7  روش ماساژ که اسپای شما را از بقیه متمایز می‌کند

منوی خود را با این ۷ تکنیک خاص متمایز کنید

 

 

ماساژهای سنگ داغ یا بافت عمیق ممکن است نقش پررنگی در کسب‌وکارهای سلامتی داشته باشند اما اگر خود را به تکنیک‌های سنتی محدود کنید، نه تنها پایتان را فراتر از زمان نگذاشتید، بلکه در همان زمان باقی مانده اید!

امروزه مهمانان اسپا بیشتر دوست دارند تجربیات نتیجه محور داشته باشند از کاهش درد تا جوان‌سازی. به گفته Tracy Whynot، صاحب Place360 Health+ Spa در Delmar کالیفرنیا، «سال‌ها قبل ما به ماساژ به‌عنوان راهی برای ریلکس کردن نگاه می‌کردیم اما امروزه مراکز اسپا باید بتوانند برای هرکس بنابر سبک زندگی و نیازهایش برنامه‌ریزی کنند. مهمانان من اکثرا مسافران فعال، کارآفرینان، ورزشکاران، مدیران پرکار و مادران هستند و ایجاد تعادل بین کار و زندگی، هزاران مشکل سلامتی به وجود آورده است. آن‌ها می‌خواهند حتی بعد از نخستین جلسه، تفاوت را احساس کنند.» آماده باشید که با این تکنیک‌ها به عصر جدیدی پا بگذارید که قرار است تغییرات مثبتی به منوی اسپایتان وارد کند.

۱- آزادسازی مایوفاشیال (Myofascial Release)

درمان آزادسازی مایوفاشیال یک تکنیک ملایم است که هدف گیری آن دردهای برآمده از فاشیاست که بافت‌های اتصال‌دهنده فیبروزی هستند و در سراسر بدن درست می‌شوند. آن‌ها می‌توانند ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، رباط‌ها و اجزای درونی را به هم بچسبانند، از هم جدا کنند یا از آن‌ها پشتیبانی کنند. وقتی فاشیا سالم باشد، انعطاف‌پذیر است و می‌تواند روان و بدون درد حرکت کند. وقتی ناسالم است، فیبر تنگ می‌شود، قدرت حرکت محدود و باعث سفتی بافت و درد می‌شود.

 

چگونه کار می‌کند: بعد از این‌که نشانه‌های سفتی پیدا شد، تراپیست سعی می‌کند فاشیا را با فشار ملایم و یکنواخت باز و گشاد کند. Connie Vryner، صاحب Devine Rejuvenation Spa در Glasglow  معتقد است: «برخلاف ماساژ بافت عمیق که از فشار زیادی استفاده می‌کند،

آزادسازی مایوفاشیال به سیستم بدن کمک می‌کند به طور طبیعی آرام شود.» او توضیح می‌دهد که به علت گستردگی فاشیا، فشار درمانی روی یکی از بخش‌های بدن می‌تواند تنش را در جای دیگری که دارای تنش است بدون حتی لمس کردن مستقیم ناحیه مورد، نظرکاهش دهد.

محبوبیت: Devine Rejuvenation، این تکنیک را هم به‌عنوان یک بهبوددهنده و هم به‌عنوان یک سرویس مستقل پیشنهاد می‌کند و Bryner اضافه می‌کند که کاهش درد می‌تواند سریع باشد. او می‌گوید: «من مشتریانی را داشتم که با ۸ یا ۹ نقطه دردناک شدید با چشمان پر از اشک آمدند و با ۲ یا ۳ ناحیه دردناک خارج شدند.»

 

۲- کرانیوساکرال تراپی (Craniosacral Therapy)

کرانیوساکرال تراپی (CST) شاید یک گزینه خیلی جدید در اسپاهای کنونی باشد ولی از سال ۱۹۷۰ در مراکز پوکی استخوان از آن استفاده می‌شده است. این روش که توسط John E.Upledger، متخصص پوکی استخوان ارایه شده است، در ابتدا برای کاهش درد و بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی استفاده می‌شده است.

چگونه کار می‌کند: متخصصان با ملایمت جمجمه و استخوان خاجی را دستکاری می‌کنند تا آن را از محدودیت‌ها آزاد کنند و جریان مایع مغزی نخاعی در لوله حفره‌ای را افزایش دهند که مغز را احاطه و روکشی روی نخاع ایجاد می‌کند. Elizabeth Scott، متخصص ماساژ در Lake Austin Spa Resort، در تگزاس می‌گوید: «CST، راهی غیرتهاجمی برای تاثیرگذاری روی عمیق‌ترین بخش‌های بدن است. این فرصتی برای بدن برای خوددرمانگری است.» یک گزینه به‌روز در این اسپا، درمان کرانیوساکرال در آب است که برای رسیدن به همان نتایج همراه با خواص درمانی  بودن در آب است.

محبوبیت:CST می‌تواند درد مزمن گردن، کمر، استرس و میگرن را کاهش دهد. Heather Hammer، ماساژدرمانگر در Place360 می‌گوید: «من با مدیران و افراد زیادی که هفتگی ماساژ بافت عمیق و دیگر ماساژ‌های درمانی را امتحان می‌کردند کار کردم اما هیچ‌کدام از آن‌ها هیچ وقت این آرامش پایدار و اثر عمیقی که از جلسات CST ما گرفتند را تجربه نکرده بودند.»

۳- ریکی (Reiki)

هدف این تکنیک درمانی و کاهش استرس ژاپنی، بهبود دادن جریان انرژی حیاتی زندگی افراد یا چی است. طرفداران باور دارند که چی پایین یا راکد باعث ناراحتی و استرس می‌شود در حالی که انرژی زندگی قوی باعث خوشحالی و سلامتی می‌شود.

چگونه کار می‌کند: ریکی باید انرژی را از مربی به میهمان منتقل کند. میهمان می‌تواند وقتی که ماسور دستانش را روی مناطقی که به انرژی بیشتری نیاز دارند حرکت می‌دهند- معمولا سر، کمر و بالاتنه -کاملا پوشیده باشد.  Bill Engvall، دستیار مدیر اسپا در G2O Spa + Salon در بوستون، می‌گوید: «بیشتر مشتریان ریکی، نوعی عدم تعادل و سطح پایین انرژی دارند. آن‌ها به دنبال سرویسی هستند که آن را شناسایی کند و به سلامت کلی‌شان کمک کند.» این معمولا بین ۲ تا ۳ جلسه طول می‌کشد تا تاثیرش حس شود. ریکی در G20 هم به‌عنوان یک سرویس مستقل در دسترس است هم به‌عنوان خدمات اضافه در کنار ماساژ و فیشیال.

محبوبیت: به گفته Engvall، ریکی به‌خصوص مطلوب افرادی با مشکلات بحرانی بود: «افرادی که مشکلات بحرانی مثل سرطان داشتند یا از دست دادن عزیزی. این یک بخش عالی و مورد نیاز برای هر مکانی است که درمان‌های جایگزین پیشنهاد دهد‌.»

 

۴- ماساژ لیفت طبیعی صورت (Natural Facelift Massage)

لزوما احتیاجی نیست که زیر تیغ جراحی بروید- در واقع بعضی افراد ماساژ‌های طبیعی لیفت صورت را انتخاب می‌کنند که اگر بهتر از جراحی نباشد بدتر نیست. در ابتدا توسط ماسورها Kundan, Narendra و Mehta ارایه شد، این تکنیک بر پایه تمرین‌های آیوروداست و هیچ محصول خاصی در آن استفاده نمی‌شود.

چگونه کار می‌کند: روش‌های مختلفی مثل آزادسازی مایوفاشیال، طب سوزنی و تخلیه لنفاوی با استفاده از حرکات چرخشی، بالابردن و رفت و برگشتی ارایه شده است تا ماهیچه‌های صورت را آرام کند. Lisa Zimmer صاحب NY Natural Facelift Massage در نیویورک می‌گوید: «با بالارفتن سن، پوست به داخل استخوان فرو می‌رود و پیرتر به نظر می‌آید. این ماساژ برای آزاد کردن و آموزش بافت‌های اتصال‌دهنده مفید است. بعد از آن مهمانان جوان‌تر به نظر می‌رسند و احساس تازگی می‌کنند. مردم معمولا از مشتریانم می‌پرسند آیا عاشق هستند؟!»

محبوبیت: برخی از مهمانان تفاوت را آنی احساس می‌کنند در حالی که بقیه بعد از چند جلسه متوجه تغییر می‌شوند. به گفته Zimmer، کسی که تنها پیشنهادش Mehta Natural Facelift Massage است، این بستگی به سن و نیازهای آن‌ها دارد. معمولا حدود ۶ جلسه زمان می‌برد که ماهیچه‌ها کار را به خاطر بسپارند و تغییرات ماندگاری ایجاد کنند.

۵- ماساژ صندلی (Chair Massage)

به ماساژ نشسته شناخته می‌شود و در واقع تراپی جدیدی نیست، اما روز به روز محبوب‌تر می‌شود و تعداد اسپاهایی که آن را در فضای منزل یا دیگر فضاهای خارجی- مثل دفاتر و جشنواره‌های موسیقی- پیشنهاد می‌کنند رو به افزایش است.

چگونه کار می‌کند: افراد به‌صورت پوشیده در وضعیت خاصی می‌نشینند.  صندلی ماساژ  صورت، بالاتنه و پاها را پشتیبانی می کند و هدف اصلی ماسور گردن، کمر، شانه‌ها و ساعد است؛ یا هر نقطه‌ای که تنش بیشتری دارد. با توجه به توضیحات Tami Berthiaume، ماسور در renew.calm در اسپرینگ فیلد غربی در ایالت ماساچوست؛ برای افراد فرصت خوبی است تا تعداد زیادی درمان کوتاه‌مدت انجام دهند. برخی از مشتریان برای ۱۰ یا ۲۰ دقیقه می‌آیند تا روی بالاتنه و گردن خود تمرکز کنند. این روش وسیله مناسبی برای رسیدگی به این گونه مشکلات است.

در renew.calm، صندلی ماساژ یک سرویس خدماتی مستقل است اما متخصصین آن را به‌عنوان یک سرویس اضافه در کنار خدمات زیبایی مثل مانیکور نیز معرفی می‌کنند. به گفته Berthiaume: «ما صندلی را در جایی قرار می‌دهیم که در دیدرس باشد چرا که این کار باعث افزایش درخواست آن می‌شود.»

محبوبیت: این ماساژ برای کسانی که در گرفتن خدمات ماساژ برای کل بدن تردید دارند معرفی خوب و مفیدی است. Berthiaume می‌گوید: «مهمانانی را داشتم که با صندلی ماساژ شروع کردند و بعدا به تخت ماساژ علاقه‌مند شدند. صندلی ماساژ برای سالمندانی که ممکن است مشکل بالا و پایین رفتن از تخت را داشته باشند نیز مفید است.»

۶- نوردرمانی (Light Therapy)

سال‌های درازی با اثرات پیری پوست مبارزه می‌کرد و به بهبود شرایط پوست کمک می‌کرد. محبوبیت درمان با نور مادون‌قرمز برای کاهش درد نیز رو به افزایش است. در آزمایشگاه‌های بالینی نشان داده

شده است که مشخصا برای آرام کردن التهاب، اسپاسم عضلانی و دیگر مشکلات اسکلتی عضلانی مفید واقع شده است. سورپرایزی نیست که اجرای نوردرمانی قبل از ماساژ ضربه‌ای به دردها وارد ‌کند.

چگونه کار می‌کند: در طول درمان، متخصص پنل‌های ال‌ای‌دی یا دستگاه دیگر را طوری قرار می‌دهد که روی منطقه‌ای از بدن نور مادون‌قرمز را ساطع کنند. این طول موج عمیقا به بدن نفوذ می‌کند، اعصاب، استخو‌ان‌ها، ماهیچه‌هایی را گرم می‌کند   که ماساژهای سنتی نمی‌توانند تا آن عمق نفوذ کنند. درنتیجه به ریلکس شدن بیشتر ماهیچه‌ها کمک می‌کند و فرآیند درمان را سرعت می‌بخشد.

محبوبیت: قصد این است که تسکین درد در این روش سریع باشد. به گفته Bryner، مشتریان به محض این که بلند شوند تفاوت را احساس می‌کنند. این روش همچنین مغز را نیز آرام می‌کند: «آن‌ها بیشتر خودشان را احساس می‌کنند و بیشتر احساس سرزندگی می‌کنند.» در Devine Rejuvenations، مشتریان می‌توانند این گزینه را در حین ماساژها و فیشیال‌های ضدپیری دریافت کنند؛ Bryner، ترجیح می‌دهد آن را در تمرین‌های پیکرتراشی انجام دهد زیرا به کاهش نگرانی‌ها و استرس مهمانان کمک می‌کند.

۷- کشش‌های کمکی (Assisted Stretching)

یکی از محبوبیت‌ها در صنعت تناسب اندام، تکنیک کشش‌های کمکی است که مربیان یا ماسورها به انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی مهمانان کمک می‌کنند.

چگونه کار می‌کند: مربیان برای هدایت مهمانان از دست‌ها کمک می‌گیرند و به آرامی شدت دست خود را برای کشش بیشتر افزایش می‌دهند. به گفته Lu Mueller- Kaul، صاحب کلینیک ماساژ Balance Orlando در فلوریدا: «افرادی که ورزش نکردند معمولا با پیدا کردن ماهیچه‌ای که باید در آن کشش ایجاد کنند مشکل دارند. این کار به آن‌ها در پیداکردن این آگاهی کمک می‌کند.» این روش هم چنین برای ورزشکارانی که می‌خواهند انعطاف‌پذیری آن‌ها به سطحی بالاتر برود کمک می‌کند یا به کشش نواحی که بدون کمک دسترسی به آن سخت است.

محبوبیت: برخلاف کلاس‌های تمرین گروهی، این روش توجه شخصی بیشتری به افراد دارد و نتیجه‌محور است. Mueller-Kaul، می‌گوید: «در کلاس‌ها، ممکن است مربیان در حین راه رفتن بخشی از بدن را لمس کنند تا آگاهی لازم را به آن بدهند اما عمیق‌ترش نمی‌کنند. Balance Orlando، یک جلسه معارفه ۴۵ دقیقه‌ای به ارزش ۴۵ دلار در کنار گزینه‌های بی‌شمار دیگر آماده کرده است. Mueller-Kaul می‌گوید: «متخصصین ما معمولا کشش کمکی را همراه با ماساژ به کار می‌برند.»