ماساژ رفلکسی پا، یا همان رفلکسوتراپی، نوعی ماساژ برگرفته از طب چینی است که با تحریک و فشردن نقاط کف پا سبب تاثیر در کل بدن شخص شده و حتی گاهی مشکلات داخلی فرد را برطرف می‌کند. مبحث این نوشتار، نگاهی عام‌تر، کلی‌تر و چه‌بسا کامل‌تر به مقوله رفلکسولوژی است: شاید تا چند سال گذشته تصور کلی از نقاط رفلکسولوژی، نقاط مختلف کف پا بوده است اما با نگاه دقیق‌تر متوجه می‌شویم که بازتاب کل بدن انسان تنها به نقاط کف پا محدود نمی‌شود و هر بخشی از بدن انسان می‌تواند آینه‌ای از کل بدن باشد.

 

 ماساژهای رفلکسی, رفلکسوتراپی, ماساژ , ایریدولوژی, بازتاب‌شناسی

 


به طور کلی اگر به ماساژ به‌عنوان بخشی از طب کل نگر نگاه کنیم، درمی‌یابیم که هر جزء از بدن در واقع بخشی از کل به حساب می آید که عینا اطلاعات کل را داراست. کف پای انسان می‌تواند نشان‌دهنده تمام اعضای بدن و ارگان‌های داخلی باشد. اما همین موضوع در کف دست انسان نیز وجود دارد و جالب‌تر اینکه در چشم‌ها نیز تحقق می‌یابد که امروزه در مبحث ایریدولوژی (عنبیه‌شناسی) بسیاری از مشکلات داخلی از طریق شناخت وضعیت چشم امکانپذیر می‌شود.
هر چند پزشکان و متخصصین درمانگر می‌توانند از این نقاط برای تشخیص مشکلات فرد استفاده نمایند-همانگونه که در طب سنتی شناخت نبض یکی از روش‌های تشخیصی است- اما به نظر می‌رسد که یک ماساژور بهتر است با اعتقاد به کل‌نگر بودن ماساژ، از اهمیت دادن به نقاطی خاص پرهیز کرده و هنگام کار تمام نقاط و خطوط بدن را مهم دانسته و با تمرکز و دقت به تمامی نقاط توجه کند و بدین وسیله تعادل و توازن را در تمام نقاط بدن ایجاد کند، چراکه هر نقطه از بدن می‌تواند انعکاسی از یکی از اعضا و ارگان‌های داخلی بدن باشد.
به‌طور خلاصه می‌توان به این نکته اشاره کرد که ماساژهای شرقی به‌ عنوان زیرمجموعه‌ای از طب شرقی همگی در اصل بر مبنای رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی طراحی شده‌اند و هدف از هر نوع ماساژ تاثیر بر کل اندام‌ها است نه‌ فقط موضع مورد نظر. بنابراین متوجه می‌شویم که در ماساژهای شرقی انجام حرکات ویژه موضعی، معنا پیدا نخواهد کرد و هدف از ماساژ، نزدیک کردن بدن به حالت تعادل و درنتیجه حفظ و ایجاد سلامتی است.