به‌عنوان کسی که تابه‌حال تجربه ماساژ نداشته، یا ممکن است همه دانش خود را از طریق تماشای تلویزیون کسب کرده باشد، شاید نتوانید به درستی ارتباط بین درد و آرامش را بیابید. اگر هم که قبلا از ماساژ استفاده کرده‌اید در جریان هستید که برخی از جلسات تا چه حد می توانند ناخوشایند باشند. اما چه چیزهایی را باید راجع به آن درنظر بگیریم؟

ماساژ دردناک, درد هنگام ماساژ, ماساژ درمانگر, مرکز ماساژ, ماساژ درمانی, اموزش ماساژ

چرا ماساژها دردناک می‌شوند؟

وارد کردن فشار به ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم به شدت یا به آرامی، با این‌که حقیقتا این‌طور نیست، اما دردناک به نظر می‌رسد. ناراحتی هنگام ماساژ ممکن است به خاطر کار بر روی عضله دارای جراحت، فشار بیش از حد اعمال شده و یا اینکه ماساژ در حال آسیب رساندن است، ایجاد می‌شود.

 

چاره چیست؟

زمانی‌که احساس درد می‌کنید، ممکن است به‌طور طبیعی عضلات تان را سفت کرده و یا ناخودآگاه نفس خود را نگه دارید. زمانی‌که احساس ناراحتی شدید می‌کنید، ‌مکث کرده و محل درد را چک کنید. از خود سوالات زیر را بپرسید:

آیا این درد عادی و طبیعی است؟

 اگر درد هنگام ماساژ شما را متعجب کرده است، آن را بلند اعلام کنید. به درمانگر خود محل درد را نشان دهید و میزان و شدت درد را با عدد یک تا ده تعیین کنید. در مورد این‌که چه کاری امن و کمک‌کننده است صحبت کنید. هر ماساژ درمانگر معتبری علاقه‌مند است که به علایق و خواسته‌های شما هنگام ماساژ احترام بگذارد و آن‌ها را برآورده سازد. اگر ماسور شما بر فشار روی نقطه درد تاکید کرد آنهم  بر خلاف تذکراتی که شما به صراحت به او داده بودید، از پرداخت هزینه ماساژ امتناع کنید.

مطمئن باشید، ماساژ ۹۹درصد امن و بی‌خطر است. بیشتر ماسور‌های ماهر که آگاهی و دانش کافی دارند، می‌دانند که مرز میان درمان و آسیب چیست و فراتر از آن نخواهند رفت. اگر چه برای جلوگیری از ناخوشایند شدن ماساژ، همکاری دوجانبه نیاز است. به ندای بدن خود گوش فرا دهید و اگر موردی شما را آزار داد، ‌آن را با ماسور خود در میان بگذارید. کلید یک ماساژ خوب ارتباط مناسب با ماسور است. بهترین راه برای داشتن تجربه‌ای دلنشین از ماساژ، داشتن جلسات با ماساژ درمانگری ماهر در مرکزی است که به‌طور منظم عملکرد آن‌ها   تحت نظر قرار می‌گیرد.

آیا درد برای شما قابل تحمل است و یا نیاز است که آن را اعلام کنید؟

یکی از دلایل درد یا ناراحتی هنگام ماساژ،  چسبندگی- فیبرهای بافت زخم است که می‌تواند در ماهیچه‌ها و یا میان اعضا وجود داشته باشد. این چسبندگی‌ها می‌توانند شدیدا به خوشه های عصبی فشار وارد کنند و باعث ایجاد سوزش تیز و آزار دهنده در هنگام کشیده شدن یا فشار در ماساژ شوند. هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد. بدن شما علایم آسیب را مخابره می کند. این علامت می‌تواند نشانه یک درد «خوب» باشد، دردی که منجر به عملکرد بهتر و افزایش محدوده حرکت می‌شود.

اما حتی اگر حس می‌کنید که این درد می‌تواند یک علامت خوب باشد، باز هم ماساژ نباید ناراحت‌کننده و مانند یک شکنجه باشد. به غرایز خود اعتماد کنید و به ندای بدن خود گوش فرا دهید.

آیا به خوبی تنفس می‌کنید؟

این سوال را در حین ماساژ و در هنگام احساس ناراحتی، از خود بپرسید. ممکن است از این‌که جواب این سوال بیشتر مواقع منفی است تعجب کنید. به هنگام درد و ناراحتی نفس عمیق بکشید تا بتوانید بهتر تحمل خود را بالا ببرید. با تمرکز بر روی تنفس خود، درد را فراموش خواهید کرد.

اگر در مورد دردی که هنگام ماساژ تجربه می‌کنید شک دارید و یا دریافت ماساژ به دلایل پزشکی برای شما بی‌خطر نیست، ‌قبل از شروع ماساژ با پزشک خود در این‌باره مشورت کنید. ماساژ جایگزینی برای درمان پزشکی نیست و هیچ‌گاه نباید به‌عنوان روشی معتبر برای حفظ سلامتی و درمان بیماری احتساب شود.