یکی از فواید مهمی که ماساژ می‌تواند برای بدن افراد داشته باشد، تاثیر در بهبود عملکرد دفع است . یبوست یکی از مشکلات رایجی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان عامل مشکل‌ساز و سرآغاز بسیاری از مشکلات دیگر همچون سردرد است.

 

 

ماساژ بر حرکات دودی روده تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود عمل دفع راحت‌تر انجام پذیرد. بنابراین ماساژ گرفتن به صورت مرتب می‌‌تواند در طول زمان، باعث برطرف شدن یبوست شود. البته استفاده از روغن‌های خاص نیز می‌‌تواند عامل کمک‌کننده باشد و تاثیر ماساژ را بهتر نماید. باید توجه داشت در افرادی که به یبوست مبتلا هستند، حرکات ماساژ در ناحیه شکم تنها در جهت عقربه‌های ساعت انجام بگیرد و حرکت قرینه انجام نشود چراکه حرکت های خلاف جهت عقربه‌های ساعت باعث می‌شود عمل دفع صورت نگیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که دچار اسهال شده اند در ناحیه شکم حرکات خلاف جهت عقربه‌های ساعت را دریافت کنند. تاثیر ماساژ بر عملکرد روده یکی از دلایلی است که باعث می‌شود ماساژ برای کودکان و نوزادان بسیار مفید باشد، چراکه دفع منظم و جلوگیری از یبوست مانع ایجاد دل دردهای شدید در آنها می شود. همین کار تاثیر فوق‌العاده‌ای نیز بر دردهای کولیک نوزادان دارد. برای کودکان از روغن بادام شیرین می‌توان استفاده نمود که برای آنها مضر نباشد.
البته برای تاثیر بهتر ماساژ بر یبوست، باید نکات قبل و بعد از ماساژ نیز رعایت شود. هرگز تا یک ساعت بعد از غذا نباید ماساژ گرفت و لازم است تا چهل و هشت ساعت بعد از ماساژ مصرف آب بیشتر شود که خود این امر تاثیر ماساژ را چند برابر کرده و باعث می‌شود مواد زاید بدن سریع‌تر رفع شود. همچنین توصیه می‌شود که افراد دچار یبوست حداقل هفته‌ای 2 بار از ماساژ استفاده کنند و همچنین چند حرکت را از ماساژور فرا گرفته و در روزهای دیگر در ناحیه شکم خود انجام دهند. در کودکانی که به غیر از مشکل یبوست دچار نفخ نیز هستند می‌توان از روغن زیره در ناحیه ناف استفاده کرد اما باید دقت داشت که مقدار آن بسیار اندک بوده تا باعث بروز حساسیت پوستی نشود.
به‌طور کلی شاید یکی از مهمترین فواید ماساژ تاثیر بر دفع مزاج و یبوست باشد که از طریق بهبود آن می‌توان تاثیرات بسیار خوبی در بدن مثل شفاف شدن پوست، جلوگیری از سردرد و خستگی مزمن و... را شاهد بود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید