ماساژ کودک یکی از زیباترین و شیرین‌ترین مباحث ماساژ است. در عین حال در انجام این نوع ماساژ رعایت نکات ظریف بسیار پررنگ‌تر از بقیه ماساژهاست.

 

 


ماساژ نوزاد و کودک همانند بقیه ماساژها دارای دو شیوه کلی شرقی و غربی است و تفاوت نحوه اجرای تکنیک‌ها به دلیل تفاوت در ساختار سبک‌ها است، اما درنهایت نتیجه هر دو سبک بسیار به هم نزدیکند. از تاثیرهای ماساژ کودکان و نوزادان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 افزایش هوشیاری
 بهبود عملکرد روده‌ها و کمک به یبوست
تاثیر قابل توجه در کاهش دردهای کولیک نوزادان
کمک به بهبود آرامش قبل از خواب
ایجاد ارتباط عاطفی و تقویت آن
تقویت سیستم ایمنی
افزایش اشتها
کمک به رشد عاطفی و جسمی کودک


علاوه بر تاثیراتی که ماساژ بر روی کودک دارد این نکته نیز قابل چشم‌پوشی نیست که ماساژور کودک، خواه از بستگان باشد یا نه، از انجام این کار آرامش و نشاط فوق‌العاده‌ای دریافت خواهد کرد. انجام ماساژ کودک می‌تواند توسط هر فردی انجام بگیرد اما برای به دست آوردن بهترین نتیجه پیشنهاد می‌شود که یکی از والدین آموزش ببیند و این کار را انجام دهند.
در بسیاری از کشورها، والدین کودکان را به مراکز ماساژ برای انجام خدمات می‌برند، اما با توجه به تازگی ایجاد این مراکز در کشور و عدم رعایت استانداردهای کافی بهتر است این کار در منزل و توسط والدین و یا مراقب کودک صورت بگیرد. فردی که ماساژ کودک را می‌آموزد و قصد انجام آن را دارد باید عمیقا به کودکان عشق بورزد.، چراکه نوزادان و کودکان بسیار قوی‌تر از بزرگسالان احساس طرف مقابل را دریافت می‌کنند و بر این احساسات واکنش نشان می‌دهند.

نکته دیگر حایز اهمیت این است که برای نوزادان و کودکان زیر 10 سال به هیچ عنوان نباید از روغن های آروماتراپی استفاده کرد و روغن‌های مخصوص کودکان مناسب‌ترین گزینه ماساژ کودک هستند. البته باید توجه داشت از روغن و یا پودری برای ماساژ استفاده شود که به‌طور معمول برای کودک استفاده می‌شود و ایجاد تنوع در نوع روغن برخلاف بزرگسالان برای کودک خوشایند نیست و کودکان به رایحه‌های آشنا واکنش بهتری دارند. زمان ماساژ کودک بسته به خلق و خوی کودک از 5 دقیقه تا 20دقیقه تغییر می‌کند و نباید مدت این ماساژ بیش از نیم ساعت باشد. لازم است هر مادری مهارت تخصصی در روش‌های ماساژ داشته باشد تا بتواند با ملایمت روغن را بر بدن کودک مالیده و باعث ایجاد آرامش در او شود. تماس لمسی مادر و کودک مهمترین عاملی است که باعث ایجاد آرامش در کودک می‌شود.

ماساژ کودک یکی از قدیمی‌ترین و غریزی‌ترین اشکال ارتباط با کودک است و به‌طرز شگفت‌انگیزی قدرتمند است. ماساژ به‌عنوان یک مکمل طبیعی برای کودکانی که بی‌اشتها هستند و یا آنها که بسیار وابسته به والدین هستند مناسب است. محیطی که برای ماساژ کودک آماده می‌شود باید محیطی آرام و امن و بدون نور زیاد و موزیک بلند باشد و از همه مهمتر اینکه بسیار تمیز و دور از آلودگی باشد. در هنگام ماساژ کودک باید توجه داشت که به هیچ عنوان از خوشبوکننده‌ها و عطر استفاده نشود چرا که می‌تواند بر تنفس او تاثیر منفی داشته باشد.

در کودکانی که مشکلات رفع مزاج و دل‌درد دارند، ماساژ روی شکم درجهت عقربه‌های ساعت توصیه می‌شود. به غیر از روغن بچه روغن بادام شیرین برای ماساژ کودک بسیار مناسب است، اما باید توجه شود این روغن از داروخانه‌های معتبر و تولیدات کارخانه‌های دارای مجوز انتخاب شود. برای کودکانی که دل‌دردهای مزمن دارند چکاندن یک قطره روغن زیره در ناف هنگام ماساژ سودمند است، البته باید توجه داشت که این قطره برای کودک ایجاد حساسیت و خارش نکند. ماساژ کودک می‌تواند دو بار در روز، یک بار قبل از خواب برای آرامش و یک بار صبح هنگام بیدار شدن و با هدف نشاط کودک انجام شود.

اگر قرار باشد یکی از والدین ماساژ کودک را بیاموزد و مسوول این کار باشد بهتر است شخصی این کار را انجام دهد که تماس فیزیکی کمتری با کودک دارد، البته بهترین حالت این است که هر دو والدین این کار را انجام دهند. در مکان‌هایی که محل نگهداری کودکان بی‌سرپرست است، ماساژ می‌تواند نقش مهمی در جبران کمبودهای عاطفی کودک ایجاد کند. بنابراین شاید لازم باشد تمامی پرسنل بخش‌های نگهداری کودکان ماساژ کودک را فرا بگیرند. در پایان یادآور می‌شویم که ماساژ کودک از ده روزگی قابل انجام است و قبل از آن توصیه نمی‌شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید