بی‌شک تمام کسانی که علاقمند به دریافت ماساژ هستند با این سوال مواجهند که هر ماساژ چه ویژگی‌هایی دارد، چه نیازهایی را برطرف می‌کند و آن‌ها باید کدام نوع را انتخاب کنند. این مقاله بهترین پاسخ‌ها را برای این سوالات دارد.

ماساژ چیست, ماساژ چیست, ماساژ سنگ داغ, کاهش استرس, ماساژ آروماتراپی, ماساژ بافت عمیق, ماساژ ورزشی, ماساژ نقاط ماشه‌ای, رفلکسولوژی, ماساژ شیاتسو, ماساژ تای, ماساژ بارداری, ماساژ زوجین, ماساژ صندلی,

ماساژ چیست؟

انواع گوناگونی از ماساژ وجود دارد که بر بخش‌های مختلف بدن یا هدف‌های متفاوت درمانی تمرکز دارند. ماساژ شیوه مالش و ورز دادن بدن با استفاه از دستان است. در حین ماساژ، ماسور فشارهای آرام یا قوی‌ای را به عضلات و مفاصل بدن با هدف کاهش درد یا تنش وارد می‌کند. ماسور کسی است که برای این کار آموزش دیده است.

در ادامه به انواع مختلف ماساژ اشاره می‌کنیم تا بتوانید نوع مناسب برای خود را پیدا کنید.

1- ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوع‌ ملایمی از ماساژهای تمام بدن است که برای افراد با ویژگی‌های زیر مناسب است:

* به‌تازگی شروع به گرفتن ماساژ کرده اند

* تنش و فشار زیادی بر خود حس می‌کنند

* نسبت به لمس حساس هستند

این ماساژ به آزادسازی گره‌های عضلانی کمک می‌کند. همچنین انتخاب خوبی برای کسانی است که می‌خواهند در حین ماساژ کاملا آرام شوند. برای این ماساژ، شما باید لباس‌های خود را دربیاورید. نیازی به درآوردن لباس‌های زیر نیست. با این حال شما با یک حوله یا بافته‌ای بر روی تخت ماساژ، پوشانده خواهید شد. ماسور خود پوشش را از قسمت‌هایی که بر روی آن کار می‌کند، کنار می‌زند.

در این ماساژ از ترکیب چندین روش بهره برده می‌شود:

* ورز دادن

* ضربات طولانی و مدام در جهتی به سمت قلب

* حرکت‌های چرخشی عمیق

* لرزش و ضربه

* تکنیک‌های تحرک غیرفعال برای مفصل (حرکت توسط درمانگر انجام می شود)

معمولا ماساژ سوئدی بین 60 تا 90 دقیقه زمان می‌برد.

خلاصه: ماساژ سوئدی را برای آرام‌بخشی یا مدیریت دردهای خفیف به کار گیرید. این نوع از ماساژ همچنین برای افرادی که تازه شروع به ماساژ گرفتن کرده‌اند، خوب است.

ماساژ چیست, ماساژ چیست, ماساژ سنگ داغ, کاهش استرس, ماساژ آروماتراپی, ماساژ بافت عمیق, ماساژ ورزشی, ماساژ نقاط ماشه‌ای, رفلکسولوژی, ماساژ شیاتسو, ماساژ تای, ماساژ بارداری, ماساژ زوجین, ماساژ صندلی,

2- ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای کسانی که درد عضلانی و تنش دارند و یا می‌خواهند از خود استرس‌زدایی کنند، بهترین گزینه است. این نوع ماساژ از سری ماساژهای درمانی، شبیه به ماساژ سوئدی است تنها ماسور از سنگ‌های داغ در جاهای تعیین شده و یا علاوه بر به‌کارگیری دستان خود استفاده می‌کند. ماساژ باعث کاهش تنش و کشیدگی عضله، بهبود جریان خون و کاهش درد به خاطر به‌کارگیری سنگ‌های داغ می‌شود. فواید ماساژ سنگ داغ به قرار زیر هستند:

* کاهش تنش عضله

* بهبود جریان خون

* تسکین درد

* ایجاد ریلکسی

* کاهش استرس

در حین ماساژ هات‌استون، سنگ‌های داغ در مکان‌های مختلف در سرتاسر بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. درمانگر شما ممکن است سنگ را در جایی نگه دارد در حالی که بخش مختلف بدن شما را با استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی با فشار ملایم ماساژ می‌دهد. در برخی مواقع نیز از سنگ سرد استفاده می‌شود.

در هنگام دریافت ماساژ سنگ داغ شما لباس به تن نخواهید داشت. به‌طور معمول این ماساژ 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- ماساژ سنگ داغ ممکن است به خاطر به‌کارگیری گرما، تاثیر بیشتری در کاهش تنش عضلات نسبت به ماساژ سوئدی داشته باشد.

- این نوع از ماساژ اغلب گران‌تر از ماساژ سوئدی است.

3- ماساژ آروماتراپی

ماساژهای آروماتراپی بهترین گزینه برای کسانی هستند که می‌خواهند شرایطی حسی را به ماساژهای خود اضافه کنند. این نوع ماساژ در موارد زیر می‌تواند کمک کند:

- بهبود خلق و خو

- کاهش تنش و اضطراب

- کاهش نشانه‌های افسردگی

- رهایی از تنش‌های عضلانی

- رهایی از درد

ماساژهای آروماتراپی فشار آرام و نرم را با روغن‌های پایه درمی‌آمیزند. اغلب این ماساژ تراپیست شماست که تصمیم می‌گیرد که چه روغن پایه‌ای را برایتان استفاده کند اما شما می‌توانید اولویت‌های خود را به او بگویید. روغن‌های پایه قبل از به‌کارگیری بر روی پوست رقیق می‌شوند.

در حین ماساژی که به تمام بدن اعمال می‌شود، روغن‌های پایه را از یک دفیوزر(منتشرکننده) استنشاق می‌کنید و از طریق پوست نیز جذب می‌نمایید. برخی از اوقات ماساژ آروماتراپی بر روی پشت، شانه‌ها و سر متمرکز می‌شود. شما در این نوع ماساژ لباسی به تن نخواهید داشت (البته به جز لباس زیر).

ماساژ آروماتراپی بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- آروماتراپی ترکیب تماس‌های ملایم ماساژ سوئدی با به‌کارگیری روغن‌های پایه است.

- چنانچه به بوها یا روغن‌های پایه حساس هستید، از این ماساژ استفاده نکنید.

4- ماساژ بافت عمیق

در ماساژ بافت عمیق از فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی استفاده می‌شود. این نوع ماساژ گزینه خوبی برای کسانی است که دارای مشکلات مزمن عضلانی همانند خشکی، آسیب یا عدم توازن هستند. این خدمات می‌تواند باعث بهبود عضلات سفت، درد مزمن عضلانی و اضطراب شود.

در حین ماساژ بافت عمیق، ماسور شما از ضربات آرام و فشار قوی انگشتان برای کاهش تنش در عمیق‌ترین لایه‌های عضله و بافت‌های همبند استفاده می‌کند. در این نوع ماساژ نیز باید لباس‌های خود را از تن درآورید.

ماساژ بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

با وجود این‌که ماساژ بافت سخت، فشاری بیشتری دارد اما شما نباید احساس هیچ درد یا خشکی داشته باشید.

خلاصه:

- ماساژ بافت عمیق گزینه‌ای خوب برای کسانی است که تنش‌های عضلانی زیاد یا دردهای مزمن دارند.

- از این نوع ماساژ دوری کنید چنانچه در مجموع نسبت به فشار، زیادی حساس هستید.

5- ماساژ ورزشی

ماساژهای ورزشی گزینه‌ای خوب برای شماست چنانچه دارای آسیب‌های تکراری شده‌اید آسیب‌هایی مانند آنچه در اثر فعالیت‌های ورزشی ممکن است رخ دهد. همچنین گزینه‌ای خوب برای کسانی که مستعد آسیب هستند چراکه این نوع ماساژ می‌تواند از آسیب‌های ورزشی پیشگیری نیز بکند. شما همچنین می‌توانید از این ماساژ برای افزایش انعطاف‌پذیری و عملکردتان نیز استفاده کنید. علاوه بر این ماساژ ورزشی می‌تواند برای کاهش درد، اضطراب و کشش عضلانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

یک ماساژ ورزشی می‌تواند به عنوان یک ماساژ تمام بدن مورد انجام قرار گیرد یا ممکن است بر بخش‌هایی از بدن اعمال شود که نیاز بیشتری به توجه دارند. فشار عمیق ممکن است با ضربات آرام‌بخش بسته به نیاز شما جایگزین شود.

می‌توانید ماساژ ورزشی را با لباس یا بدون آن دریافت کنید. چنانچه ترجیح می‌دهید که لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک و گشاد است و به خوبی اجازه دسترسی ماسور به عضلات شما را می‌دهد.

این ماساژ بین 60 تا 90  دقیقه طول می‌کشد.

خلاصه:

- ماساژهای ورزشی گزینه‌ای خوب برای کسانی است که دارای آسیب استفاده مکرر از عضلات هستند.

- این نوع ماساژ ممکن است به بهبود انعطاف‌پذیری و عملکرد ورزشی کمک کند و نیز ریسک ایجاد آسیب را کاهش دهد.

6 - ماساژ نقاط ماشه‌ای

ماساژ نقاط ماشه‌ای بهترین گزینه برای کسانی است که دارای آسیب‌دیدگی، دردهای مزمن و موضوع یا شرایط خاصی هستند. برخی از نقاط خشکی و سفتی در بافت‌های عضلانی، که به‌عنوان نقاط ماشه‌ای می‌شناسند، می‌توانند باعث ایجاد درد در سایر بخش‌های بدن شوند. با تمرکز بر آزادسازی و آرام کردن نقاط ماشه‌ای، این نوع از ماساژ می‌تواند کاهش‌دهنده درد باشد.

این ماساژ اغلب بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- ماساژ نقاط ماشه‌ای می‌تواند به مدیریت دردهای مزمن کمک کند.

- برای دریافت این نوع ماساژ، لباس سبک بپوشید.

7- رفلکسولوژی

رفلکسولوزی برای کسانی که به دنبال آرامش یا بازیابی درجات انرژی طبیعی بدنشان هستند، بهترین گزینه است. این خدمات همچنین گزینه‌ای خوب برای افرادی است که چندان با لمس بدنشان احساس راحتی نمی‌کنند. رفلکسولوژی فشارهای کم تا زیاد به نقاط فشاری مختلف بر روی پاها، دستان و گوش‌ها را اعمال می‌کند. شما باید لباس‌های آزاد و راحت بپوشید تا دسترسی به پاهایتان را میسر سازید.

یک ماساژ رفلکسولوژی بین 30 تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- رفلکسولوژی بر نقاط فشاری پاها، دست و گوش‌ها متمرکز است.

- این گزینه خوبی برای کسانی است که حس خوبی نسبت به لمس کل بدنشان توسط ماسور ندارند. شما می‌توانید در حین این ماساژ کاملا پوشیده باشید.

8- ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو بهترین گزینه برای کسانی است که به دنبال آرامش و کاهش استرس درد و تنش هستند. این نوعی ماساژ ژاپنی است که دارای چندین ویژگی است:

- ایجاد ارامش و ریلکسی حسی و فیزیکی می‌کند.

- کمک می‌کند تا استرس، اضطراب و افسردگی کاهش یابد.

- در بعضی موارد به کاهش سردرد کمک می‌کند.

- تنش عضلانی را کاهش می‌دهد.

ماساژ شیاتسو بر روی تمام بدن کار می‌کند اما تراپیست شما ممکن است بخواهد بر روی بخش‌هایی از بدن شما که نیاز بیشتری به توجه دارند تمرکز کند. در حین ماساژ، تراپیست شما از دستان، کف و انگشت شست برای ماساژ نقاط خاص روی بدن شما استفاده می‌کند. فشار ضربانی یا ریتمیک در این ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید برای این ماساژ کاملا پوشیده باشید.

ماساژ شیاتسو معمولا بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- شیاتسو گزینه‌ای خوب است چنانچه به دنبال ماساژ ریلکسی هستید. این ممکن است به کاهش و آزادسازی تنش‌های خفیف کمک کند.

- شما می‌توانید در تمام مدت ماساژ پوشیده باشید.

9- ماساژ تای

ماساژ تای بهترین گزینه برای کسانی است که دنبال عمل و تاثیرگذاری بیشتر از ماساژ هستند و می‌خواهند تا درد و استرسشان کاهش خوبی داشته باشد. این ماساژ از راه‌های زیر کمک می‌کند:

- انعطاف‌پذیری

- بهبود گردش خون

- درجات انرژی

ماساژ تای بر روی تمام بدن با استفاده از حرکت‌های متوالی شبیه به کشش‌های یوگایی کار می‌کند. تراپیست شما از کف دست و انگشتان برای القای فشار بر بدن شما کار می‌کند. وی همچنین بدن شما را در حالت‌های مختلف می‌کشد و می‌چرخاند. شما می‌توانید لباسی گشاد و راحت در طول ماساژ به تن داشته باشید.

ماساژ تای حدود 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- ماساژ تای نسبت به سایر انواع ماساژ پویاتر است و تراپیست بدن شما را در حین ماساژ کشش‌های خوبی می‌دهد.

- این نوع دیگری از ماساژ است که بدن شما می‌تواند کاملا پوشیده باشد.

10- ماساژ بارداری

ماساژ والدین می‌تواند گزینه‌ای مطمئن برای زنانی باشد به‌دنبال دریافت ماساژ در حین بارداری هستند. این ماساژ می‌تواند دردهای بدنی بارداری را کم کند، استرس را کاهش دهد و تنش عضلات را بهبود بخشد. شما می‌توانید در هر زمانی از بارداری این ماساژ را دریافت کنید. با این وجود بسیاری از مراکز در امریکا، ماساژ بارداری را در سه ماهه نخست به خاطر ریسک سقط پیشنهاد نمی‌کنند.

در ماساژ بارداری مانند ماساژ سوئدی از فشار ملایم استفاده می‌شود. تراپیست بر روی دردهایی همچون پایین کمر، هیپ‌ها و پاها متمرکز می‌شود. شما می‌توانید کاملا یا به صورت موضعی بسته به نوع راحتی خودتان لباستان را خارج کنید. در حین ماساژ همچنین می‌توانید به پهلو یا به‌ویژه بر وی میزهایی ویژه‌ای که متناسب با شکم شما طراحی شده‌اند دراز بکشید. چنانچه بر روی عضلات ساق پا و سایر بخش‌های پا احساس درد می‌کنید، قبل از ماساژ با پزشک مشورت کنید.

این ماساژ بین 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

خلاصه:

- ماساژ بارداری گزینه‌ای خوب برای زنان باردار است.

- در این نوع از ماساژ از فشار کم استفاده می‌شود و گزینه‌ای خوب برای استرس‌زدایی و بهبود تنش‌های کم شدت به حساب می‌آید.

11- ماساژ زوجین

ماساژ زوجین ماساژی است که شما همزمان با شریک، دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان در یک اتاق دریافت می‌کنید. این ماساژ تمام فواید ماساژهای متداول را دارد و برخی مواقع امکان استفاده از سونا و سایر امکانات را فراهم می‌کند. سایر خدمات مانند پدیکور، صورت و اسکراب بدن اغلب به‌عنوان بخشی از پکیج در نظر گرفته می‌شوند.

اغلب می‌توانید این نوع ماساژ را انتخاب کنید و شما و همراهتان نوع متفاوتی از ماساژ را بسته به نیاز و اولویت‌هایتان دریافت کنید. همراه شما و خودتان قادر خواهید بود در تخت‌های کنار هم خدمات را دریافت کنید در حالی که هر کس تراپیست خاص خود را دارد. حتی می‌توانید در حین ماساژ با یکدیگر گفت‌وگو کنید.

خلاصه:

- ماساژ زوجین ماساژی است که در آن شما یک اتاق را با دوستتان شریک می‌شوید.

- شما می‌توانید انواع ماساژ را در حین ملاقات دریافت کنید. ماساژهای سوئدی و سنگ‌داغ اغلب خدماتی هستند که زوجین درخواست آن را می‌دهند.

ماساژ چیست, ماساژ چیست, ماساژ سنگ داغ, کاهش استرس, ماساژ آروماتراپی, ماساژ بافت عمیق, ماساژ ورزشی, ماساژ نقاط ماشه‌ای, رفلکسولوژی, ماساژ شیاتسو, ماساژ تای, ماساژ بارداری, ماساژ زوجین, ماساژ صندلی,

12- ماساژ صندلی

ماساژ صندلی گزینه‌ای عالی برای کسانی است احتیاج به خدمات سریع به‌ویژه بر روی گردن، شانه‌ها و کمرشان دارند. ماساژ صندلی می‌تواند گزینه‌ای برای افرادی باشد که تا پیش از این خدماتی دریافت نکرده‌اند و می‌خواهند با ماساژ آشنا شوند. ماساژ صندلی می‌تواند به کاهش استرس و ایجاد ریلکسی کمک کند. در این خدمات از فشار کم تا متوسط استفاده می‌شود.

در حین ماساژ شما کاملا پوشیده هستید و بر روی یک صندلی ویژه نشسته‌اید. شما باید به گونه‌ای بر روی صندلی بنشیند که ماسور بتواند به خوبی به کمر و پشت شما تسلط داشته باشد.

این ماساژ اغلب 10 تا 30  دقیقه به طول می‌انجامد.

خلاصه:

- ماساژ صندلی گزینه‌ای عالی برای کسانی است که زمان اندکی در اختیار دارند.

- این نوع ماساژ همچنین گزینه‌ای خوب برای افرادی است که می‌خواهند با ماساژ آشنا شوند.

 

چگونه ماسور خود را انتخاب کنید

شما می‌توانید توصیه‌هایی را از پزشک، دوست یا به صورت آنلاین دریافت کنید. یا این‌که ماسورهای مختلف را امتحان کنید تا گزینه مطلوب خود را بیابید. مطمئن شوید گزینه نهایی کسی است که می‌تواند شما را کاملا ریلکس کند و با او احساس راحتی کند.

اطمینان حاصل کنید که ماسورتان به خوبی آموزش دیده است و دارای مدارک معتبر مرتبط نیز هست. حتی ممکن است لازم باشد قبل از انتخاب نهایی چند دقیقه‌ای را با او صحبت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید و می‌تواند انتظارات شما را برآورده کند.

هر ماساژ چقدر می‌ارزد؟

قیمت انواع ماساژ در امریکا بسیار متفاوت است. یک ماساژ یک ساعته اغلب 50 تا 150 دلار هزینه دارد. اغلب تراپیست‌ها نیز بین 15 تا 20درصد روی این مبلغ نیز انعام دریافت می‌کنند. اگرچه برخی مراکز از گرفتن انعام خودداری می‌کنند.

آروماتراپی، سنگ داغ و ماساژهای بارداری معمولا از حد استاندارد گران‌تر هستند. بسته به نوع مکان، برخی ماساژهای ویژه مانند بافت عمیق، تای یا ورزشی نیز ممکن است کمی گران‌تر باشند.

در بسیاری کشورها، بیمه در برخی مواقع خدمات ماساژ را پوشش می‌‌دهد چنانچه اهداف درمانی و پزشکی داشته باشد. برخی شرکت‌های بیمه نیز ماساژهایی را پوشش می‌دهند که خدمات کایروپرکتیک را دربرداشته باشند.

ماساژ ممکن است راهی باشد تا شما بتوانید احساس بهتری از نظر فیزیکی، ذهنی و حسی را تجربه کنید. تجربه انواع مختلف ماساژ با ماسورهای گوناگون می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

همیشه تجربیات و خواسته‌های خود را به ماسورتان بگویید و اگر چیزی شما را ناراحت کرده با او درمیان بگذارید. قبل از دریافت هر ماساژی با پزشک خود مشورت کنید تا شرایط سلامتی و نگرانی‌های شما را در نظر بگیرد.