گوا شا درمانی طبیعی و جایگزین است که شامل تراشیدن پوست با یک وسیله ماساژ برای بهبود گردش خون می شود. این تکنیک درمانی چینی باستانی ممکن است رویکردهای منحصربه‌فردی را برای سلامتی بهتر ارایه دهد به ویژه در دردهای مزمن. در گوا شا، یک تکنسین برای تحریک میکرو گردش خون در بافت نرم، پوست شما را با حرکات کوتاه یا بلند می‌خراشد که در نهایت جریان خون را تسهیل می کند. آن‌ها این حرکات را به یک وسیله دارای لبه صاف انجام می‌دهند که به‌عنوان یک ابزار ماساژ گوا شا شناخته شده است. تکنسین روغن ماساژ را به پوست شما می‌مالد و سپس از این وسیله استفاده می‌کند تا به‌طور مکرر پوستتان را با حرکاتی به سمت پایین، بتراشد.

وسیله ماساژ,  گوا شا, سندرم توره, سندرم پیش از یائسگی, تکنیک درمانی چینی, روغن ماساژ, آرتریت و فیبرومیالژیا,

هدف از گوا شا این است تا با انرژی راکد در بدن، به نام چی، سروکار داشته باشد، که افراد شاغل در پزشکی بر این باورند که این انرژی ممکن است مسوول التهاب باشد. التهاب عامل اصلی چندین بیماری مرتبط با دردهای مزمن است. این‌گونه می‌اندیشند که مالش دادن سطح پوست به شکستن این انرژی، کاهش التهاب و بهتر شدن التیام کمک می‌کند. گوا شا معمولا بر روی پشت، باسن، گردن، بازوها و پاها انجام می‌شود. یک نسخه ملایم از آن حتی بر روی صورت به‌عنوان یک روش خدمات  صورت استفاده می‌شود. تکنسین شما ممکن است فشار خفیفی را اعمال کند و به‌تدریج شدت را افزایش دهد تا تعیین کند چه مقدار نیرویی را می‌توانید تحمل کنید.

منافع گوا شا چیست؟

گوا شا ممکن است التهاب را کاهش دهد، بنابراین اغلب برای درمان بیماری‌هایی که باعث درد مزمن می‌شوند، مانند آرتریت و فیبرومیالژیا و همچنین مواردی که باعث درد عضلات و مفاصل می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گوا شا همچنین ممکن است علایم سایر بیماری‌ها را کاهش دهد:

۱. هپاتیت B

هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد، آسیب کبدی و اسکارهای کبدی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که گوا شا ممکن است التهاب مزمن کبدی را کاهش دهد.

یک مطالعه موردی، مردی را با آنزیم‌های کبدی بالا و یک شاخص التهاب کبدی، مورد ارزیابی قرار داد. روی او گوا شا انجام شد و پس از گذشت ۴۸ ساعت، کاهش آنزیم‌های کبدی را تجربه کرد. این تجربه پژوهشگران را به این اعتقاد هدایت می‌کند که گوا شا توانایی بهبود التهاب کبدی، در نتیجه کاهش احتمال آسیب کبدی را دارد. تحقیقات بیشتر در حال انجام است.

۲. سردردهای میگرنی

اگر سردردهای میگرنی شما به داروهای بدون نسخه پاسخ نمی‌دهند، گوا شا ممکن است کمک‌کننده باشد. در یک مطالعه، یک زن ۷۲ساله مبتلا به سردردهای مزمن، در یک دوره ۱۴روزه، گوا شا دریافت کرد. میگرن او در این زمان بهبود یافت، و این نشان می‌دهد که این روش درمان باستانی می‌تواند درمان موثر برای سردرد باشد. البته تحقیقات بیشتری لازم است.

۳. تورم سینه

تورم پستان بیماری است که توسط بسیاری از زنان شیرده تجربه می‌شود. این زمانی است که پستان‌ها بیش از حد از شیر پر می‌شوند. معمولا در هفته‌های اول شیردهی یا اگر مادر به هر دلیلی دور از نوزاد باشد، اتفاق می‌افتد. سینه‌ها ورم کرده و دردناک می‌شوند و برای نوزادان محکم گرفتن پستان را مشکل می‌کند. این معمولا یک بیماری موقت است.

در یک مطالعه، به زنان از روز دوم پس از زایمان تا ترک بیمارستان، گوا شا تجویز شد. بیمارستان در هفته‌های پس از زایمان، این زنان را بررسی کرد و متوجه شد که بسیاری از آن‌ها گزارش‌های کمتری از تورم، پر شدن پستان و ناراحتی داشتند. این کار شیردهی را برای آن‌ها آسان‌‌تر کرد.

۴. گردن درد

تکنیک گوا شا ممکن است برای درمان درد گردن مزمن موثر باشد. برای تعیین اثربخشی این درمان، ۴۸شرکت‌کننده در یک مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. به یکی از گروه‌ها گوا شا داده شد و گروه دیگر از یک پد حرارتی برای درمان درد گردن استفاده کرد. پس از یک هفته، شرکت‌کنندگان که گوا شا دریافت کردند، نسبت به گروهی که گوا شا دریافت نکردند، درد کمتری را گزارش کردند.

۵. سندرم توره

سندرم عصبی توره (تورت) شامل حرکات غیرارادی مانند تیک‌های صورت، صاف کردن گلو و خروج ناگهانی صدا است. با توجه به یک مطالعه موردی، گوا شا در ترکیب با سایر درمان‌ها ممکن است به کاهش علایم سندرم توره در شرکت‌کنندگان این مطالعه کمک کرده باشد.در این تحقیق مرد ۳۳ساله‌ای نیز مورد بررسی قرار گرفت که از سن ۹سالگی مبتلا به سندرم توره بود. او طب سوزنی، گیاهان دارویی و گوا شا دریافت کرد و شیوه زندگی‌اش را اصلاح کرد. پس از ۳۵بار درمان به صورت یک بار در هفته، علایم او ۷۰درصد بهبود یافت. اگرچه این مرد نتایج مثبتی داشت، تحقیقات بیشتری لازم است.

۶. سندرم پیش از یائسگی

پری منوپاز زمانی اتفاق می‌افتد که زنان به دوران یایسگی نزدیک می‌شوند. علایم عبارتند از:

- بی‌خوابی

- پریودهای نامنظم

- اضطراب

- خستگی

- گرگرفتگی‌های ناگهانی

یک مطالعه دریافت که گوا شا ممکن است نشانه‌های پری منوپاز را در برخی از زنان کاهش دهد. این مطالعه ۸۰ زن با علایم پری منوپاز را مورد بررسی قرار داد. گروه مداخله به مدت هشت هفته، یک‌بار در هفته به همراه درمان مرسوم، ۱۵دقیقه درمان گوا شا گرفتند. گروه کنترل فقط درمان مرسوم را دریافت کرد. با تکمیل مطالعه، گروه مداخله نسبت به گروه کنترل کاهش بیشتر علایمی مانند بی‌خوابی، اضطراب، خستگی، سردرد و گرگرفتگی ناگهانی را گزارش دادند. پژوهشگران معتقدند که درمان گوا شا ممکن است یک درمان بی‌خطر و موثر برای این سندرم باشد.

آیا گوا شا عوارض جانبی دارد؟

به‌عنوان یک درمان التیام‌بخش طبیعی، گوا شا بی‌خطر است. قرار  نیست که دردناک باشد، اما این روش ممکن است ظاهر پوست شما را تغییر دهد. از آن جایی که شامل مالیدن یا تراشیدن پوست با وسیله ماساژ است، رگ‌های خونی کوچک که کاپیلاری (مویرگ) شناخته می شوند و نزدیک سطح پوست شما هستند، می‌توانند بترکند. این ممکن است منجر به کبود شدن پوست و خونریزی جزیی شود. کبودی معمولا در عرض چند روز ناپدید می‌شود.

بعضی از افراد نیز بعد از یک درمان گوا شا، ممکن است کنگره شدن موقت پوست خود را تجربه ‌کنند.

اگر خون‌ریزی رخ دهد، خطر انتقال بیماری‌های منتقله از طریق خون نیز با درمان گوا شا وجود دارد، بنابراین برای تکنیسین‌ها اهمیت دارد که پس از هر فرد، ابزارهای خود را ضدعفونی کنند. تا ۶ هفته پس از جراحی، از به‌کارگیری این تکنیک خودداری کنید. افرادی که رقیق‌کننده خون دریافت می‌کنند یا اختلالات انعقادی دارند، داوطلب‌های خوبی برای گوا شا نیستند.

نکاتی برای به خاطر سپردن

هنگامی که درمان‌های مرسوم علایم شما را بهبود نمی‌بخشند، تحقیقات نشان می‌دهد که گوا شا ممکن است بتواند تسکین‌دهنده باشد.

این تکنیک ممکن است آسان و ساده باشد، اما فقط باید توسط یک متخصص طب سوزنی مجاز یا متخصص طب چینی انجام شود. این کار یک درمان بی‌خطر و مناسب را تضمین می‌کند. تحقیقات بیشتری لازم است، اما خطرات کمی در رابطه با این تکنیک ماساژ وجود دارد.

هر کسی را که انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که این شخص گواهینامه گوا شا داشته باشد. گواهینامه تایید می‌کند که آن‌ها دانش پایه را در مورد این عمل التیام‌بخش دارا هستند. استفاده از یک فرد حرفه‌ای، اثربخشی درمان را تضمین می کند و خطر درد و یا کبودی شدید به خاطر فشار بیش از حد را کاهش می‌دهد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید