نخست باید یک بار دیگر به توضیح کامل آروماتراپی توجه کنیم. آروماتراپی کل‌نگرانه در واقع استفاده از روغن‌های فرار گیاهی شامل روغن‌های پایه، برای کمک به ایجاد سلامت فیزیکی و روانی است. آروماتراپی کل‌نگرانه شامل به‌کارگیری روغن‌های معطر یا سایر محصولات مصنوعی نمی‌شود.در کشور امریکا، هیچ قانونی برای به‌کارگیری واژه آروماتراپی وجود ندارد و به همین خاطر، هر تولیدکننده‌ای حتی آنهایی که از مواداولیه مصنوعی استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از درج واژه آروماتراپی بر روی لیبل‌هایشان استفاده کنند. و متاسفانه تعدادی از شرکت‌ها این کار را انجام می‌دهند. برخی از آن‌ها پا را فراتر نیز می‌گذراند و ادعاهای اثبات نشده‌ای را مطرح می‌کنند. بسیاری از مصرف‌کنندگان به اشتباه تصور می‌کنند که شمع‌هایی که از موم پارافین و روغن‌های معطر (هر روی آن‌ها در هنگام سوختن تولید سم می‌کنند) و سایر محصولات سمی که بوی خوشی دارند، همگی برای آروماتراپی مناسب هستند.

 

آرماتراپی, روغن‌های پایه, روغن‌های معطر, کاهش استرس, آرتروز زانو,

 

برخی روزنامه‌نگاران، تولیدکنندگان و خرده‌فروشان، آروماتراپی را به‌عنوان یک کشف جدید می‌پندارند و این توهم را در جامعه ایجاد می‌کنند که آروماتراپی ممکن است رسم و سبکی جدید باشد. روزنامه‌نگاران همچنین به‌طور مرتب معرفی اشتباهی از آروماتراپی کل‌نگرانه ارایه می‌دهند و به نادرست رمز واژه «درمان» را برای آن به کار می‌برند.

در ادامه به برخی سوال‌های متداول و پاسخ‌های آن که به روشن شدن تعریف آروماتراپی کمک می‌کند اشاره می‌کنیم.

* آیا آروماتراپی می‌تواند بیماری و مشکلات بزرگ روانی من را درمان کند؟

اگر می‌پندارید که آروماتراپی به تنهایی می‌تواند باعث درمان بیماری‌های عمده یا به‌طور دایمی استرس شما شود، دچار سوءتفاهم شده‌اید. اما اگر ذهنیت واقع‌گرایانه‌ای دارید و تصور می‌کنید که آروماتراپی ممکن است باعث بهبود شرایط فیزیکی شما شود یا نشانه‌های بیماری تان را کاهش دهد، حال شما را بهتر کند و یا به‌طور موقت باعث تسکین و کاهش استرس یا سایر عوامل روحی و روانی‌تان شود، باید از نتایج کلی حاصل شده از به‌کارگیری آروماتراپی در سبک زندگیتان خوشحال باشید.

آروماتراپی کل‌نگرانه، جایگزین مکملی برای درمان‌های مربوط به سلامتی است. آروماتراپی جایگزینی برای درمان‌های استاندارد پزشکی نیست بلکه مکملی برای آنهاست. در برخی مواقع تحت رهبری یک مربی تاییدشده، آروماتراپی می‌تواند انتخابی جایگزین برای نسخه‌های پزشکی یا داروهای مجاز به فروش بدون نسخه باشد. آروماتراپی می‌تواند مزیت‌های عملی برای بهبود بیماری یا علایم متداولی همچون زخم، سوختگی، التهاب، آرتروز، سفتی عضلانی، سوءهاضمه، آکنه، مراقبت از پوست، مراقبت از مو، بهداشت، سندروم پیش از قاعدگی، عادت ماهانه داشته باشد. همچنین کمکی خوب برای کاهش علایم ذهنی و حسی مانند استرس، خستگی، اضطراب، بی‌خوابی، ترس و افزایش تمرکز به حساب می‌آید.

نخستین ترکیب آروماتراپی که من خلق کردم و آن را برای درد فیزیکی مورد استفاده قرار دادم، به کاهش درد آرتروز زانوی من کمک کرد. از نتایج این ترکیب بسیار جدید چندان مطمئن نبودم ولی در نهایت شک‌ام به یقین تبدیل شد البته نه بلافاصله.  این کار البته باعث شد تا فعالیت‌های فیزیکی‌ام را افزایش دهم، وزن کم کنم و عضله‌های اطراف زانویم را قوی سازم. نتیجه این‌که، درد بی‌نهایتی که در ابتدا داشتم به خاطره‌ای دور تبدیل شد. این داستان مثالی واقعی برای نتیجه‌ای بود که «ممکن» است با استفاده از آروماتراپی در زندگی‌تان رخ دهد. من از واژه «ممکن» استفاده کردم چراکه افراد با هم تفاوت دارند و تجربه هر کس می‌تواند با دیگری متفاوت باشد.

آروماتراپی استفاده‌های تاییدشده و غیرمعمولی نیز دارد. می‌تواند سبک زندگی یک نفر را تا بی‌نهایت بهبود بخشد به ویژه وقتی که درخصوص هر روغن پایه اطلاعات کافی را کسب کنید، اطلاعاتی راجع به ویژگی‌های شیمیایی،  ایمنی و کارکردهای آن‌ها. اما مانند هر چیز دیگری در زندگی، موضوع حساسیت  نیز مطرح است. به دام ادعاهایی که معتقدند آروماتراپی می‌تواند بیماری‌های شدید را درمان کند یا معجزه‌ای را سبب شود، نیافتید. آروماتراپی می‌تواند نقشی مفید در کاهش عوارض و آلام یک بیماری داشته باشد اما نباید به آن به چشم درمان نگاه کرد.

* آیا علمی عملی در پشت استفاده از روغن‌های پایه وجود دارد؟

روغن‌های پایه متشکل از مواد طبیعی مانند استرها، اکسیدها، الکل‌ها، فنل‌ها و آلدئیدها هستند. بدون این‌که بخواهم به شما درسی مفصل از شیمی بدهم، روغن پایه بابونه رومی و روغن پایه اسطوخودوس را مثال می‌زنم. روغن پایه اسطوخودوس دارای 40درصد linalyl acetate و روغن پایه بابونه رومی دارای 35درصد isobutyl angelate است. هر دو ماده جزو استرها به‌شمار می‌آیند. استرها دارای ویژگی‌های ممتازی چون ضدالتهاب و ضددرد هستند. هر دو روغن مواداولیه‌ای متداول در محصولات آروماتراپی و دستورالعمل‌های به کار گرفته شده برای آرام‌بخشی و بی‌خوابی به شمار می‌آیند. برخی روغن‌های پایه، به خاطر محتویات شیمیایی طبیعی‌شان، ضدباکتری و ضدویروس هستند. تمام روغن‌های پایه دارای ترکیب‌های منحصربه‌فردی از مواد سازنده ‌اند که آن‌ها را مناسب برای کاربردی ویژه می‌کند.

برخی از روغن‌های پایه، مناسب برای آروماتراپی کل‌نگر نیستند هر چند که بوی خوب یا نسبتا خوبی داشته باشند. روغن‌های پایه Mugwort (درمنه) و افسنتین (Wormwood)، به‌عنوان مثال، به خاطر این‌که دارای مقادیر زیادی کنسانتره کتون شامل توژون (Thujone) هستند، جزو مواد خطرناک برای استفاده در آروماتراپی کل‌نگرانه به حساب می‌آیند. Thujone بر طبق گزارش‌ها می‌تواند بالقوه باعث آسیب‌های ریوی و تشنج شود. البته روش استفاده نیز در اینجا بسیار مهم است اما بسیار توصیه می‌شود که از روغن‌های پایه ایمن استفاده شود.

*چه چیزی باعث محبوبیت آروماتراپی در سال‌های اخیرشده در حالی که به‌کارگیری روغن‌های پایه (یک‌بار تقطیرشده) از هزاران سال پیش وجود داشته‌اند؟

 واژه آروماتراپی البته تازه در ابتدای قرن بیستم شکل گرفت. موج بزرگ محبوبیت آروماتراپی به سه علت عمده بازمی‌گردد:

1) جامعه امروز نسبت به سلامتی حساس‌تر است و احترام و علاقه به گزینه‌های طبیعی برای سلامتی مانند آروماتراپی بیشتر شده است. رسانه‌ها، اگرچه اغلب به صورت ناصحیح، از این گرایش و افزایش آگاهی نسبت به وضعیت سلامتی و داروهای جایگزین پشتیبانی کرده‌اند. این رسانه‌ها کمک کردند تا آروماتراپی تبدیل به رمزواژه‌ای امروزی شود.

2) اینترنت تبادل اطلاعات درخصوص آروماتراپی را آسان‌تر کرده است. توانایی برای به اشتراک گذاشتن یا  خرید روغن‌های پایه به صورت آنلاین، تاثیر مثبتی بر رشد آروماتراپی و تجارت این صنعت گذاشته است.

3) سبک زندگی امروزی پرتکاپوتر و استرس‌زاتر شده است. از آن‌جایی که آروماتراپی می‌تواند به کاهش علایم استرس کمک کند و فرد را در کسب آرامش یا انرژی مضاعف یاری رساند، مورد توجه جامعه قرار گرفته است. اگر به فروشگاه بروید و به دنبال محصولاتی همچون شمع یا کالاهای زیبایی و حمام باشید، بر روی لیبل اغلب آن‌ها واژه آروماتراپی را مشاهده خواهید کرد. در تجربه شخصی من، در اغلب مواقعی که واژه آروماتراپی را بر روی محصولاتی که در فروشگاه‌های غیرمعتبر فروخته می‌شوند می‌بینیم، متاسفانه به صورت اشتباه مورد استفاده قرار گرفته است. می‌توان گفت که این موج آگاهی از آروماتراپی هم جنبه‌های منفی داشته و هم مثبت. باید گفت که اطلاعات اشتباه بسیار و محصولات دارای لیبل اشتباه بسیاری در بازار موجود است.

*برخی شرکت‌ها مدعی هستند که برای داشتن بهترین نتیجه باید روغن‌های پایه با حداکثر غلظت را بر روی پوست استفاده کرد. آیا این صحیح است؟

روغن‌های پایه مایعاتی غلیظ شده و دارای تاثیراتی بسیار قوی هستند. این مواد را نباید بدون مشورت با افراد صاحب فن یا بدون گذراندن دوره‌های تخصصی مصرف کرد. روغن‌های پایه را نباید بدون رقیق کردن بر روی پوست مالید چراکه آن‌ها عصاره‌هایی بسیار غلیظ هستند. چنانچه این مواد با حداکثر غلظت و توان مورد استفاده قرار گیرند احتمالا حساسیت‌های دایمی را به وجود خواهند آورد. من حدس می‌زنم شرکت‌هایی که مدعی هستند می‌توان روغن‌ها را با همان غلظت مورد استفاده قرار داد احتمالا به دنبال این هستند که شما در زمان کمتری برای خرید دوباره به آن‌ها مراجعه کنید.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید