فواید و خاصیت دارویی آب گرمابه‌ها و استحمام

بوعلی سینا آن‌گاه از خاصیت دارویی آب گرمابه‌ها در شفا دادن بیماری‌ها سخن به میان می‌آورد و مطلب جالبی را به بحث می‌گذارد: «آب برخی گرمابه‌ها خاصیت دارویی دارد و در شفا دادن برخی بیماری‌ها موثر است، مانند حالتی که آب حمام به‌طور طبیعی ناترون‌دار و گوگرددار (نطرونی کبریتی) یا دریایی و یا دارای مواد خاکی یا شور باشد؛ یا این‌که خود ما طبیعت آن را تغییر دهیم، مثلا آن را با این مواد بیامیزیم. و یا چیزی مانند میویزج (میویزه) یا حب‌الغار[1]  و یا کبریت (گوگرد) و از این قبیل در آن بریزیم. چنین آب‌هایی در تحلیل بردن و لطیف کردن موثر هستند و زیادی گوشت را از بین می‌برند و گوشت‌های سست را بهبودی می‌بخشند و نمی‌گذارند مواد بر قرحه‌ها[2] ریخته شوند و برای بیماران عرق مدینی (عامل بیماری پیوک) مفیدند. آب‌های مس‌دار، آهن‌دار و شور نیز برای بردن بیماری‌ها و حالات زیر سودمند می‌باشند: بیماری‌های سرما و رطوبت، درد مفاصل، نقرس، سست اندامی، ربو (آسم)، بیماری‌های کلیه، تقویت پیوستگی شکستگی‌ها، دمل‌ها و قرحه‌ها را به شفایابی نزدیک می‌کنند. آب‌های مس‌دار برای دهان و زبان کوچک و چشم سست شده و رطوبت‌های گوش مفیدند. آب‌های آهن‌دار برای معده و طحال[3] مفیدند. آب بورکی[4] شور در حالات زیر نافع است: برای سر و سینه‌ای که جهت پذیرایی از مواد، آلودگی دارند، برای معده مرطوب، برای بیماران استسقا و بادکردگی. آب‌های شبی[5] و زاجی در برانداختن بیماری‌های زیر موثرند: خونریزی از راه دهان، خون همراه بصاق، خونریزی مقعد، خونریزی بر اثر حیض، واژگون شدن معده، سقط جنین بدون علت، اضطراب‌ها، عرق کردن زیاد.» (ابن‌سینا، ترجمه قانون: شرفکندی، کتاب اول، ص ۲۳۹- ۲۴۰).

 

یوگا و دانش‌خواهر آن یعنی آیورودا بر مبنای متعادل نگه داشتن  انرژی بدن و جریان آن بنا شده‌اند. آن‌ها به ماساژ به‌عنوان بخشی درونی برای پشتیبانی از این انرژی و بهبود سلامتی کلی بدن می‌نگرند. چاکراها (تلفظ اصلی آن shah-cruh به معنای چرخ در زمان سانسکریت است آن هم به خاطر شکل چرخشی آن) سیستم هفت مرکز انرژی است که در یک راستا قرار گرفته‌اند و حرکتی چرخشی بین آن‌ها وجود دارد. چاکراها مسوول توزیع انرژی (prana) به تمام بافت‌های بدن از طریق 72هزار کانال جداگانه هستند. برخی از این کانال‌ها فیزیکی (کانال روده، رگ‌های خونی، اندام تناسلی) و برخی دیگر غیرفیزیکی (nadis) هستند. در بدن، نادی ‌ها همبسته با سیستم اعصاب است.

 

 قدمت ماساژ را می‌توان به قدمت زندگی انسان دانست زیرا انسان‌ها از بدو خلقت متوجه تاثیر نوازش و لمس شده و از آن بهره می‌بردند و امروزه نیز از همان اصول نوازش و لمس به شکل تخصصی و حرفه‌ای در قالب ماساژ استفاده می‌شود. در برخی مقاله‌ها، مهد و خاستگاه ماساژ را کشورهای شرق آسیا نظیر چین و هند معرفی کرده‌اند و برخی مقالات، کشورهای غربی و روسیه را مهد پیدایش ماساژ می‌دانند. البته گروهی نیز معتقدند که ماساژ خاستگاه مشخصی ندارد و انسان‌ها در هر منطقه از زمین و با هر قوم و نژاد با نوازش و ماساژ آشنا بوده و از آن استفاده می‌کردند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 201

شاید ایده درمان کریستالی در ابتدا به معنای به‌کارگیری جادو و طلسم و این گونه رسومات در نظر گرفته می‌شد اما حقیقت این است که کریستال‌ها جایگاه قبلی خود را ترک کرده‌اند و تبدیل به ابزاری محبوب و درمانی در صنعت اسپای امروزی شده‌اند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 116

سوجک (Sujok) طب‌درمانی کره‌ای است که توسط پروفسور Park Jae Woo ابداع شده است. سوجک‌تراپی در واقع گسترده شده طب سوزنی است. نقاطی در کف و اطراف انگشتان و کف دست وجود دارد که با تمرکز و کار بر روی آن‌ها، مشکلاتی همچون Cervical (درد شدید در ناحیه گردن و پشت به گونه‌ای که بیمار نتواند جای دقیق آن را مشخص کند) برطرف می‌شود. نقاط روی انگشتان در سوجک بسیار مهم هستند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 153

 

بسیار پیش از آنکه کاغذ اختراع شود، چینی‌ها نام خود را در تاریخ با تراشه‌های نازک بامبو ثبت کرده بودند. در حقیقت، این ماده اولیه به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفت، از ابزار موسیقی تا وسیله دکوری، اثر هنری و حتی ابزار کشاورزی. زمان زیادی از همنشینی بامبو با زندگی روزمره نگذشته بود که جنبه‌های خلاقانه و معنوی دیگری آن را به ابزاری برای درمان و رسومات آیینی تبدیل کرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 327

ماساژ یکی از قدیمی‌ترین هنرهای درمانی است: مدارک چینی نشان می‌دهند که استفاده از ماساژ به‌عنوان شیوه‌ای درمانی به ۳۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. هندوهای باستان، ایرانیان و مصریان انواع ماساژ را برای درمان بسیاری از بیماری‌ها اعمال می‌کردند. بقراط نیز مقالات بسیاری در رابطه با مالش و اصطکاک و تاثیرات آن در حل مشکلات مفصلی و گردش خون نوشته است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 163

نخست باید یک بار دیگر به توضیح کامل آروماتراپی توجه کنیم. آروماتراپی کل‌نگرانه در واقع استفاده از روغن‌های فرار گیاهی شامل روغن‌های پایه، برای کمک به ایجاد سلامت فیزیکی و روانی است. آروماتراپی کل‌نگرانه شامل به‌کارگیری روغن‌های معطر یا سایر محصولات مصنوعی نمی‌شود.در کشور امریکا، هیچ قانونی برای به‌کارگیری واژه آروماتراپی وجود ندارد و به همین خاطر، هر تولیدکننده‌ای حتی آنهایی که از مواداولیه مصنوعی استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از درج واژه آروماتراپی بر روی لیبل‌هایشان استفاده کنند. و متاسفانه تعدادی از شرکت‌ها این کار را انجام می‌دهند. برخی از آن‌ها پا را فراتر نیز می‌گذراند و ادعاهای اثبات نشده‌ای را مطرح می‌کنند. بسیاری از مصرف‌کنندگان به اشتباه تصور می‌کنند که شمع‌هایی که از موم پارافین و روغن‌های معطر (هر روی آن‌ها در هنگام سوختن تولید سم می‌کنند) و سایر محصولات سمی که بوی خوشی دارند، همگی برای آروماتراپی مناسب هستند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 147

دیباچه

ابوعلی حسین پسر عبدالله پسر سینا (متولد ۳۷۰ق /۹۸۰م – متوفی ۴۲۸ق/ ۱۰۳۷م) مشهور به «بوعلی سینا» و «ابن‌سینا» بزرگ‌ترین فیلسوف و پزشک نامدار ایرانی، از تواناترین و پرکارترین نویسندگان جهان بوده است. از مشهورترین آثار پزشکی وی القانون فی‌الطب است که برای نخستین‌بار متن عربی آن در ۱۵۹۳ میلادی در رُم (ایتالیا) منتشر شد و سپس در ۱۲۹۰هـق در قاهره، و سال ۱۲۹۴هـق در بولاق به چاپ رسید. ترجمه کامل فارسی آن نیز با عنوان «قانون در طب» در ایران توسط ادیب و شاعر و مترجم شهیر کُرد: استاد عبدالرحمان شرفکندی (هه‌ژار) برای نخستین بار انجام گرفت. قانون در برگیرنده پنج کتاب است و هر کتاب به چند «فن»، «تعلیم»، «فصل» و «جمله» تقسیم می‌شود. از موضوعات قابل توجه و مورد پژوهش ابن‌سینا، حمام و آداب و سنن و قوانین مربوط بدان و نیز نقـش آن در مسایل پزشـکی و سلامتی انسان و عملکرد آن به‌عنوان مکانی برای ماساژ و سنت فصد و حجامت است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 240

هنگامی که روغن‌های پایه را انتخاب و استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که تمام دستورهای ایمنی را انجام داده‌اید و به خاطر بسپارید که آروماتراپی نباید به عنوان یک درمان مورد استفاده قرار گیرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 221