شاید مدت زمان زیادی از تعریف رشته ماساژ در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نگذشته باشد، حرکتی که باعث خوشحالی بسیاری از علاقه‌مندان به فراگیری این رشته و همچنین مدرسین و مربیان این رشته شد. هر چند در برگزاری این دوره‌ها هنوز ناهماهنگی‌ها و نقص‌هایی وجود داشت که نیاز به برطرف شدن این موارد احساس می‌شد اما به جرات می‌توان گفت که رسمی و قانونی شدن این رشته تا میزان زیادی از روند سریع آموزش‌های زیرزمینی و غیراصولی جلوگیری می‌کرد.

 


به هر حال علاقه‌مندان به فعالیت در این رشته دست به تاسیس آموزشگاه‌های رسمی این رشته زدند و آغاز به فعالیت نمودند. بی‌تردید برای بازگشت سرمایه به زمان نیاز بود و به جرات می‌توان گفت هنوز هم هیچ یک از این آموزشگاه‌ها به سودآوری نرسیده‌‌اند.

چند ماه پیش بنا به دلایل نامشخص، ناگهان سیاست سازمان در این خصوص تغییر پیدا کرد و تا امروز هنوز این آموزشگاه‌ها از سرگردانی نجات پیدا نکرده‌آند و این در حالی است که بار دیگر آموزش‌های غیررسمی و خصوصی در محل‌های مختلف از جمله آرایشگاه‌ها، مطب‌های پزشکان و... هر روز رشد چشمگیری پیدا می‌کنند و هیچ نظارتی بر آنها نیست. گویی پیدایش آموزشگاه‌های رسمی، تنها برای معرفی این رشته به عامه مردم صورت گرفته بود و امروز این مخاطبین به دلیل مشکلات عدیده آموزشگاه‌های رسمی دوباره به مراکز غیررسمی مراجعه می‌کنند.

نخستین مشکلی که آموزشگاه‌ها درگیر آن شدند ابلاغ تک‌جنسیتی شدن هر آموزشگاه بود که این به منزله آن است که قبل از سودآوری درآمد هر آموزشگاه نصف شود. این تنها یکی از موضوعاتی است که آموزشگاه‌ها با آن دست به گریبان هستند.

هر چند که احتمالا در برخی از آموزشگاه‌ها مشکلاتی وجود داشته که مسوولان را به اخذ این تصمیم‌ها سوق داده است اما ای‌کاش به جای پاک کردن صورت مساله تدابیر دیگری اندیشیده می‌شد. مثلا شاید به جای تک‌جنسیتی شدن آموزشگاه‌ها اختصاص دو واحد و فضای مجزا اجباری می‌شد. به هر حال بسیار واضح است که این سیر حرکت در قانون آموزشگاه‌ها بهترین فرصت برای انجام فعالیت‌های مراکز غیررسمی است و هر چند روزی قرار بود که شکل‌گیری آموزشگاه‌های رسمی منجر به کارآفرینی شود اما در حال حاضر نیمی از پرسنل آنها بیکار و سرگردان شده‌اند. ای‌کاش هنگام تصمیم‌گیری مسوولان، گوشه چشمی هم به زحمات و دوندگی‌های موسسین آموزشگاه‌ها- سرمایه هدررفته و پرسنل آنها نیز انداخته می‌شد که دراین صورت حتما راهکارهای مناسب‌تری برای نظم بخشیدن به این آموزشگاه‌های نوپا پیدا می‌شد.
 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید