واژه (مراقبت از خود یا Self-care ) در گوگل طی این دوره کرونا ۲۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است که هر روز هم رو به رشد است.

به استناد به داده‌های منتشر شده از شبکه‌اجتماعی تیک‌تاک برای تجزیه و تحلیل رفتار انسان‌ها بروی مراقبت از خود و افزایش آگاهی از سلامت به این هفت تکنیک پر کاربرد رسیدیم.

۱- جملات تاکیدی (بیش از ۹میلیارد انتشار)

۲- نوشتن افکار و احساسات ( ۵میلیارد انتشار)

۳- مدیتیشن و یوگا (۴ میلیارد انتشار)

۴- سپاسگزاری (بیش از یک میلیارد انتشار)

۵- تکنیک‌های تنفس درست (بیش از ۳۶۳ میلیون انتشار)

۶- آروماتراپی یا همان رایحه درمانی ( بیش از ۳۵۲ میلیون انتشار)

۷- صدا درمانی (بیش از ۳۱۵ میلیون انتشار)

طبق این تحقیق، محتوایخود مراقبتی” (self-care) در مجموع به ۲۲.۳ میلیارد انتشار رسیده است. روز یکشنبه (روز تعطیل در اکثر کشور‌ها) محبوب‌ترین روز برای فعالیت‌های خود مراقبتی است که هشتگ یکشنبه مراقبت از خود ( selfcaresunday# )  در مجموع ۹۰.۲ میلیون بازدید ایجاد کرده است.

جالب است بدانید که محبوب‌ترین تکنیک از بین ۶ تکنیک گفته شده، نوشتن احساسات و افکار بوده است که ترکیبی از برنامه‌ریزی، یاداشت روزانه و مدیتیشن نوشتاری می‌باشد. #bulletjournaling

روتین‌های سلامتی صبح بسیار محبوب تر از برنامه‌های روتین شبانه است و علاقه روزافزون مصرف‌کنندگان به مراقبت از خود و افزایش آگاهی به رشد این عادت در افراد جامعه کمک کرده است. به طوری که در جوامع بین‌الملل شاهد رشد ۲۰٪ محصولات رایحه‌درمانی بوده ایم.

زیبازی، نخستین نشریه اسپا در ایران 

زندگی زیبایست.

زیبازی: هر فرد یک روتینی رو باید برای خودش مشخص کند و حالا در هر فصل این روتین تغییراتی پیدا می کند.

در این مقاله جالب سعی شده تا روش های نگهداری ماد غذایی در یخچال و تاثیر انها بر همدیگر رو بررسی کنیم. مثلا اینکه کاهو و گوجه نباید کنار هم نگهداری شوند.

BBC: محققان انجمن سرطان آمریکا به تازگی اعلام کرده‌اند که بسیاری از زنان جوان و زنان زیر ۲۱ سال نیازی به معاینه لگن و تست تهاجمی پاپ‌اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم ندارند. به گزارش رویترز، سالانه در حدود ۴.۱ میلیون نفر از زنان در ایالات متحده تحت معاینات غیرضروری لگن قرار می‌گیرند و ۱.۶ میلیون نفر نیز تست تهاجمی پاپ اسمیر انجام می‌دهند.

 DW: محققان کالج کینگ در لندن اعلام کرده‌اند که الگوهای غذایی مختلف با تاثیر روی هیپوکامپ مغز، نقش مهمی در حالات روحی و روانی افراد دارند. به گزارش مدیکال نیوز تودی، هیپوکامپ منطقه‌ای از مغز است که در فرایندی به نام عصب‌زایی یا نوروژنز، سلول‌های عصبی جدید تولید می‌کند. تحقیقات، نوروژنز موجود در هیپوکامپ را با حالات روحی افراد پیوند داده‌اند؛ به این معنی که تجربیات استرس‌زا باعث کاهش این فرایند و مصرف داروهای ضد‌افسردگی باعث تقویت آن می‌شوند. غذاهای پرچرب و مصرف بیش از حد قند و الکل نیز می‌تواند روی نوروژنز در بزرگسالان تاثیر منفی بگذارد.

 میزان مصرف گوشت در کشورهای مختلف دنیا با یکدیگر متفاوت است. مصرف گوشت در اروپا و آمریکا در حال کاهش است، اما در آسیا آشکارا افزایش یافته است. به عقیده کارشناسان، مصرف سرانه گوشت بسیار بالاست.

  آیا در تلاش هستید تا شکم خود را در آب و هوای سرد گرم نگه دارید؟ وسوسه نشوید که برای این کار به سراغ سوپ‌های کرم‌دار یا سیب‌زمینی چرب بروید. به جای آن حس آرامش‌بخش ناشی از خوردن غذاهای سلامت‌بخش را تجربه کنید. Dolly Kumar، مدیر Gaia، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برندهای غذایی در هند، توصیه‌هایی را برای گرم نگه داشتن بدن از درون، در فصل سرد زمستان دارد.