مطالعات نشان می‌دهد که روش‌های از بین بردن چربی بدن‌ با روش های غیر تهاجمی‌، رو به افزایش است. طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا‌، بین سال‌های 2016 تا 2017‌، روش‌هایی همچون به کارگیری حرارت و استفاده از لیزر برای از بین بردن چربی‌های ناخواسته بدن و سلولیت‌، 7درصد افزایش داشته است. این روش‌ها جایگاه ویژه‌ای را میان افراد به‌دست آورده‌اند‌، چرا که راهکار‌هایی را برای درمان چربی‌های شکم و چربی‌های ناخواسته ، بدون عمل جراحی و با بازدهی بیشتر پیشنهاد می‌دهند. در این نوع درمان از دمای بالا و به‌کارگیری لیزر‌، استفاده می‌شود.‌

تخلیه لنف چیست؟

سیستم لنفاوی به تخلیه و خروج ضایعات از بدن شما کمک می‌کند. سیستم لنفاوی سالم و فعال با به‌کارگیری جابه‌جایی‌های طبیعی در بافت‌های نازک عضلانی، این عمل را انجام می‌دهد. با این وجود، عمل‌های جراحی یا سایر آسیب‌ها می‌توانند باعث بلوکه شدن مایعات در سیستم لنف یا غدد لنفاوی شوند. شرایطی که به آن بادکردگی لنف‌ها یا lymphedema می‌گویند. اگر شما عمل جراحی داشته‌اید که غدد لنفاوی شما را درگیر کرده یا بر آن‌ها اثر گذاشته است، پزشکتان ممکن است ماساژ تخلیه لنف را به شما پیشنهاد کند.

تای ماساژ سنتی در سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری یافته است آن هم به خاطر کشش‌های یوگایی مطبوع و توانایی‌اش برای جوان‌سازی و نیروبخشی و نیز مدیریت انواع شرایط مزمن.همزمان با پیشرفت انواع ماساژ، ماساژ تای سنتی می‌تواند یکی از محبوب‌ترین و عجیب‌ترین نوع از کار بر روی بدن به حساب آید. برای شروع، نیاز به هیچ کرم یا روغنی نیست و متقاضی کاملا پوشیده است. نکته عجیب‌تر این‌که ماساژ تای بر روی یک زیرانداز انجام می‌شود و تراپیست از پا، زانوان و آرنج‌هایش به عنوان ابزار ماساژ استفاده می‌کند.

پانچاکارما (Panchakarma) ماساژ درمان‌بخش ذهن- بدن برای سم‌زدایی، تقویت سیستم ایمنی و بازگرداندن تعادل و سلامت بدن است. پانچاکارما واژه‌ای سانسکریت به معنای «پنج عمل» یا «پنج درمان» است، در واقع مدیریت پنج عمل دقیق و مشخص که برای پاکیزه‌سازی بدن انجام می‌شود. پانچاکارما به عقیده عده‌ای، رادیکال‌ترین روش برای شستشوی بدن است که به خاطر دلایلی همچون سموم و دوشاها آلوده و بیمار شده است. درمان پانچاکارما در هر فرد متفاوت  است. این درمان در هر فرد به عدم تعادل در dosha (جوهر و ماده اصلی بدن در طب آیورودا که شامل سه بخش است: vata، pita و kapha) و نیز سن، توان، درجات ایمنی و... بستگی دارد. قبل از شروع دقت کنید که توسط یک درمانگر خبره معاینه شده باشید.

«ماساژ تایلندی» یا «ماساژ یوگا تایلندی» یک سیستم التیام‌بخش باستانی است که طب فشاری، اصول آیورودای هندی و حالت‌های یوگا را ترکیب می‌کند. Global Spa جزییات کامل این روش ماساژ باستانی را به شما ارایه می‌دهد که یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در فهرست‌های ماساژ است. گفته می‌شود که بنیانگذار ماساژ و طب تایلندی شیواگو کومارپای (Shivago Komarpaj) است. در مجموعه کتب بودایی پالی گفته شده که او بیش از ۲۵۰۰ سال پیش، یک پزشک بودا بوده است. او در اسناد باستانی به خاطر مهارت‌های خارق‌العاده پزشکی خود، دانشش از طب گیاهی و درمان کردن افراد مهم زمان خود، مشهور بوده است.

به‌عنوان کسی که تابه‌حال تجربه ماساژ نداشته، یا ممکن است همه دانش خود را از طریق تماشای تلویزیون کسب کرده باشد، شاید نتوانید به درستی ارتباط بین درد و آرامش را بیابید. اگر هم که قبلا از ماساژ استفاده کرده‌اید در جریان هستید که برخی از جلسات تا چه حد می توانند ناخوشایند باشند. اما چه چیزهایی را باید راجع به آن درنظر بگیریم؟

با اندام استوار و خوش قامت به درد کمر پایان داده، شش‌ها را گشوده کنید تا هوای بیشتری به درونتان جاری شده و جانتان از نیروی حیات لبریز گردد. بگذارید یوگا رخوت و سستی را از وجودتان بزداید.اغلب ما آدم‌های این دوره و زمانه اوقات زیادی را در خانه یا محل کار روی صفحه نمایش رایانه‌ها قوز می‌کنیم یا جلوی تلویزیون لم می‌دهیم و یکسری کارهایی می‌کنیم که ابدا نفعی برای کمر و مهره‌های کمری ندارد. سبک زندگی ساکن و بی‌تحرکی که در پیش گرفته‌ایم هم این عادات غلط اندامی را تشدید کرده و کمر درد را به یکی از رایج‌ترین دردهای دنیا امروز بدل کرده است.

امروزه روش‌های مختلف و متنوع ماساژ در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود که برخی از این روش‌ها به سرگرمی و وقت گذرانی شبیه است و برخی دیگر نیز فقط برای جذب گردشگر و توریست استفاده می‌شود اما هر روز افراد بیشتری از این خدمات استفاده می‌کنند و جذب آن‌ها می‌شوند. از این روش‌های جدید می‌توان به مواردی مانند ماساژ فیل، ماساژ مار، ماساژ کره بادام‌زمینی، ماساژ شکلات، ماساژ خاویار و حتی ماساژ با گیاهانی مثل یونجه، اکالیپتوس و... اشاره نمود.

 چسبندگی؛ شما ممکن است این کلمه را از ماساژ درمانگر خود بشنوید. لغتی که به نظر می‌رسد پزشکی است، و معمولا در طول ماساژ آن را به‌عنوان توضیحی برای این‌که چرا فلان لمس یا فشار ماساژ این‌قدر دردآور و آزاردهنده است، می‌شنوید.

«گویا یک چسبندگی اینجا دارید!»

 

رفلکسولوژی یا درمان منطقه‌ای، طب جایگزین شامل قانون فیزیکی از اعمال فشار به پاها، دست‌ها و یا گوش با انگشتان دست است که ممکن است با روغن یا بدون استفاده از روغن انجام شود. درمانگران رفلکسولوژی ادعا می‌کنند هر یک از سیستم‌ها و اعضای جمعی و مفرد بدن منعکس‌کننده تصویر خود بر روی دست و پا هستند که اثر ماساژ پا، دست و گوش در مناطق رفلکس آن اعضا، یک تغییر فیزیکی یا تحریکی به آن عضو منتقل می‌کند. این علم یک درمان ظریف و هنری شفابخش است که جزو علوم کل‌نگر یا طب مکمل می‌باشد و با ایده درمان از طریق ماساژ کف پاها، دست‌ها و لاله گوش‌ها پایه‌ریزی شده است. کل‌نگری بدن، ذهن و روح را به هم وصل کرده و هر کدام را به دیگری تاثیرگذار می‌داند.