افزودن سنگ‌های داغ به جلسات ماساژ باعث می‌شود یک عنصر طبیعی زمینی نتیجه ماساژ را سودمندتر کند. ماساژ با سنگ‌های داغ یکی از گزینه‌های مورد علاقه در اسپاها است و باعث می‌شود مراجعه‌کنندگان تجربه شگرفی را در اسپا داشته باشند. سنگ‌های ماساژ هات‌استون چیز جدیدی نیستند. از هزاران سال پیش، استفاده از سنگ داغ برای التیام دردها کاربر داشته است ولی در دهه 1990 یک روش استفاده از این سنگ‌ها به‌صورت مدون و سیستماتیک به دنیا معرفی شد و در آن بر استفاده از سنگ‌های بازالت تاکید شد.

 

هات استون,  ماساژ, ماساژور, سنگ داغ


دلیل استفاده از سنگ بازالت این است که این نوع سنگ تحت فشار و حرارت زیاد تشکیل می‌شود و چگالی بالایی دارد که این امر توانایی آن را در حفظ گرما بالا می‌برد. همچنین این سنگ دارای خواص مغناطیسی است که تاثیر مثبتی بر روی بدن دارد. علاوه بر این بازالت به نسبت وزن زیادی دارد و فشار حاصل از آن بر بدن باعث آرامش می‌شود.
یافتن سنگ‌های بازالت با اندازه مناسب از بستر رودخانه و اقیانوس‌ها یکی از کارهای سخت به حساب می آید. هرچند که استخراج این سنگ‌ها از معادن به لحاظ اندازه، نتیجه دقیقتر و مناسب‌تری را می‌دهد ولی سنگ‌های بستر رودخانه و دریاها طبیعی‌تر بوده و نتیجه بهتری خواهند داشت.


زمین و دریا
هنگامی که یک آتشفشان فوران می‌کند مواد مذاب به داخل رودخانه‌ها و دریاها پرتاب می‌شود و سنگ‌های بازالت را تشکیل می‌دهند. سپس به مرور زمان و طی هزاران سال این سنگ‌ها بر اثر فرسایش، هموار و صیقلی می‌شوند. این سنگ‌ها علاوه بر مواد معدنی موجود در محیط به هنگام تشکیل مواد مذاب، در طول فرسایش نیز مواد معدنی نظیر آهن، منیزیوم، سیلیس و کلسیم را از آب و هوا جذب می‌کنند. این سنگ‌ها به مرور زمان در اشکال مختلف به سواحل رانده شده و دارای انرژی طبیعی فوق‌العاده‌ای می شوند. امروزه برداشت این نوع سنگ از سواحل امریکا ممنوع شده به همین خاطر بیشتر سنگ‌ها از دیگر سواحل به‌دست می‌آید، هر چند که در سایر کشورها نیز محدودیت‌هایی برای برداشت این نوع سنگ از رودخانه‌ها و سواحل در حال شکل‌گیری است. به همین خاطر یافتن سنگ‌های طبیعی روزبه‌روز مشکل‌تر می‌شود.
سنگ‌های بازالت معدنی نیز از فوران آتشفشان حاصل می‌شود. در هنگام شکل‌گیری کانی، مواد معدنی و فلزات از زمین جذب آن می‌شوند. این رگه‌ها که گاه چندین تن وزن دارند به قطعات کوچکتری بریده شده و سپس برای استفاده نهایی پرداخت می‌شوند. سنگ‌هایی که از معادن حاصل شده‌اند معمولا گرانتر از سنگ‌هایی هستند که از رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها به دست آمده‌اند چراکه زمان، دانش و تجهیزات خیلی بیشتری برای تهیه آنها نسبت به جمع‌آوری سنگ‌ از بستر آبی صرف شده است. در مقیاس سختی، بازالت امتیاز 7 را از 1 تا 10 به خود اختصاص می‌دهد. برای مقایسه، الماس امتیاز10، مرمر امتیاز 3 و سنگ آهک نمره 1 را از آن خود می‌کنند.

 


گرما و انرژی
سنگ‌های معدنی حدود 25 تا 30درصد دارای آهن و منیزیوم بیشتری نسبت به سنگ‌های بستر آبی هستند و انتظار می‌رود که حدود 25درصد حفظ گرمای بیشتری داشته باشند که این مسئله یکی از مزایای استفاده از این نوع سنگ‌ها است. تحقیقات نیز نشان داده که این سنگ‌ها به دمای بالاتری می‌رسند و گرما را مدت طولانی‌تری در خود نگه می‌دارند. گرچه این امر کمک شایانی به ماساژور برای استفاده طولانی‌مدت‌تر از سنگ به هنگام ماساژ می‌کند، ولی باید دقت بیشتر کرد تا این دمای بالاتر باعث سوختن بدن ماساژگیرنده نشود. بنابراین این نوع سنگ‌ها نباید بدون حرکت بر روی بدن بدون محافظ باقی بمانند و بهتر است از حوله یا چندین لایه پارچه به عنوان محافظ استفاده شود.
این دو نوع سنگ از نظر انرژی نیز با یکدیگر تفاوت دارند. سنگ‌های کف دریا و رودخانه سفر خود را از بستر آبی شروع کرده و طی هزاران سال غلتیدن در آب شکل می‌گیرند. این سنگ‌ها در طول سفر خود در تماس با شن و ماسه  و در معرض نور خورشید و ماه و جزر و مد بوده و بدین ترتیب «شخصیت انرژیایی» خود را به دست می‌آورند.
از طرفی سنگ‌های معدنی سفر متفاوتی را برای شکل‌گیری طی می‌کنند. این سنگ‌ها نور روز را تا زمان استخراج ندیده‌اند و شانس اینکه در معرض عناصر طبیعی همانند سنگ‌های زیرآبی قرار گیرند را نداشته‌اند. به همین دلیل به این نوع سنگ‌ها «نوزاد» گفته می‌شود و ماساژور می‌تواند در شکل‌گیری «شخصیت انرژیایی» این سنگ‌های تازه تولد یافته نقش داشته باشد؛ هرچند که این سنگ‌ها پس از تولد پروسه‌ای شامل حفاری، حمل‌ونقل و برش و پرداخت را تجربه کرده‌اند.


رنگ و اندازه
همانگونه که سیاه تمام نورها را جذب می‌کند سنگ‌های سیاه نیز دارای کیفیت بالاتری هستند. آنها می‌توانند انرژی زاید را جذب کرده و برای رفع درد کارآتر باشند. امروزه سنگ‌های هات استون در تعداد و اندازه‌های مختلفی وجود دارند به‌عنوان مثال ست‌های 36، 50 و72 عددی و.... . تعداد سنگ‌های بزرگ یک مجموعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مثلا یک ست 54 عددی با 12 سنگ بزرگ نسبت به یک ست 72 عددی با 6 سنگ بزرگ ارجحیت دارد. دلیل این امر این است که سنگ‌ها وقتی بر روی بدن به‌طور ثابت قرار می‌گیرند توسط وزن خود، فشار و نتیجه لازم را به وجود می‌آورند و به جز نواحی خاص مثل صورت، در اکثر قسمت‌های بدن از سنگ‌های بزرگ برای این کار استفاده می‌شود. بنابراین تعداد بیشتر سنگ‌های بزرگ، دست ماساژور را در استفاده مناسب از سنگ باز می‌گذارد.
آنچه مسلم است کیفیت سنگ‌ها می‌تواند در نتیجه ماساژ تفاوت محسوسی ایجاد کند. هرچه کیفیت سنگ بالاتر باشد ماساژگیرنده حس بهتری داشته و به درجه بیشتری از آرامش و رفع دردهای عضلانی می‌رسد و بدیهی است این امر، تعداد متقاضیان ماساژور را افزایش می‌دهد. بنابراین در انتخاب سنگ باید دقت شود تا بهترین بازگشت سرمایه را بتوان از آن کسب کرد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید