دونالد ترامپ دستور ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک را صادر کرده است. پیش از دونالد ترامپ، برخی سیاستمداران و دولت‌ها در نقاط مختلف دنیا چنین ایده‌ای را عملی کرده بودند.

 

 

پیش از طرح دونالد ترامپ برای ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک بخش بزرگی از این مرز حصارکشی شده بود. در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش بیش از هزار کیلومتر از مرز آمریکا و مکزیک با انواع دیوار بتونی، فلزی و موانع دیگر پوشانده شده بود. آمریکا و مکزیک حدود ۳۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

 

 

در سال ۲۰۰۲ اسرائیل ساخت دیوار حائل در کرانه باختری را به دلایل "امنیتی" آغاز کرد. مقامات اسرائیلی و فلسطینی سال‌هاست بر سر این دیوار کشمکش دارند.

 

 

پس از سال‌ها کشمکش بین هند و پاکستان بر سر مالکیت منطقه کشمیر در سال ۱۹۷۱ خط کنترل نظامی بین این دو کشور ایجاد شد که مرز آن دو را مشخص می‌کند. برای ایجاد این خط کنترل از سیم خاردار و مین استفاده شده است.

 

 

فاصله بین فقیر و غنی در جهان هر روز بیشتر می‌شود. در کشور پرو دیواری برای جداسازی ثروتمندان از فقرا وجود دارد که به "دیوار شرم‌‌" معروف است. این دیوار دو محله ثروتمند و فقر را در شهر لیما پایتخت پرو از هم جدا می‌کند.

 

 

دیواری به ارتفاع ۴ متر و طول ۵ کیلومتر "شهرک صدر" در بغداد را از دیگر نقاط جدا می‌کند.

 

 

در اواخر دهه ۱۹۶۰ "دیوار صلح" در ایرلند با هدف جلوگیری از مجادله بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها ساخته شد.

 

 

منطقه مرزی میان کره‌ جنوبی و کره شمالی یکی از امنیتی‌ترین نقاط جهان است.

 

 

در سال ۲۰۱۵ مجارستان با هدف جلوگیری از عبور پناهندگان دیواری سیمی به طول ۱۷۵ کیلومتر در مرز این کشور با صربستان ساخت. اخیرا دولت محافظه کار مجارستان اعلام کرده که قصد دارد در جهت ایجاد "موانع بازدارنده‌ برای پناهجویان‌" دیوار مرزی دیگری نیز بنا کند.

 

 

مرز بین اسپانیا (منطقه‌ای از این کشور در شمال آفریقا) و مراکش نیز دیواری بلند به ارتفاع شش متر با سیم خاردار تعبیه شده تا مانع از عبور مهاجران غیرقانونی شود.

 

 

این دیوار که توسط دولت آلمان شرقی میان شهر برلین در سال ۱۹۶۱ ساخته شد در اصل نمادی برای جدایی نظام کمونیستی از سرمایه‌داری محسوب می‌شد. این دیوار سرانجام در سال ۱۹۸۹ برچیده شد و تنها بخش‌هایی از آن به عنوان یادآوری این دوران حفظ شد که هم اکنون از جمله امکان محبوب گردشگری پایتخت آلمان است.

 

 

دیوار چین در شمال حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد ساخت آن شروع شد و در دوره‌های مختلف به طول آن افزوده شد. طول این دیوار بیش از ۲۱ هزار کیلومتر بود که در اندازه‌گیری جدید تنها ۸۸۵۱ کیلومتر آن باقی مانده است. این دیوار به منظور جلوگیری از هجوم قبایل کوچ‌نشین به چین ساخته شده بود.

 

مجموع رتبه (1)

5 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • شنبه 02 دی 1396 - حدود 2 سال قبل

    با سلام
    پست خیلی خوبی گذاشتین
    امیدوارم روزی در جهان صلح حاکم شه تا بین هیچ مکانی در جهان دیوار کشیده نشه و همه در آرامش در کنار هم زندگی کنند

    دارای رتبه 5 از 5 ستاره