سوجک (Sujok) طب‌درمانی کره‌ای است که توسط پروفسور Park Jae Woo ابداع شده است. سوجک‌تراپی در واقع گسترده شده طب سوزنی است. نقاطی در کف و اطراف انگشتان و کف دست وجود دارد که با تمرکز و کار بر روی آن‌ها، مشکلاتی همچون Cervical (درد شدید در ناحیه گردن و پشت به گونه‌ای که بیمار نتواند جای دقیق آن را مشخص کند) برطرف می‌شود. نقاط روی انگشتان در سوجک بسیار مهم هستند.

 

سوجک, سوجک‌تراپی, درد شدید در ناحیه گردن, بذردرمانی سوجک,  نقاط فشاری, رنگ‌درمانی, جریان انرژی حیات,

 

از سوجک بیشتر بدانیم

سوجک در حقیقت ترکیبی از دو واژه کره‌ای است: Su به معنای دستان و Jok به معنای پا. این روش درمانی بر روی دستان و پاها عمل می‌کند. طب سوزنی سوجک از جمله درمان‌هایی است که در آن از هیچ دارویی استفاده نمی‌شود. درمانگران این سبک معتقدند که این روش هیچ علایم جانبی ندارد. سوجک درمانی است که با کار بر روی دست‌ها و پاها، بر روی بیماری‌هایی همچون برونشیت، آسم، دردهای قاعدگی، فشار خون، ترشی معده، یبوست، چاقی، دردهای گردنی، ورم مهره‌های ستون فقرات، سردردها، گاستریت‌ها، زخم‌ها، کمردردها، میگرن، سینوزیت، ناشنوایی، فلج، انواع دیابت و همچنین آشفتگی‌های ذهنی همچون افسردگی بهبود ایجاد می‌کند. علاوه بر این سوجک در کاهش وزن نیز موثر است.

هر جلسه سوجک حدود 15دقیقه طول می‌کشد و ممکن است شما به 16جلسه از این طب برای بهبود شرایط جسمی و روحی خود نیاز داشته باشید.

 

بذردرمانی سوجک

بذرها (دانه گیاهان) به عنوان محرک‌های متداول برای ماساژ نقاط فشاری کاربرد دارند و بخش جانبی از درمان سوجک به حساب می‌آیند. بذردرمانی سوجک شامل کار بر روی نقاط فشاری، دانه‌های بذر، ضربان قلب و نیز به‌کارگیری گیاهان در این نقاط برای بهبودی سریع است. در بذردرمانی سوجک از دانه‌هایی همچون ماش، نخود، لوبیا قرمز و امثال این‌ها استفاده می‌شود.

 

سوجک, سوجک‌تراپی, درد شدید در ناحیه گردن, بذردرمانی سوجک,  نقاط فشاری, رنگ‌درمانی, جریان انرژی حیات,

 

 سوجک چگونه عمل می‌کند؟

پیش از این‌که بخواهیم در مورد چگونگی عملکرد سوجک صحبت کنیم، باید تصریح کنیم که این یک درمان مستقیم است و می‌تواند در صورت کسب مهارت به عنوان درمان شخصی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بارزترین نکته در این نوع درمان، ساده‌تر بودنش نسبت به سایر درمان‌های مبتنی بر طب فشاری یا طب سوزنی است. در سوجک تمام تمرکز بر نقاط خاص در دست و پا است و با این روش می‌توان این نقاط را در این مکان‌ها پیدا کرد. برای این‌که بدانیم اصول عملکردی سوجک چگونه است باید توجه داشته باشیم که بدن انسان به نوعی از درون تقسیم فضا شده است. می‌توان این‌گونه توضیح داد که کف دست نماینده جلوی بدن، انگشت‌های اشاره و کوچک به منزله دو دست، انگشت‌های وسط و حلقه به عنوان دو پا و پشت دست نیز پشت بدن را نمایندگی می‌کنند.

دست‌ها و پاها نیز تقسیم‌بندی خود را دارند: دست‌ها شامل مچ، آرنج و شانه‌ها؛ پاها نیز شامل ساق پا، زانو و کپل می‌شوند، در مقایسه با انگشتان که نقاط خاص سوجک در آن‌ها وجود دارد و دارای سه مفصل هستند. با این روش در واقع باید گفت نوک انگشتان مچ دست، بخش میانی انگشت، مچ و آرنج و آخرین بخش انگشت که به کف دست متصل می‌شود نیز حکم شانه‌ها را دارند. همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد از ویژگی‌های سوجک، آسانی آن است. اصلی که در پشت سوجک است حاکی از این است که جریان انرژی حیات در بدن شما وجود دارد. این انرژی در جریانی منظم و برخی مواقع نامنظم گردش می‌کند. نقش سوجک در واقع تنظیم انرژی نامتوازن شده درون بدن، بافت‌ها، سلول‌ها و ارگان‌هاست.

سوجک درمانی است که شامل طبقه‌بندی استراتژی‌ها برای تقویت دستان و پاها به وسیله انگشتان، دانه‌های گیاهی، وسایل گرد و امثال این‌ها می‌شود. درمان‌های پیشرفته این سبک شامل به‌کارگیری سوزن می‌شود که با نام Six Ki Treatment شناخته می‌شود و روشی برای تنظیم چاکراها به حساب می‌آید.

 

سوجک دوبعدی

سوجک به دو شیوه فیزیکی و ذهنی بر روی شخص تاثیر می‌گذارد: از لحاظ فیزیکی و از لحاظ ذهنی.

در بعد فیزیکی به کارگیری تمام نقاط حساس و کار بر روی آن‌ها منجر به بهبود شرایط فیزیکی و دردهای احتمالی می‌شود. انجام کار به جز مهارت تخصصی احتیاج به توانایی خاصی ندارد.

سوجک به چند بخش تقسیم‌بندی می‌شود:

- درمان فشاری           درمان با رنگ

- درمان سوزنی           درمان با چاکرا

- درمان با بذر            درمان پنج عنصر

- درمان با آهنربا         اصول ین‌ویانگ

درمانگران این سبک می‌گویند که سوجک در واقع آخرین ورژن و نسخه درمان‌هایی همچون طب فشاری، طب سوزنی، رنگ‌درمانی، آهن‌ربا درمانی و... به حساب می‌آید.

 

سوجک, سوجک‌تراپی, درد شدید در ناحیه گردن, بذردرمانی سوجک,  نقاط فشاری, رنگ‌درمانی, جریان انرژی حیات,