هر کس که موسیقی گوش می‌کند، طبیعتا می‌داند که صدا نقش مهمی در زندگی عاطفی ما ایفا می‌کند. اما آنچه مشخص نیست نحوه تاثیر موسیقی بر شادی، آرامش، نشاط و حتی درمان ماست.

 

صوت درمانی, ماساژ صوتی, مراکز اسپا, مراکز ماساژ

 

امواج صوتی/ فرکانس‌ها

اکثر پژوهشگران صدا درمانی بر این نکته توافق دارند که امواج صوتی یا فرکانس‌ها، عامل تاثیرگذاری موسیقی بر ما هستند و خیلی‌ها بر این باورند که تاثیر موسیقی فراتر از تلطیف روحیه است و می‌توان با ترکیب امواج خاص، تغییرات بیولوژیکی در بدن ایجاد نمود که منجر به تقویت سیستم ایمنی و حتی درمان بدن انسان شود. امواج صوتی تاثیر مستقیمی بر سیستم عصبی داشته و با دستکاری در امواج مغزی، آرامش عمیق ذهنی و فیزیکی را به ارمغان می‌آورند.

طنین صوتی

علم مدرن عملکرد رزونانس صوتی را کاملا تشریح نموده است. هر چیزی دارای یک فرکانس رزونانسی است که در آن فرکانس می‌لرزد. رزونانس وقتی رخ می‌دهد که لرزش شدید یک جسم منجر به لرزش جسمی دیگر می‌شود. این لرزش ممکن است همسو با طبیعت باشد یا نباشد. رزونانس کلید استفاده از صدا برای تغییر در زندگی است و کاملا مبنایی علمی دارد. علم مدرن، رزونانس را در سطح کوانتوم نیز تحت بررسی قرار داده است. از نظر دانشمندان این امر می‌تواند در فهم ارتباط روحی و روانی انسان‌ها با یکدیگر، کمک شایانی به ما نماید.

لرزش صوتی

هر جسمی دارای لرزش است. آنچه ما از آن به‌عنوان صدا یاد می‌کنیم، الگویی خاص از لرزش مولکول‌های اجسام اطراف ما بوده که به صماخ گوش می رسد و سپس گیرنده‌های گوش آ‌ن‌ها را مکررا به رشته‌های عصبی گوناگون ارسال نموده و در نهایت این الگوها به مغز فرستاده می‌شوند. سلول عنصر اساسی بدن انسان بوده و تحقیقات حاکی از این است که آسان‌ترین و موثر‌ترین شیوه ارتباط میان سلول‌ها، لرزش است. با ایجاد لرزشی در محیط بیرون، نوعی رزونانس همگون درون سلول‌ها منجر به آغاز فرآیند تحریک اعصاب می‌شود.

صوت درمانی

فیزیولوژی پیچیده ما، همانند ذهن و روحمان آماج عیوب و رنج‌های فراوانی است. صوت درمانی یکی از روش‌های مطمئن برای برطرف نمودن دردهای روحی، روانی و جسمانی از طریق ایجاد لرزش‌های صوتی است که سلول‌های بدن را توازن می‌بخشد.

ما می‌توانیم با گوش دادن به صداهای غنی و متوازن آلات موسیقی مختلف به یک آرامش عمیق روانی-جسمانی رسیده و به نوعی آرامش درونی و هوشیاری متعالی دست یابیم. زمانی‌که ذهن ما را محدود نکرده باشد، درد و رنج رخت بر بربسته و سکنی ما را به سطحی جدید از ادراک از محیط اطراف می‌رساند. بدین ترتیب به درجه‌ای بالا از سلامت و آرامش جسمانی و روانی دست خواهیم یافت. صوت درمانی به آرامی هرگونه تنش را از بین برده و بدن را در سطح سلولی ماساژ می‌دهد.

ماساژ صوتی

ماساژ صوتی اصالتا به هند، چین، ژاپن، تایلند و هیمالیا باز می‌گردد. بیش از ۵۰۰۰ سال است که از ماساژ صوتی برای درمان استفاده می‌شود.

ماساژ صوتی یک شیوه ماساژ آرام، غیر تهاجمی و درمانی است که در آن کاسه‌های صدادار به صورت هدفمند بر روی بدن یا اطراف آن قرار می‌گیرند. سرعت، شدت، جهت و مسیر پیچش اصوات به صورت هماهنگ و برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود. هدف از این روش رعایت مسیر رشد و درمان مشتری است.

لرزش‌های صوتی متوزان و منظم و فرکانس‌های دریافتی توسط تک‌تک سلول‌های بدن جذب شده و بدن را در حالت آرامش خاصی قرار می‌دهد. این شیوه ماساژ با حذف اضطراب و هماهنگ‌سازی ذهن، منجر به ایجاد آرامش عمیق ذهنی، تعادل و آسایش روح انسان می‌شود. حدود ۸۰درصد بدن ما از آب تشکیل شده که بهترین محیط برای ماساژ صوتی محسوب می‌شود. امواج آرامش‌بخش به بدن منتقل شده و در قالب امواج متحد‌المرکز تاثیر مثبتی بر ساختار و سلامت سلو‌ل‌ها و اعضای بدن می‌گذارند. ماساژی لذت بخش برای ۱۰۰ تریلیون سلول موجود در بدن.

کاربردهای مدرن صدا

بیماری نوعی لرزش ناهماهنگ سلول‌ها است. صدا درمانی می‌تواند توازن را به سلول‌های بدن بازگرداند. لرزش‌های ملایم صدا را می‌توان با قراردادن کاسه‌ها در مجاورت نقاط پرتنش بدن پوشیده بیمار هدایت نمود. ضربه زدن به کاسه‌ها با چکش نمدی کوچک، باعث اشاعه انرژی به سمت بدن و درمان تنش آن می‌شود.

باوجود محبوبیت روزافزون صدا درمانی در استرالیا در چند سال اخیر، نمی‌توان آن را پدیده‌ای جدید تلقی نمود. در اروپا مدت‌هاست که از صدا در حوزه‌های پزشکی، تجارت، آموزش، مشاوره و درمان استفاده می‌شود.

مزایای صدا درمانی

 - رویکرد درمانی کل‌نگر

- ارتقای سلامت و فراهم آوردن تغییر شخصیت از درون انسان

- ترمیم و تحرک بخشیدن به بدن

- آرامش درونی عمیق و رسیدن به سکوت و افزایش هوشیاری با ترشح اندورفین و دوپامین

- ایجاد آرامش عمیق روانی

- افزایش کیفیت و میزان خواب و تنظیم ریتم شبانه‌روزی خواب

- آرام‌بخشی

- هماهنگ‌سازی چاکراها و رفع سموم بدن

- کاهش سرعت تنفس، ضربان قلب، دمای بدن، ایجاد انتقال‌دهنده‌های عصبی (اندورفین و دوپامین) و افزایش حس شادی

- زدودن تنش، اضطراب، گشایش عروق و تخلیه سموم

- کمک به رفع دردهای جسمانی در مفاصل، عضلات، درمان سیاتیک، سر درد، میگرن بیماری‌های گوارشی، دیسک‌های آسیب‌دیده، گردن، کمر، کتف، اعضای بدن، گردش خون و همچنین فشار خون بالا

- رفع رنج‌های روحی و روانی نظیر اعتماد به نفس پایین، ترس، خشم، تردید، نگرانی، افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و هرگونه حسی که بر سلامت تاثیر منفی می‌گذارد.

- افزایش انرژی و قدرت

  • بهبود سیستم ایمنی از طریق تحریک مکانیزم‌های خود‌درمانی درون بدن
  • شفافیت ذهنی
  • ایجاد تعادل، توازن، آرامش و صلح در زندگی
  • افزایش آگاهی از خواسته‌ها و خرد درونی
  • ماساژ آرام و غیر‌تهاجمی (غیر فیزیکی) که در سلول‌ها ایجاد توازن می‌کند
  • افزایش انرژی و حس سبک‌بالی و شادابی
  • مکملی برای درمان‌های اصلی، نقاحت و دوره‌های درمان