بسیار پیش از آنکه کاغذ اختراع شود، چینی‌ها نام خود را در تاریخ با تراشه‌های نازک بامبو ثبت کرده بودند. در حقیقت، این ماده اولیه به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفت، از ابزار موسیقی تا وسیله دکوری، اثر هنری و حتی ابزار کشاورزی. زمان زیادی از همنشینی بامبو با زندگی روزمره نگذشته بود که جنبه‌های خلاقانه و معنوی دیگری آن را به ابزاری برای درمان و رسومات آیینی تبدیل کرد.

ماساژ یکی از قدیمی‌ترین هنرهای درمانی است: مدارک چینی نشان می‌دهند که استفاده از ماساژ به‌عنوان شیوه‌ای درمانی به ۳۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. هندوهای باستان، ایرانیان و مصریان انواع ماساژ را برای درمان بسیاری از بیماری‌ها اعمال می‌کردند. بقراط نیز مقالات بسیاری در رابطه با مالش و اصطکاک و تاثیرات آن در حل مشکلات مفصلی و گردش خون نوشته است.

نخست باید یک بار دیگر به توضیح کامل آروماتراپی توجه کنیم. آروماتراپی کل‌نگرانه در واقع استفاده از روغن‌های فرار گیاهی شامل روغن‌های پایه، برای کمک به ایجاد سلامت فیزیکی و روانی است. آروماتراپی کل‌نگرانه شامل به‌کارگیری روغن‌های معطر یا سایر محصولات مصنوعی نمی‌شود.در کشور امریکا، هیچ قانونی برای به‌کارگیری واژه آروماتراپی وجود ندارد و به همین خاطر، هر تولیدکننده‌ای حتی آنهایی که از مواداولیه مصنوعی استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از درج واژه آروماتراپی بر روی لیبل‌هایشان استفاده کنند. و متاسفانه تعدادی از شرکت‌ها این کار را انجام می‌دهند. برخی از آن‌ها پا را فراتر نیز می‌گذراند و ادعاهای اثبات نشده‌ای را مطرح می‌کنند. بسیاری از مصرف‌کنندگان به اشتباه تصور می‌کنند که شمع‌هایی که از موم پارافین و روغن‌های معطر (هر روی آن‌ها در هنگام سوختن تولید سم می‌کنند) و سایر محصولات سمی که بوی خوشی دارند، همگی برای آروماتراپی مناسب هستند.

دیباچه

ابوعلی حسین پسر عبدالله پسر سینا (متولد ۳۷۰ق /۹۸۰م – متوفی ۴۲۸ق/ ۱۰۳۷م) مشهور به «بوعلی سینا» و «ابن‌سینا» بزرگ‌ترین فیلسوف و پزشک نامدار ایرانی، از تواناترین و پرکارترین نویسندگان جهان بوده است. از مشهورترین آثار پزشکی وی القانون فی‌الطب است که برای نخستین‌بار متن عربی آن در ۱۵۹۳ میلادی در رُم (ایتالیا) منتشر شد و سپس در ۱۲۹۰هـق در قاهره، و سال ۱۲۹۴هـق در بولاق به چاپ رسید. ترجمه کامل فارسی آن نیز با عنوان «قانون در طب» در ایران توسط ادیب و شاعر و مترجم شهیر کُرد: استاد عبدالرحمان شرفکندی (هه‌ژار) برای نخستین بار انجام گرفت. قانون در برگیرنده پنج کتاب است و هر کتاب به چند «فن»، «تعلیم»، «فصل» و «جمله» تقسیم می‌شود. از موضوعات قابل توجه و مورد پژوهش ابن‌سینا، حمام و آداب و سنن و قوانین مربوط بدان و نیز نقـش آن در مسایل پزشـکی و سلامتی انسان و عملکرد آن به‌عنوان مکانی برای ماساژ و سنت فصد و حجامت است.

هنگامی که روغن‌های پایه را انتخاب و استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که تمام دستورهای ایمنی را انجام داده‌اید و به خاطر بسپارید که آروماتراپی نباید به عنوان یک درمان مورد استفاده قرار گیرد.

 هیچ مشکلی وجود ندارد چنانچه بخواهید از یک بطری با درب قطره‌چکانی برای نگهداری روغن‌های پایه که با روغن‌های حامل در غلظت پایین مدتی پیش ترکیب شده‌اند، استفاده کنید. با این وجود روغن‌های غلیظ و خالص را درون بطری‌هایی با درب قطره‌چکانی پلاستیکی نگهداری نکنید. پلاستیک تبدیل به خمیر نرم می‌شود و روغن را تباه می‌کند. اگر بطری دارای کاهنده پلاستیکی (قطره‌چکان یورو) است، می‌تواند روغن‌های پایه را تحمل کند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 103

 لخته شدن خون (ترومبوز) برای بند آوردن خونریزی، امری حیاتی و ضروری است، اما گاهی اوقات تشکیل غیرطبیعی لخته خونی باعث بروز بیماری‌های جدی و خطرناک می‌شود. زمانی که چنین لخته‌هایی در رگ‌های نزدیکی عضلات تشکیل می‌شوند، موضوع بدتر می‌شود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 170

 

در شماره قبل با کلیات طب فشاری و فلسفه آن آشنا شدیم. در این شماره و شماره‌های بعدی قصد دارم نقاط مهم را برای شما توضیح دهم. البته این نقاط در هر روش آموزش در مدارس و موسسات شرقی متفاوت است. به‌طور کلی می‌توان گفت کلیدواژه هر روش آموزش بین 50 تا 70 نقطه روی بدن است. این بدان معنی نیست که نقاط دیگر مهم نیستند بلکه هر روش روی نقاط خاصی تمرکز بیشتر داشته است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 229

در گذشته ماساژ شامل مالش دادن ماهیچه‌ها و بافت نرم بدن با دست بود و به بهبود گردش خون در بدن و ایجاد آرامش و همچنین از بین بردن تنش و اضطراب در افراد کمک می‌کرد. ماساژ مزایای روانی بسیاری نیز دارد و در روانشناسی نیز به آن پرداخته شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 282

 

تجربه حمام صوت فایده‌های بسیاری دارد. در فرهنگ ما بیشتر و بیشتر آگاهی نسبت به نگرش‌های همه‌جانبه برای آرام‌بخشی و درمان افزایش می‌یابد، نگرش‌هایی با هدف مبارزه با استرس‌های روزانه دنیای مدرن. حمام صوتی راه‌حلی مطمئن در این خصوص ارایه می‌دهد. فرصتی برای رفتن به لایه‌های درونی خویشتن.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 160