شغل ماساژ از مشاغل سخت و زیان‌آور (به تعبیر سازمان فنی حرفه‌ای) است و اگر همکاران گرامی نکات ریز و کلیدی را رعایت نکنند، به احتمال زیاد دچار بیماری‌های عضلانی و مفصلی سخت می‌شوند. سرپا ایستادن و کار کشیدن از عضلات به مدت طولانی در یک جلسه ماساژ شاید خستگی کوتاهی ایجاد کند که زود هم برطرف شود، اما اگر ماساژ حرفه شماست و از آن کسب درآمد می‌کنید باید با واژه ارگونومی آشنا باشید.

 


ارگونومی چیست؟

ارگونومی علمی است که از تطابق هر چه بیشتر کار با کاربر سخن می‌گوید. این علم خود به شاخه‌های گوناگونی تقسیم می‌شود که مهم‌ترین آنها بر تطبیق شرایط محیط زندگی با انسان و فاکتورهای انسانی، انتخاب افراد مناسب برای هر شغل، تعیین توانایی و ظرفیت کاری افراد، طراحی محیط کار مطابق با فاکتورهای انسانی و تلاش در تصحیح مشکلات موجود در حرکات کاربران که به آرایش طبیعی استخوان‌ها و شکل طبیعی ستون فقرات آسیب می‌رسانند، تکیه دارد.


متاسفانه هنوز اساتید ارگونومی به حرفه ماساژ ورود نکرده‌اند، و هر چیزی که از رعایت اصول ماساژ، تخت و اتاق و... وجود دارد، تجربیات مربیان ماساژ و خود همکاران گرامی است.  از مهم‌ترین تکنیک‌ها در ماساژهای روغنی تکنیک‌های سراندن، افلوراژ و استروک است. در این تکنیک‌ها ما کنار تخت قرار می‌گیریم به‌طوری‌که وقتی ابتدای دو پاشنه را با یک خط فرضی به هم وصل کنیم، این خط موازی لبه تخت باشد.
   
برای انجام بهتر این تکنیک بهتر است بالا تنه را ثابت نگه دارید و برای سراندن به جای دست از پاها کمک بگیرید. یعنی دست حرکتی ندارد و نیروی ماساژ و سراندن توسط حرکت پا و گرانش زمین تامین می‌شود. به بیان دقیق‌تر وزن خود را توسط دست روی بدن ماساژگیرنده بیندازید و در حالی که بالا تنه ثابت است، از روی پای عقب به روی پای جلو حرکت کنید.