چاپ
دسته: درباره اسپا
بازدید: 2844

امروزه والدین به کودکانشان کمک می‌کنند تا با رفتن به اسپا با استرس‌هایشان کنار بیایند. آنها کودکان را در دوره‌های یوگا و مدیتیشن ثبت‌نام می‌کنند. در فرهنگ ماسایی، سلامت و خوشی جامعه از طریق سلامت کودکانشان سنجیده می‌شود. در هیچ کجای دیگری بدین‌گونه که در احوالپرسی سنتی ماسایی‌ها متداول است دیده نمی‌شود که از حال کودکان پرسیده شود. جنگجویان ماسایی احوالپرسی خود را این‌گونه آغاز می‌کنند: «حال بچه‌ها چطور است؟» این شروع به خاطر میزان اهمیتی است که قبیله به جوان‌ترین اعضای خود می‌دهد.

 


در گزارشی که به تازگی منتشر شده آمده که جهان به‌تدریج شروع به توجه بیشتر به این نگرش در فرهنگ ماسایی کرده است. مبنای نتیجه‌گیری بر گرایش رو به رشد در والدین برای بردن کودکان به همان اسپا و استفاده از دوره‌ها و درمان هایی است که خودشان در طی سال‌ها تجربه کرده‌اند. این برنامه‌ها شامل بردن آنها نزد پزشک طب سوزنی تا ثبت‌نام در کلاس‌های مدیتیشن برای دستیابی به سلامتی عمومی است.
«والدین در حال آموختن برای پرورش کودکان سالم در قرن بیست‌ویکم هستند که این چیزی فراتر از آموزش بچه‌ها به خوردن غذاهای گیاهی یا نگاه کردن به دوسوی خیابان پیش از عبور از آن است.» گزارش ادامه می‌دهد: «رژیم غذایی فقیر، تسخیر تکنولوژیکی و استرس‌های دایمی که زندگی بزرگسالان را دچار مصیبت‌زدگی کرده است، برای کودکان هیچ فضای امنی را به ارمغان نیاورده است. ما پیش‌بینی می‌کنیم که برنامه‌ها و درمان‌های جدی، از کلاس‌های آشپزی غذاهای سلامت‌محور تا یوگا و مدیتیشن که به‌طور خاص برای بچه‌ها طراحی شده‌اند، بزرگترین بخش در حال رشد در صنعت سلامت در سال‌های پیش‌رو خواهد بود.»

اقامتگاه‌ها و هتل‌های پیشرو در این صنعت، به‌عنوان مثال، به این موضوع پی برده‌اند که سلامتی یک مسئله خانوادگی است که خود را به شکل دوره‌های جدید یوگا برای کودکان، کلاس‌های آشپزی سلامت‌محور و ارایه خدمات با تمرکز بر روی کودکان نشان داده است. Beth McGroarty مدیر این تحقیق می‌گوید: «به جای بازی کردن با برنامه‌های کامپیوتری برای تمام‌مدت روز، والدین از متخصصینی برای آشنا کردن کودکان با انواع گیاهان و کاشت آنها استفاده خواهند کرد.» وی می‌افزاید: «اقامتگاه‌ها بیشتر و بیشتر در سرتاسر جهان درگیر موضوع سلامتی کودکان خواهند شد. در واقع باید گفت تغییر عمده‌ای در ارزش‌ها به وجود خواهد آمد.»
در میان اقامتگاه‌هایی که چنین برنامه‌هایی را در منوی خدمات خود گنجانده‌اند، Six Sences در مالدیو، نگاه ویژه‌ای را به کودکان داشته است. کلوپ کودکان شامل کلاس‌های مدیتیشن با موسیقی، یوگا، تای‌چی، باغبانی ارگانیک و رقص می‌شود. علاوه بر این منوهای غذایی شامل غذاهای سلامت‌محوری می‌شود که ویژه کودکان پخته شده‌اند.


دیگر مکان لوکسی که در گزارش به آن اشاره شده است، Ritz-Carlton در Ubud Bali است که کودکان در آن به اکتشاف، بازی و جمع‌آوری اطلاعات درخصوص فرهنگ بالی و محیط‌زیست محلی آنجا می‌پردازند. برنامه‌ها شامل کلاس‌های یوگا، بازی و هنرهای سنتی بالی، تحقیق بر روی گیاهان بومی و ستاره‌بینی از میان مزارع برنج می‌شود. چنانچه از منابع کافی برخوردار نیستید تا سوار هواپیما شوید و دور دنیا را بگردید و در برنامه‌های سلامت‌محور ویژه کودکان شرکت کنید، می‌توانید در این مکان به کلاس‌های خانوادگی این مجموعه بروید و از مجموعه برنامه‌های آنها برای تنظیم دوره‌های ویژه کودکانتان بهره بگیرید.

در شهر نیویورک، Karma Kids Yoga، خود را به‌عنوان تنها مرکزی معرفی می‌کند که استودیو یوگا را تماما ویژه کودکان طراحی کرده است. کلاس‌ها در استودیو منهتن شامل حرکت‌های یوگا، بازی‌ها، موسیقی و قصه‌گویی می‌شود، برنامه‌هایی که باعث افزایش قدرت بچه‌ها و آگاهی از بدنشان می‌شود. در این دوره‌ها همچنین تکنیک‌های تنفسی و تصویرسازی برای تمرکز، آرامش و تسلط بر خود آموزش داده می‌شود.
Children’s Hospital Colorado نیز برنامه‌های یوگادرمانی برای کودکان را از سال 2011 به اجرا گذاشته است. برنامه بر کودکانی تمرکز دارد که از مشکلات فیزیکی، روانی، احساسی و رشد رنج می‌برند.
در سن‌دیگو، Hapa Yoga، کلاس‌های 45دقیقه‌ای یوگا را با نام «Hapa Tots» برگزار می‌کند. کلاس، تمرین‌های تنفسی را به کودکان می‌آموزد و حالت‌های یوگی را به آنها یاد می‌دهد. این کلاس به 45دقیقه یوگا و 15دقیقه بازی آزاد تقسیم می‌شود.

اسپاها در ایالات متحده در نوک پیکان این گرایش نوظهور هستند. انتخاب‌های بسیار دیگری برای بچه‌ها با هدف داشتن فضای شاد وجود دارد. در Geat Wolf Lodge، اسپای Scooops Kid، فضایی بیابان‌شکل است که در پارک آبی آن کودکان سوار تخت بر موزی بزرگ، به شادی می‌پردازند و حتی ماساژ صورت با استفاده از شکلات ارگانیک می‌گیرند. با مهمانان همچون شاهزادگان برخورد می‌شود و با لباس‌ها و تاج‌های رنگارنگ مزین می‌شوند.

اسپا چیست

Susie Storey مدیر Great Wolf می‌گوید: «ما 13 اقامتگاه داریم و هر کدام از آنها دارای یک اسپا هستند. این اسپای کودکان تبدیل به محبوب‌ترین آنها شده است. ماسک ارگانیک صورت در واقع بهانه‌ای است تا به کودکان روش‌ها و اهمیت نگهداری صحیح و سلامت پوست بدن را آموزش ‌دهیم. این جا همه چیز بر محور شادی و لذت می‌چرخد، شرایطی را که در حالت معمول ممکن است نتوانید در خانه مهیا کنید. «ما یک اسپای سنتی و متداول نیستیم. ما برنامه‌های خاصی برای دختران در هنگامی که در تعطیلات هستند داریم.»

در Kidspa واقع در Stowe Mountain Lodge، مبنای کار بر مزیت‌ها و ارایه خدمات ماساژ گذاشته شده است. این مجموعه بر این باور است که کودکان نیز در دنیایی استرس‌زا همانند بزرگسالان زندگی می‌کنند. برنامه‌هایی برای کودکان زیر 8سال با عنوان ماسک Mini Me وجود دارد که درس‌های پایه‌ای درخصوص پوست پاکیزه و نیز Chillax Session برای ماساژهای دست و پا و تمرین‌های تنفس عمیق با هدف داشتن خواب راحت و عمیق کودکان در شب می‌شود.

گزارش می‌گوید که کودکان نیز مانند بزرگسالان احساس  تنش می‌کنند. این استرس از مدرسه، تلویزیون، تغذیه نامناسبی می‌آید که در کودکان و نوجوانان ایجاد تنش می‌کند. والدین به دنبال روش‌های طبیعی، سلامت‌محور و غیرهجومی برای بازگرداندن تعادل و آرامش به کودکانشان هستند. نکته مهم این است که این کودکان مشتریان آینده اسپا خواهند بود. بر این اساس است که یوگا راه خود را به کلاس‌های ورزشی باز خواهد کرد و به بخشی جدایی‌ناپذیر از کلاس‌های ورزشی تبدیل خواهد شد.مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید