یوگا و دانش‌خواهر آن یعنی آیورودا بر مبنای متعادل نگه داشتن  انرژی بدن و جریان آن بنا شده‌اند. آن‌ها به ماساژ به‌عنوان بخشی درونی برای پشتیبانی از این انرژی و بهبود سلامتی کلی بدن می‌نگرند. چاکراها (تلفظ اصلی آن shah-cruh به معنای چرخ در زمان سانسکریت است آن هم به خاطر شکل چرخشی آن) سیستم هفت مرکز انرژی است که در یک راستا قرار گرفته‌اند و حرکتی چرخشی بین آن‌ها وجود دارد. چاکراها مسوول توزیع انرژی (prana) به تمام بافت‌های بدن از طریق 72هزار کانال جداگانه هستند. برخی از این کانال‌ها فیزیکی (کانال روده، رگ‌های خونی، اندام تناسلی) و برخی دیگر غیرفیزیکی (nadis) هستند. در بدن، نادی ‌ها همبسته با سیستم اعصاب است.

 

یوگا, آیورودا, ماساژ, چاکرا, روغن داشمولا, روغن‌های درمانی, چاکرای چهارم, روغن براهمی, ماساژ چاکرا

 

چاکراها در عالم ماده زمخت به شکل ساختار و سازه موجودیت ندارند بلکه سطح انرژی و ترازی از آگاهی پدیدارشونده‌ای هستند که تا زمان گشوده شدن در خلال رشد معنوی، خفته و نهفته است. این انرژی‌ها پایه تمام سیستم‌های یوگا هستند. در هنگام تعادل، آن‌ها سلامتی و ظرفیت‌های بالای جسمی و روحی را برای انسان به ارمغان می‌آورند. در هنگام خروج از تعادل (به خاطر ازدیاد، کمبود یا نقص انرژی) آن‌ها باعث بیماری می‌شوند.

یوگا تصریح می‌کند که چاکراها ارتباط و همراستایی فیزیکی دارند- نقاط تلاقی با ارگان‌ها، پیوندهای نخاعی (شبکه اعصاب) و غدد درون‌ریز در هر بخش متناظر چاکراها در بدن فیزیکی. آن‌ها بدن را در پشت سیستم عصبی تنظیم می‌کنند. ماساژ بر این غدد و سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و بهترین عملکرد چاکراها را سبب می‌شود.

هر چاکرا را در موقعیت خاص خودش در بدن به شکل دایره‌ای موافق عقربه‌های ماساژ دهید، همراه با کره مایع تصفیه شده که وسیله عمومی خوبی برای ماساژ چاکرا است. ماساژ چاکرا را می‌توان به وسیله روغن‌های درمانی که از حرارت دادن روغن‌های پایه (اغلب کنجد یا نارگیل) با گیاهان دارویی به دست می‌آیند انجام داد.

 

مثلث پایینی

نخستین سری سه‌تایی از چاکراها بر دنیای مادی دلالت می‌کند. برخی از اوقات آن‌ها را چاکراهای حیوانی نیز می‌گویند. نخستین چاکرا نیازهای ابتدایی بقا را تنظیم می‌کند. در هنگام سلامتی،‌ ایجاد توانایی و اعتماد به نفس می‌کند. دنبالچه را با روغن داشمولا، ترکیب شده با 10 گیاه طبی، ماساژ دهید.

چاکراها دوم خلاقیت، تعادل آب و عملکرد جنسی را تنظیم می‌کند. در حالت متعادل رابطه جنسی معقول و طبیعی را باعث می‌شود. محل استخوان خاجی را با روغن‌های گشنیز یا براهمی ماساژ دهید.

چاکرای سوم مرکز قدرت ماست. در هنگام عملکرد صحیح، ایجاد الزام و دیسیپلین می‌کند. منطقه ناف را با نعناع فلفی و روغن زنجبیل ماساژ دهید.

 

چاکراهای انسانی

چاکراهای چهارم و پنجم مرتبط با زندگی شاد، سلامت و موفقیت‌آمیز هستند به عنوان یک انسان.

چاکرای چهارم مسوول دلسوزی و انرژی درمان و بهبود است. در هنگام سلامتی، ارتباط قلبی بین شما و سایر افراد به خوبی انجام می‌شود. وسط سینه و بالای پشت سینه (بالای کمر) را با روغن ریحان رقیق ماساژ دهید.

چاکرای پنجم مرتبط با ایجاد ارتباط و روابط عمومی است. در هنگام سلامت، کلمات شما الهام‌بخش خواهند بود. گلو را با روغن کالاموس ماساژ دهید.

 

چاکراهای متعالی

این دو چاکرا دارای ویژگی‌های روحانی‌تری هستند. چاکرای ششم از آگاهی شهودی پشتیبانی می‌کند و قدرت درک فرامادی و روحانی را تسهیل می‌کند. وسط پیشانی را با روغن گل رز یا تریفالا (فرمول گیاهی طبی تهیه شده از ترکیب سه گیاه) ماساژ دهید.

چاکرای نهایی، هفتمی، در هنگام سلامت، انرژی کهکشانی را به خود جذب می‌کند. بالای سر را با روغن براهمی (gotu kola) ماساژ دهید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید