد. برای افرادی که آکنه‌های مداوم دارند، ترکیب این ژل با مقداری پراکسید بنزوئیل نتایج بهتری دارد.»

Landis می‌گوید: «اسید هیالونیک (HA) به‌طور طبیعی در همه جای بدن پدید می‌آید، اما مقدار آن به‌طور ویژه‌ای در پوست زیاد است. پوست‌های جوان مقدار زیادی اسید هیالونیک دارند، اما با بالا رفتن سن، توانایی پوست برای تولید این اسید کاهش می‌یابد و باعث خشکی پوست می‌شود. در حال حاضر ما تلاش می‌کنیم محصولاتی بسازیم که توانایی طبیعی بدن برای تولید اسید هیالونیک را افزایش دهند. چرا که اسید هیالونیک راز جوانی و سلامتی پوست انسان است.»

یکی دیگر از دلایل جذابیت این محصولات قابلیت‌های متفاوت آن‌ها است: ساختار مولکولی اسید هیالونیک نشان می‌دهد که این اسید در زنجیره‌های کوتاه یا بلند پدید می‌آید و می‌تواند به‌صورت یخ زده و خشک نیز نگهداری شود. به گفته دکتر HeHaven هرکدام از این‌ها نقش متفاوتی در محصولات مراقبت از پوست ایفا می‌کنند. اسید هیالونیک با زنجیره کوتاه ممکن است از طریق پوست جذب شده و به لایه پایه‌ای درون پوست متصل شود (ماده‌ای ژل مانند که سلول‌ها را احاطه کرده و به رطوبت پوست کمک می‌کنند.) اسیدهای هیالونیک با زنجیره بلند برای جذب، بیش از حد بزرگ هستند اما به‌دلیل توانایی در محصور کردن آب قادرند رطوبت سطحی پوست را به خوبی تامین کنند. میکروسپرس‌های یخ‌زده خشک برای کاهش چین و چروک در محصولات مراقبت از پوست وجود دارند. این ذرات کوچک به چروک‌های عمیق می‌چسبند و جذب مویرگ‌هایی می‌شوند که آب خود را از دست داده‌اند. در صورتی که این ذرات وجود نداشته باشند آب موجود تبخیر خواهد شد.علاوه بر موادی که بدن را برای تولید اسید هیالونیک به‌طور طبیعی تحریک می‌کنند، تکنولوژی‌هایی که روند انتقال اسید هیالونیک بدن به پوست را بهبود می‌بخشند، در آینده جز مهمی از مراقبت پوستی خواهند بود.

به این چهار مورد توجه کنید

توجه به محصولات نهایی که از آزمایشگاه خارج می‌شوند به اندازه دنبال کردن پیشرفت مواد اولیه‌ای که در اسپا از آن‌ها استفاده می‌کنیم نیز بسیار مهم است. هنگام استفاده از محصولات اسپا به این چهار مورد در برچسب مواد تشکیل‌دهنده دقت کنید.

شیره درخت غان (Birch juice) : شیره آبرسانی که مستقیما از درخت توس به دست می‌آید از لحاظ پروتئین و آنتی‌اکسیدان غنی است. این عصاره به حفظ تعادل چربی و رطوبت پوست کمک می‌کند.

Blumilight: از مواد اولیه مخصوص Ashland، راه‌حلی برای جریان دایمی تابش آبی از دستگاه‌های موبایل و کامپیوتر ارایه می‌دهد. با اینکه نورهای آبی رنگ با انرژی بالا برای تنظیم چرخه خواب و بیداری انسان‌ها در طبیعت وجود دارند، دانشمندان دریافته‌اند که اشعه آبی رنگ مداومی که ار دستگاه‌های الکترونیک ساتع می‌شود ممکن است روی سلول‌هاس پوست تاثیر منفی داشته باشند زیرا باعث به وجود آمدن استرس اکسیداتیو می‌شود که نتیجه آن التهاب پوست است. Blumilight حاوی بخش پپتیکی از دانه کاکائو است که تحقیقات نشان داده می‌تواند باعث کاهش ROS میتوکندریال و سلولی حاصل از نور آبی رنگ شود.

کلسترول: منبع پلاک اسنداد شریانی است که امروزه به‌عنوان ماده‌ای مهم برای محصولات مراقبت از پوست، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. کلسترول جزیی از لایه چربی طبیعی پوست است و به انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند. با این حال تولید کلسترول با افزایش سن در بدن کاهش پیدا می‌کند و موجب حساسیت سلول‌های پوستی نسبت به آسیب‌های محیطی می‌شود. استفاده از این چربی به صورت موضعی به عملکرد لایه‌های پوست کمک می‌کند و چهره را شاداب‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهد.

:Yuza یکی از مرکبات آسیایی است که با نام‌های yuzu  یا yuja نیز شناخته می‌شود و حاوی غلظت بالایی از ویتامین C آنتی‌اکسیدان است. عصاره این میوه، پوست را روشن‌تر کرده و تولید کلاژن را نیز تحریک می‌کند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید