هر چند استفاده از محصولات آرایشی – بهداشتی معتبر می‌تواند تا حد زیادی سلامت پوست را تضمین کند، اما هنوز هم بسیاری از افراد تمایل به استفاده از ماسک‌ها و درمان‌های طبیعی برای پوست خود دارند. همانطور که قبلا اشاره شده بود ماسک‌های طبیعی و محصولاتی که مستقیما از انواع میوه‌‌ها به صورت تازه تهیه می‌شوند دارای تاثیر ملایم‌تر و زمانبرتر هستند ولی استفاده از آنها در خانه برای افرادی که علاقه‌مند به استفاده از میوه‌های تازه به‌عنوان ماسک بر روی پوست خود هستند خالی از لطف نیست. باید توجه داشت که این نوع مواد نمی‌توانند جایگزین کاملی برای محصولات آرایشی و بهداشتی باشند اما می‌توانند در کنار استفاده از محصولات تخصصی‌تر تاثیر خوبی بر سلامت پوست بگذارند. به همین دلیل در این نوشتار به شیوه‌هایی آسان برای مراقبت از پوست اشاره می‌کنیم.

 

ماسک‌ها و درمان‌های طبیعی, آب‌رسان‌, اسکراب‌, ماسک‌های مغذی, روشن‌کننده‌, ماسک‌های گیاهی و طبیعی

پاک‌کننده‌ها: یکی از پاک‌کننده‌های طبیعی گلاب است، البته باید دقت شود که از گلاب مرغوب استفاده شود. برای این کار می‌توان پنبه‌ای را به گلاب آغشته کرد و به آرامی روی پوست صورت و گردن و حتی دست‌ها مالید. این کار کمک می‌کند که به راحتی آلودگی‌های محیط از روی پوست پاک و به پوست اجازه تنفس بیشتری داده شود. از طرف دیگر (گل رز) خاصیت ضدچروک نیز دارد و این کار به مرور زمان می‌تواند بر چروک‌های سطحی پوست موثر باشد. نکته قابل توجه در استفاده از گلاب این است که نباید به صورت روزانه و مستمر به کار برده شود که در این صورت می‌تواند خود باعث بروز لک در پوست شود.
- مخلوط گلاب و روغن بادام: اگر هنگام استفاده از گلاب چند قطره روغن بادام شیرین به آن اضافه کنید، نه‌تنها مغذی‌تر می‌شود بلکه برای پوست‌های خشک و کم‌آب نیز مناسب‌تر است.
آب‌رسان‌ها:
- خیار: باید گفت که خیار می‌تواند در زمره بهترین ماسک‌های صورت قرار گیرد چراکه خیار نزدیکترین PH به پوست را داراست. بنابراین استفاده از ماسک خیار علاوه بر آب‌رسانی قوی می‌تواند مغذی خوبی نیز برای پوست باشد. بهترین روش استفاده از خیار به‌عنوان ماسک به این صورت است که خیار را به ورقه‌های بسیار نازک برش و بر روی پوست قرار دهیم. در ضمن خیار تا حد زیادی خاصیت ضدالتهابی نیز دارد.
- آلوورا: استفاده از مایع ژلی آلوورا برای آب‌رسانی و لطافت پوست بسیار مناسب است به این صورت که می‌توان برشی در برگ آلوورا ایجاد نمود و ژل آن را جدا کرده و بر روی پوست تمیز ماساژ داد و از تاثیر آن بهره برد.

 

ماسک‌ها و درمان‌های طبیعی, آب‌رسان‌, اسکراب‌, ماسک‌های مغذی, روشن‌کننده‌, ماسک‌های گیاهی و طبیعی


اسکراب‌ها:
- ترکیب شکر قهوه‌ای و مقداری روغن بادام شیرین می‌تواند اسکراب مناسبی برای انواع پوست باشد.
- روشور یا سفیداب شاید هنوز یکی از بهترین انواع اسکراب‌های صورت و بدن به‌شمار ‌رود.
ماسک‌های مغذی:
- سفیده تخم‌مرغ: سفیده تخم‌مرغ به دلیل داشتن ترکیبی غنی از پروتئین می‌تواند یک ماسک مغذی کامل برای صورت باشد که البته تا حدود زیادی خاصیت روشن‌کنندگی نیز دارد.
- ماست: استفاده از ماست، که بهتر آن است پرچرب باشد، نیز یکی از گزینه‌های بسیار سودمند برای پوست است. افرادی‌که دوست دارند پوست روشن‌تری داشته باشند می‌توانند مقدار کمی جوش‌شیرین به ماست اصافه کنند که در این صورت این ترکیب بر درمان جوش صورت نیز موثر خواهد بود.
- عسل: اگر پوست زیاد حساس نباشد عسل نیز مغذی بسیار خوبی برای پوست صورت است.
روشن‌کننده‌ها:
 معمولا اکثر میوه‌هایی که حاوی مقادیر بالای ویتامین C هستند اثر روشن‌کنندگی بر پوست دارند اما باید توجه داشت که این میوه‌ها نسبت به سایرین می‌تواند ایجاد حساسیت کنند، بنابراین در استفاده از آنها باید دقت بیشتری به کار برد.
به‌طور کلی در استفاده از ماسک‌های گیاهی و طبیعی باید توجه داشت که هر پوستی با نوع خاصی از محصول سازگاری بیشتری دارد و صرف طبیعی بودن محصول به معنی بی‌ضرر بودن و بدون عارضه بودن نیست. در شماره‌های آینده با مواد دیگری برای استفاده خانگی آشنا می‌شوید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید