«ماساژ تایلندی» یا «ماساژ یوگا تایلندی» یک سیستم التیام‌بخش باستانی است که طب فشاری، اصول آیورودای هندی و حالت‌های یوگا را ترکیب می‌کند. Global Spa جزییات کامل این روش ماساژ باستانی را به شما ارایه می‌دهد که یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در فهرست‌های ماساژ است. گفته می‌شود که بنیانگذار ماساژ و طب تایلندی شیواگو کومارپای (Shivago Komarpaj) است. در مجموعه کتب بودایی پالی گفته شده که او بیش از ۲۵۰۰ سال پیش، یک پزشک بودا بوده است. او در اسناد باستانی به خاطر مهارت‌های خارق‌العاده پزشکی خود، دانشش از طب گیاهی و درمان کردن افراد مهم زمان خود، مشهور بوده است.

ماساژ تایلندی, ماساژ یوگا تایلندی, آیورودای هندی, ماساژ باستانی, شیواگو کومارپای, تکنیک‌های ماساژ یوگای تایلندی, انواع ماساژ, مرکز ماساژ

در واقع، تاریخ ماساژ تایلندی پیچیده‌تر از آن است که این داستان مربوط به یک بنیان‌گذار اظهار می‌کند. ماساژ تایلندی، مانند طب سنتی تایلندی (TTM) به‌طور کلی، ترکیبی از تاثیرات حوزه‌های فرهنگی هندی، چینی، جنوب شرقی آسیا و سنت‌های پزشکی و هنر است. چیزی که در حال حاضر اجرا می‌شود، احتمالا محصول قرن ۱۹ از ترکیب سنت‌های مختلف التیام‌بخشی از سراسر پادشاهی بوده است. حتی امروزه، تنوع قابل توجهی از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر در سراسر تایلند وجود دارد، و هیچ روتین یا چارچوب نظری واحدی وجود ندارد که در میان همه درمانگران به صورت کلی پذیرفته شده باشد.

تکنیک‌های ماساژ یوگای تایلندی بر روی نقاط انرژی به نام سن (sen) تمرکز دارد. خطوط «سن» بدن شبیه به مریدین‌ها در TCM هستند، و به نظر می‌رسد که به‌طور مستقیم با «چی» یا انرژی فرد ارتباط دارند. همزمان که ماساژ درمانگر تایلندی شرکت‌کننده را می‌کشد، در امتداد خطوط یا نقاط سن نیز فشار می‌آورد و ماساژ می‌دهد. این می‌تواند چی متراکم شده را از بدن برای حل مشکلات خاص آزاد کند.

در تایلند، می‌توان آن را در هر نقطه‌ای یافت، در خیابان‌ها و با نرخ بسیار پایین. وات فو (Wat Pho) معبد قرن شانزدهمی در بانکوک، خانه قدیمی‌ترین مدارس ماساژ سنتی تایلند است. پس از گشتن در معبد، مسافران می‌توانند در آنجا ماساژ دانشجویی برای ۲۶۰ بات (واحد پول تایلند) به مدت ۳۰ دقیقه (۷.۵۰ دلار) یا ۴۲۰ بات برای یک ساعت کامل (۱۲.۱۵ دلار) دریافت کنند.

تمام انواع ماساژ، ازجمله ماساژ تایلندی، می‌توانند به مردم کمک کند تا آرامش یابند، عضلات دارای درد را تسکین دهند و به‌طور موقت موجب تقویت خلق فرد شوند. بسیاری از درمانگران ادعاهایی می‌کنند که فراتر از چیزی است که ماساژ می‌تواند انجام دهد، از جمله اینکه گردش خون را افزایش می‌دهد، باعث تسکین موقت درد می‌شود، ایجاد حس سلامتی می کند و آرامش را افزایش می دهد. با این حال، برخی از پزشکان بر روی اثربخشی آن بحث دارند.

ماساژ تایلندی سنتی به‌ندرت از روغن یا لوسیون استفاده می‌کند و دریافت‌کننده ماساژ در طول انجام آن ملبس باقی می‌ماند. تماس فیزیکی مداوم بین متخصص و مشتری وجود دارد، اما به جای مالش عضلات، بدن برای از بین بردن انسدادهای انرژی و کاهش تنش عضلانی، فشرده و کشیده و حرکت داده می‌شود. متخصص از انگشت شست، کف دست، ساعد، آرنج، زانو و پا استفاده می‌کند تا حرکاتی موزون روی بدن ایجاد کند. در این فرآیند، مفاصل باز می‌شوند، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها کشیده می‌شوند، اندام‌های داخلی محکم‌تر می‌شوند و انرژی به تعادل می‌رسد. اثر کلی یکی از موارد آرامش عمیق، جوان‌سازی و سلامت جسمی و روانی خواهد بود.

چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بر روی یک کفپوش روی زمین دراز می‌کشید، کاملا ملبس به استثنا کفش‌ها و جوراب‌ها. متخصص از انگشت شست، کف دست، ساعد، آرنج، زانوی پا و حتی ساق پا استفاده می‌کند تا به بدنتان فشار و کشش دهد. تایلندی‌ها معتقدند که سلامتی خوب و رهایی از درد، از جریان بدون‌مانع انرژی‌های حیاتی در سرتاسر بافت‌های بدن حاصل می‌شود. «کانال‌های» اصلی برای توزیع این انرژی‌ها «سن» نامیده می‌شوند. توافق کلی بر روی تعداد دقیق «سن» وجود ندارد، اما کسانی که چیزی از طب چینی می‌دانند، به سرعت متوجه می‌شوند که متخصص ماساژ تایلندی به‌طور موثر در امتداد مریدین‌های «چی چینی» کار می‌کند. پرس کردن یک فرآیند مکانیکی است که برای تحریک جریان انرژی در «سن» و برای آزادی انسدادها و یا تراکم‌هایی که باعث درد می‌شود، به کار می‌رود. این بخش از ماساژ بسیار کامل است.

هر کانال «سن» به‌طور مکرر از تمامی جهات فشرده می‌شود، همراه با تغییر دایمی موقعیت نسبی اندام و تنه. این فرآیند بسیار دقیق است. وقتی متخصص به این نتیجه رسید که تمام بافت‌های نرم به اندازه کافی فشرده شده‌اند، کشیدن شروع می‌شود. این در ابتدا نامحسوس خواهد بود اما به‌تدریج به سمت کشش‌های دقیق در مقیاس بزرگ‌تر پیش می‌رود که ماساژ تایلندی به این مورد مشهور است. روی هر عضله و مفصل به طور ویژه کار می‌شود.

چه کسی می‌تواند آن را داشته باشد؟

برای این نوع ماساژ، بعضی موارد منع وجود دارد . برای کسانی که در سطح سلامتی نسبتا خوب قرار دارند – صرف‌نظر از سن، عدم انعطاف‌پذیری و چاقی - ماساژ تایلندی بسیار مفید است. احساس «پیری» از چیزی می‌آید که اغلب به‌عنوان سفت شدن اجتناب‌ناپذیر مفاصل با بالارفتن سن در نظر گرفته می‌شود. ماساژ تایلندی منظم گره گشاست زیرا حرکاتی که به مدت طولانی از دست رفته‌اند را به مفاصل برمی‌گرداند.