دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که کمبود ویتامین د باعث تهاجمی‌تر شدن غده‌ سرطانی پروستات می‌شود. مردانی که پوست تیره دارند بیش از سفیدپوستان در معرض این خطر قرار دارند. یکی از منابع اصلی ویتامین د نور خورشید است. پژوهشگران دانشگاه "نورث وسترن" (Northwestern) شیکاگو پس از مطالعه بر روی ۱۹۰ مردی که پروستات‌شان را از دست داده‌اند دریافتند که کمبود ویتامین د باعث رشد شدیدتر غده بدخیم سرطانی پروستات می‌شوند.

سرطان پرستات, کمبود ویتامین D

هنوز شواهد کافی مبنی بر پیش‌گیری از سرطان پروستات با مصرف ویتامین د وجود ندارد، اما تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته‌اند نشان می دهند که کمبود ویتامین د ریسک ابتلا به سرطان فعال پروستات در مردان را افزایش می‌دهد. پژوهشگران دانشگاه آمریکایی همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که سرطان پروستات در مردان تیره‌پوستی که مبتلا به این بیماری هستند و کمبود ویتامین د در بدنشان مشهود است، سریع‌تر از سرطان پروستات در سفیدپوستان رشد می‌کند.

یکی از منابع اصلی ویتامین د نور خورشید است. به همین دلیل کمبود این ویتامین می‌تواند علاوه بر مواد خوراکی، به درصد ملانین (Melanin) در بدن هم مرتبط باشد. ملانین ماده‌ای است که عامل اصلی تعیین كننده‌ی رنگ پوست به‌شمار می‌رود. این ماده‌ی "ضد آفتاب" در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید از پوست حفاظت می‌کند. در مناطقی که تابش نور خورشید شدیدتر است، بدن انسان‌ ملانین بیشتری تولید می‌کند.

آدام مورفی، سرپرست تیم پژوهش به پزشکان توصیه می‌کند، به بیمارانی که سرطان پروستات آنها به مرحله خطرناکی رسیده و باید عمل شوند، ویتامین د تجویز کنند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید