رتینول مشتقی از ویتامین A است، که ثابت کرده به‌عنوان عامل ضدپیری بسیار قدرتمند عمل می‌کند. آنت کینگ، مدیر ارشد آموزش جهانی و موسسه بین‌المللی پوست می‌گوید: «مطالعات به‌طور کامل نشان می‌دهد که رتینول قطعا به جلوگیری از پیری پوست کمک می‌کند. همچنین به ساخت کلاژن و بازسازی سلول. این ماده سرعت ضعیف شدن پوست را کاهش می‌دهد و رنگ پوست را بهبود می‌بخشد. همچنین چین‌وچروک را کاهش می‌دهد و باعث سفتی پوست می‌شود.» باتوجه به گفته کندلس نوآن، مدیر آموزش مراقبت از پوست Environ، رتینول برای تمام رژیم‌های مراقبت از پوست لازم است. کارولین راشورث، مدیر آموزش ایالت‌های جنوب امریکا می‌گوید «رتینول بازسازی سلول‌ها را تسریع، فعالیت آنزیم‌ها را افزایش و روند کراتینزاسیون را طبیعی می‌کند .باعث بهبود بازسازی پوست می شود که کشسانی بیشتر و جوان‌تر شدن ظاهر آن را در پی دارد همراه با کاهش طول و عمق چروک‌ها». این‌ها تنها چند دلیل برای استفاده از رتینول است که امروزه در مراکز اسپا در محصولات مراقبت از پوست دیده می‌شود. در حالی که اثر آن فوق‌العاده است، مهم است که بدانیم چگونه کار می‌کند، زیرا می‌تواند باعث تحریک پوست نیز بشود. در ادامه، ما به بررسی تکامل رتینول و دلایل این‌که چگونه اثر می‌کند، می‌پردازیم.

 

رتینول, بهبود شرایط پوست, ویتامین A, بازسازی سلول‌, مراکز اسپا, کلینیک مراقبت از پوست, حساسیت‌های پوستی, کلاژن‌سازی, ویتامین A, آنزیم‌های پوستی, مواد ضدپیری, مرطوب‌کننده‌ها, اپیلاسیون, رمیم‌کننده پوست, کاهش تحریک پوست,

 

نتایج واقعی

ویتامین A یک عامل کلیدی برای عملکرد مناسب پوست است. باتوجه به گفته چارلن دیهون، مدیر کلینیک مراقبت از پوست Innovative، برای رشد و ارتقا طبیعی بافت پوست، ویتامین A مورد نیاز است. همچنین برای تولید لیپیدها که نقش محافظت از خارجی‌ترین لایه اپیدرم را برعهده دارند. «زمانی که جوان هستیم، بدن ما قادر به تولید رتینول است که منابع آن نیز از انواع مواد غذایی است.» اندرو وبر، رییس مرکز تحقیقات و نوآوری Babor ادامه می‌دهد: «با گذر عمر، پوست استحکام خود را از دست می‌دهد. یک محصول موضعی دارای رتینول می‌تواند کلاژن‌سازی را فعال کند که باعث افزایش حالت کشسانی پوست می‌شود.» اگرچه رتینول برای اثرات ضدپیری‌اش شناخته شده است، اما برای بیماران مبتلا به آکنه و مشکلات بازسازی پوست نیز مفید است چرا که به لایه برداری و در نتیجه بهبود ظاهر پوست کمک می‌کند.

 از آنجایی که تمام پوست‌ها شبیه بهم نیستند، رتینوئیدی باید انتخاب شود که برای پوست هر فرد مناسب باشد. رتینول، اسید رتینوئیک و رتینیل پالمتیات، به نوعی ویتامین A را با توان و قدرت متفاوت بازسازی می‌کنند. کینگ می‌گوید «رتینول یکی از قوی‌ترین مشتقات ویتامین A است که بدون نسخه نیز به فروش می‌رسد، حدود ۲۰درصد از اسید رتینوئیک ضعیف‌تر است و توسط آنزیم‌های پوستی به اسید رتینوئیک تبدیل می‌شود. از مشتقات رتینول، رتینیل پالمتیات، در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست که بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، استفاده می‌شود که از رتینول خیلی ضعیف‌تر است.» در حالی که رتینوئید مانند ترتینوئین  (Retin-A)یکی از موثرترین مواد برای به تعویق انداختن پیری است، اما آنها باعث تحریک‌های پوستی نیز می‌شوند. یکی از چالش‌های استفاده از رتینوئید، ایجاد حساسیت‌های پوستی مانند تحریک و قرمزی است. خوشبختانه، راه‌هایی برای بهبود انتقال رتینول به سطح پوست وجود دارد.

تحول رتینول

به لطف فناوری، رتینول امروزه موثرتر از همیشه است. کارن اسکویت، متخصص زیبایی و رییس آموزش ملی در G.M Colllin، اشاره می‌کند که رتینوئیدها اشکال مختلفی دارند. رتینول کپسوله  شده، آرام‌تر در پوست آزاد می‌شود و قرمزی و حساسیت پوست را به حداقل می‌رساند. تجربه‌ای شبیه به استفاده از ویتامین A آزاد، که به خاطر در دسترس بودن، بخش زیادی از جامعه قادر به استفاده هستند. به گفته دکتر ایوانا ولکیویچ، مدیر تحقیق و توسعه PCA Skin، این فناوری‌های جدید به ثابت شدن مولکول‌های ذاتا بی‌ثبات کمک می‌کنند و باعث می‌شوند رتینول آزاد شده در مدت زمان طولانی‌تری در لایه‌های عمیق پوست نفوذ کند و نتیجه را با درصد کمتری از التهاب بهبود بخشد.

کینگ می‌گوید: یکی از فواید میکروکپسولاسیون، بهینه کردن اندازه ذرات است. این امر می‌تواند یک لایه نازک غشا روی پوست ایجاد کند که باعث کم شدن تبخیر آب از روی پوست می‌شود. در واقع، مشتریان می‌توانند از فواید رتینوئید بدون عوارض جانبی استفاده کنند. راشورث می‌گوید «امروزه محصولات مبتنی بر رتینول کارآمدتر هستند زیرا رتینول با عناصر ضدپیری و مغذی برای نتایج بهتر ترکیب شده است.» علاوه بر این سیستم‌های دریافت به کاهش عوارض جانبی محصولات جدید حاوی رتینوئید نیز کمک می‌کند. محصولات دارای رتینول این روزها تاثیرگذاری بیشتری یافته‌اند چرا که با سایر مواد ضدپیری و مغذی پوست برای عملکرد بهتر و افزایش مقاومت پوست ترکیب می‌شوند. محصولات جدید سازگاری پوست با رتینول را افزایش داده‌اند به‌طور مثال، برند Dermalogica به‌تازگی کرم ترمیم‌کننده شب رتینول را معرفی کرده است. با توجه به گفته کینگ، چنین محصولاتی هنگامی مفید هستند که برای پوست‌ها با سطح تحمل متفاوت آماده شده باشند. همچنین می‌توانید رتینوئیدها را قبل و یا بعد از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید و یا با سرم و مرطوب‌کننده مخلوط نمایید. فقط به یاد داشته باشید، انجام این کار باعث کاهش کارآیی آن خواهد شد و ممکن است در کارکرد دیگر مواد اختلال ایجاد کند. چنین محصولات و روش‌هایی، تحمل پوست را بالا می‌برند.

موارد اجتناب

از آن‌جایی که رتینوئیدها ممکن است پوست را آسیب‌پذیرتر کنند، مهم است که مشتریان از بعضی خدمات بعدی، اجتناب کنند. به‌طور مثال، اپیلاسیون و میکرودرم برای چند روز استفاده نشود. همچنین اطمینان حاصل کنید، مشتریان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نمی‌گیرند و همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند. باتوجه به گفته راشورث، یک مشاوره کامل و تشخیص مشکل پوست برای درمان و منع مصرف، بسیار مهم است. او هشدار می‌دهد که متخصصان زیبایی باید از عوارض مصرف بیش از حد مواد رتینول با ترکیب ویتامین C و محصولات اسیدی، آگاه باشند. راشورث می‌گوید «مشتریان ممکن است با ترکیب مواد بخواهند نتایج را سریع مشاهده کنند اما، استفاده بیش ازحد محصولات باعث ایجاد اثرات نامطلوب خواهد شد.» رتینول در دنیای متغیر امروز همچنان به‌عنوان ماده موثر ضدپیری و ترمیم‌کننده پوست استفاده می‌شود. برای جلوگیری از پیری لازم است پوستی سالم داشته باشیم.

بیشتر راجع به رتینول

آنت کینگ، مدیر ارشد آموزش جهانی Dermalogica و موسسه بین‌المللی Dermal، هنگام معرفی رتینول به مشتریان آن چه که نیاز است را توضیح می‌دهد. هنگامی که مشتریان برای بار اول از محصولات رتینوئید استفاده می‌کنند، ممکن است باعث تحریک پوستشان شود. در مرحله اولیه استفاده، پوست اغلب به رتینوئید واکنش می‌دهد که شامل سوزش، خارش و پوسته شدن است. اعتقاد بر این است به خاطر فقدان رتینوئید، پوست پذیرای آن است. با گذشت زمان، پوست‌ گیرنده‌های اضافی برای اتصال به مولکول‌های رتینوئید را تولید می‌کند که موجب کاهش تحریک پوست می‌شود. برای کنترل واکنش‌های رتینوئید:

۱. تحمل رتینول را باید به تدریج در پوست افزایش داد.

۲. تا زمانی که گیرنده‌های اضافی ساخته نشده‌اند، در مصرف رتینول باید مراقب بود و به تدریج مصرف آن را افزایش داد.

۳. باید غلظت رتینول را با ترکیب یک کرم خنثی کاهش داد تا زمانی که برای پوست قابل تحمل شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید