ماساژ و متافیزیک

مهندس فرشید درویش/ محقق- مدرس ماساژ 

علم متافیزیک (مابَعدالطبیعه) تعاریف و دامنه بسیار گسترده ای دارد اما می توان آن را به سه حوزه کلی تقسیم نمود. حوزه اول به مطاله مواردی مانند رفتار امواج نور، بررسی ذرات زیر اتمی،  نظریه ابَر ریسمان، سیاهچاله ها، ماده تاریک و... می پردازد. حوزه دوم بیشتر به مباحث نظری و فسلفی مانند علوم زیباشناسی، خداشناسی، انسان شناسی، هستی شناسی و فلسفه متافیزیک اشاره دارد. اما حوزه سوم که بسیار جالب و هیجان انگیز است درباره مواردی مانند هاله انرژی، چاکراها، موجودات متافیزیکی، علوم غریبه و... سخن می گوید که برخی از محققین، حوزه سوم را جزء علم ماوراءالطبیعه (فرا طبیعی) می دانند چون علم ماوراء الطبیعه (فرا طبیعی) به مسائل یا پنداشته‌های نیروها و موارد ناشناخته‌ای اطلاق می‌شود که در شرایط عادی دریافتنی نباشند و تنها از روی آثارشان تشخیص‌پذیر باشند. برخلاف نیروهای طبیعی، وجود چنین نیروهای فراطبیعی (که به اعتقاد برخی باورپذیر قلمداد می‌شوند) از طریق روش علمی اثبات‌پذیر نیست. در این مقاله  علم ماوراءالطبیعه (فراطبیعی) را زیر مجموعه علم متافیزیک (مابَعدالطبیعه) در نظر خواهیم گرفت زیرا هرچند که تعاریف بسیار دقیق و تخصصی از علم متافیزیک وجود دارد اما در نگاه کلی، هر مطلب و مقوله ای که در حوزه نتایج آزمایشگاهی و مشاهده نباشد زیر مجموعه علم متافیزیک محسوب می شود.

 

زنان در طول تاریخ همواره میل به زیباتر بودن و آراسته دیده شدن داشته‌­اند. اما چرا این مسئله برای زنان تا این اندازه اهمیت دارد؟

 دلایل زیادی برای میل زنان به آرایش وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل افزایش زیبایی طبیعی و جذابیت بیشتر از نظر جسمی است. به عنوان مثال، اگر زنی چشم های زیبایی دارد، ممکن است از خط چشم برای برجسته تر نشان دادن چشم ها استفاده کند. او همچنین ممکن است برای بلندتر و پرتر شدن مژه های خود ریمل بزند و بیشتر به زیبایی طبیعی چشم­هایش توجه کند. برخی از زنان حتی به این دلیل که برای مدتی کمی متفاوت به نظر برسند و به اصطلاح در ظاهر خود تنوعی ایجاد کنند آرایش می­کنند.

از سال ۲۰۱۵ مسابقه‌ای تحت عنوان جوایز جهانی اسپا آغاز به کار کرد که تمام تلاش خود را برای بالابردن کیفیت اعتبار و خدمات صنعت اسپا، گردشگری و سلامتی داشته باشد.

هشمین دوره جوایز اسپای جهانی که در سال جاری برگزار شد، کلینیک سلامتی SHA در اسپانیا  را به عنوان بهترین کلینیک سلامتی جهان در سال ۲۰۲۲ معرفی کرد. 

رای گیری به مدت ۱۲ هفته باز بود و نه تنها به مشتریان عادی گردشگری سلامت، بلکه به متخصصان صنعت و رسانه‌ها نیز اجازه داده شده بود تا در آن شرکت کنند.

به نقل از آلخاندرو باتالر معاون رئیس مرکز سلامتی SHA

" این جایزه انرژی مضاعفی به خانواده بزرگ SHA تزریق کرد به طوری که بیشتر تلاش خواهیم کرد تا خدمات بهتر و باکیفیت‌تری به میهمان‌ها و گردشگران عزیزمان ارایه کنیم.

 ما شبانه روز به دنبال تکامل نوآوری در صنعت اسپا ، سلامتی و گردشگری هستیم و به زودی مرکز جدید خود را افتتاح خواهیم کرد. 

در این روز‌های پر التهاب و دردناک، احساس بد بودن، ناکافی بودن، مفید نبودن، منفعل بودن و... حال بد افسردگی تشدید می‌کند

در این مقاله میخواهیم چند راهکار برای رهایی از این حس‌ها بهتون یاد بدیم 

اولین قدم:

نوشتن افکار، احساسات خود را بروی کاغذ بنویسید 

هر نوع حسی که دارید رو به قلم بیارید و بنویسید از هر چی حالتون بده، از هر چی دلخوری دارید. بی رحمانه بنویسید، بنویسید و بنویسید 

پیشنهاد می‌کنیم بعد از نوشتن کاغذها رو آتش بزنید و رها کنید. این کار رو انجام بدید حتما حس و حال بهتری خواهید داشت. 

راهکار دوم: 

به دنبال دلخوشی های کوچک باشید که دوست دارید انجامش بدید یا داشته باشید.

خیلی کوچک! اصلا نیاز نیست سخت گیری کنید شاید چرخاندن یک فرفره باشه... هر روز به دنبال دلخوشی کوچک زندگی‌تان باشید هر آنچیزی که حواس شما رو از زندگی پرت کند و لحظاتی رو فارغ شوید از اتفاق‌های اطراف شما

راهکار سوم: 

حرکت کنید، هر نوع حرکتی که گردش خون را بدن شما زیاد کند به طور چشم‌گیری در بهبود حال بد شما کمک خواهد کرد. 

نیازی نیست حتما به باشگاه ورزشی بروید و هزینه کنید!  اینکارو از داخل آپارتمان یا ساختمان خود شروع کنید. 

راهکار چهارم: 

یک حیوان خانگی یا گلدان برای خود تهیه کنید. 

ارتباط با طبعیت و حیوانات در ارتقای حال و احوال خوب موثر خواهند بود. هر نوع حیوانی یا هر نوع گل و گیاهی...  مهم این است که شما با یک از آنها وقت بگذارنید

راهکار پنجم: 

با دوستان یا خانواده خود وقت بگذرانید

اینکه چگونه وقت میگذرانید مهم نیست فقط با خانواده و دوستان خود باشید و درباره حال و احوال و احساس خود با آنها صحبت کنید. ما انسانها کاملا اجتماعی هستیم و انزوا و تنهایی شدیدا بروی افسردگی و حال بد ما تاثیر می‌گذارد. 

راهکار ششم:

هر آنچیزی که باعث ذهن‌آگاهی شما می‌شود را پیگیری کنید. از خواندن کتاب گرفته تا گوش دادن به پادکست های باکیفیت 

اینکه برای رشد شخصی خود وقت میگذارید بسیار بسیار میتواند به شما کمک کند تا حس بهتری در زندگی داشته باشید. 

کلام آخر: 

گوش دادن به موسیقی باکیفیت و با مفهوم، رفتن به طبیعت، وقت گذراندن با دوستان و خانواده، وقت گذاشتن بروی رشد فردی و اجتماعی خود، همه و همه آنها وفتی اثرگذار خواهند بود که شما ۱۰۰٪ بخواهید که از این حال افسردگی رهایی یابید

یادتان باشد خواستن اولین فعلی است که از بچگی یاد گرفتیم اما در بزرگسالی به هزاران دلیل این فعل سازنده رو از خود اجتناب کردیم. 

زیبازی 

نتایج یک تیم تحقیقاتی از انگلیس و آمریکا نشان داده دخترانی که توسط مادری شاغل بزرگ می‌شوند در آینده شانس بیشتری برای داشتن شغل‌های موفق خواهند داشت. و پسران با مادر شاغل نیز در آینده زمان بیشتری را برای مراقبت از اعضای خانواده صرف خواهند کرد.

به گزارش سی ان ان، محققان این مطالعه خاطرنشان کردند این یافته‌ها در تضاد با باورهای رایج عمومی است که اشتغال زنان را مغایر با مصالح خانواده و جامعه می‌داند.

نظر شما چیه زنان شاغل در تربیت کودکان خود موفق‌تر هستند یا زنان خانه‌دار؟ 

تازه‌ترین مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن بیش از حد چای سیاه و سبز مثلا بیش از پنج لیوان در روز، به دلیل داشتن کافئین ممکن است با عوارضی خفیف تا شدید همراه باشد.

در این روزها افراد زیادی به یوگا کردن علاقمند شده‌اند و دلیل اصلی این علاقه حس آرامش بخش بعد از یوگا است که قطعا شما یا آنرا تجربه کرده‌اید یا می‌خواهید بیشتر تجربه کنید. اسپاها و تمام مراکز سلامتی  سلامتی  هر روز در تلاش‌اند با درگیر کردن عمدی پنج حس اصلی در طول کلاس‌های یوگا تجربه بهتری از بودن، زیستن را به مشتریان خود هدیه کنند. 

در این مقاله که برگرفته از تجربه ماساژور‌های برتر شمال کالیفرنیا می‌باشد، سعی داریم چگونگی تاثیر حداکثری بر روی پنج حس اصلی را به شما آموزش دهیم. 

روز جهانی GWD یا همان Global Wellness Day  از یک رویداد کوچک توسط خانم بلگین آکسوی پایه‌گذاری شد و الان در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا این روز را به رسمیت می‌شناسند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. 

روزجهانی سلامتی

سفیران GWD در سرتاسر جهان فعالیت های رایگانی مانند ارزیابی رایگان سلامت روان، گروه های حمایت از والدین و کودکان آنلاین، خنده درمانی، یوگای طلوع آفتاب، سمینارهای تغذیه و موارد دیگر را سازماندهی کرده اند تا به افزایش روحیه افراد به شیوه ای مثبت و سالم کمک کنند.

در کنار این، یک جشن پخش زنده رایگان سه ساعته با حضور کارشناسان، مجریان و ورزشکاران مشهور جهان برگزار خواهد شد.

این مجموعه شامل چهره های صنعتی مانند سوزی الیس، رئیس و مدیر عامل موسسه جهانی سلامتی و نشست جهانی سلامتی است. آنا بجورستام، پیشگام سلامتی Six Senses & Raison d’Etre. و جرمی مک کارتی، مدیر گروه اسپا و سلامتی گروه هتل ماندارین اورینتال.

تعدادی دیگر از متخصصان سلامت نیز در طول این رویداد در کانال یوتیوب و صفحه فیس بوک GWD به نمایش گذاشته خواهند شد.

در میان سایر برندهای بین المللی، گروه هتل ماندارین اورینتال، هتل های آکور و هتل ها و استراحتگاه های چهار فصل بار دیگر از GWD حمایت می کنند.

از زمان آغاز، این رویداد از جشن گرفتن در یک کشور به برگزاری در 170 کشور در ده ها هزار مکان تبدیل شده است. سنگال، جمهوری چک، الجزایر، اردن، گینه بیسائو و زامبیا امسال در فهرست جدید قرار دارند.

تمامی رویدادهای حضوری و مجازی که امسال برگزار می‌شوند، همچنان دارای سه ویژگی اصلی هستند: آموزشی، به صورت مردم نهاد و رایگان.

آکسوی گفت: «به لطف همه‌گیری کرونا، جهان در حال بیدار شدن است  چیزی که ما ۱۱ سال پیش شروع کردیم و الان نتیجه آنرا می‌بینیم که بسیار باعث خرسندی بنده است.

"موضوع GWD 2022، Think Magenta، درباره خوش بین بودن نیست، بلکه در مورد واقع بین بودن است. چیزهایی در زندگی ما اتفاق می افتد و ما این انتخاب را داریم که آنها را چیزهای خوب یا بد بنامیم. گاهی اوقات دشواری ها، شکست ها یا بیماری ها به بزرگترین معلمان تبدیل می شوند. نه. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، ما همیشه می‌توانیم راهی برای انتخاب شادی پیدا کنیم. از این نظر، اگرچه GWS 24 ساعت طول می‌کشد، پیام ما برای تمام عمر ادامه دارد.»

آکسوی توضیح داد که هدف بلندمدت او برای این رویداد پذیرفته شدن GWD در تقویم رسمی سازمان ملل است.

او گفت: "این روز جشن نهایی برای من خواهد بود زیرا به این معنی است که GWD همچنان توسط نسل های آینده جشن گرفته می شود."

به امید اینکه روزی در ایران عزیزمان هم شاهد برگزاری چنین جشن‌هایی باشیم. 

زیبازی

مرجع حال خوش زندگی

سایت GWD روز جهانی سلامتی 

شکی نیست که برنامه‌های صبحگاهی و مزایای باشکوه آن این روزها به موضوع داغ و فراگیری تبدیل شده است این روزها در تمامی پارک‌های سراسر شهر برنامه های صبح‌گاهی بسیار زیادی را می‌توان دید که از پیر و جوان در حال انجام دادن آن هستند و هر روز با توصیه‌هایی را مربوط به سحر خیزی و سبک زندگی شادتر مواجه می‌شوید، اما به ندرت توصیه‌هایی را می‌بینید که توسط متخصصان اسپا و سلامتی توصیه شوند

این مکان شگفت‌انگیز برای ماجراجویانی که به دنبال انرژی بکر و سلامت روح و روان خود هستند طراحی و ساخته شده است. مکانی پر از شگفتی، رازآلود و بکر

اسم این هتل زیبا اِس‌وارت Svart است که در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی در کشور نروژ افتتاح شده است. این هتل بی‌نظیر دارای ۹۹ اتاق است که توسط معمار نروژی اِس‌نوهتا طراحی شده است. مکانی خاص بروی یک سازه چوبی در لابلای تبه‌های کوچک و بزرگ و آبهای روان در همسایگی یخچال‌های بزرگ طبیعی

این هتل زیبا در شمالی‌ترین قسمت قطب شمال قرار دارد و انتظار می‌رود که حدود ۸۵٪ انرژی کمتری نسبت به سایر هتل‌های سنتی مصرف کند و انرژی بیشتری نسبت به سایر هتل‌ها تولید کند. هدف اصلی این پروژه کاهش زباله های زیست محیطی است.

اسپای اِس‌وارت یک برنامه اختصاصی و متمرکز برای میهمان‌های خود دارد تا ضمن تجربه لذت بخش از ماجراجویی خود لحظاتی رویایی و آرامش‌بخشی را در این هتل سپری کنند. این مرکز ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد که با الهام از نور خاص جزیره سعی دارد جسم و جان و پوست میهمان‌های خود را جلایی تازه ببخشد، این هتل در مکانی بنا شده است که زیستگاه برخی از نادرترین گونه‌های گیاهی و جانوری در جهان است. اِس‌وارت در نظر دارد برای مهمان‌های خود برنامه‌های تفریحی ویژه‌ای از قبیل: بالارفتن از کوه یخ، یوگا در نیمه شب زیر آسمان رازآلود قطب شمال، مشاهده حیات وحش، غواصی، ماهیگیری و اکتشاف در طبیعت جانانه آنجا تدارک ببیند.

در بدو ورود به این هتل جذاب میهمان‌ها با تیم اسپای اس‌وارت مشاوره خواهند شد تا برنامه‌ای منحصربفرد از خدمات تفریحی، درمانی و دیگر برنامه‌های تکمیلی اختصاصی خود را دریافت کنند. برنامه‌های متنوع درمانی و مراقبتی از ماساژ، تغذیه، سبک زندگی خاص این هتل برگرفته از عناصر بومی شمال اروپا است که خاصیتی شفابخش برای روح و روان میهمان‌ها بهمراه دارد. مواد اولیه کلیه برنامه‌های این هتل از محصولات طبیعی بومی با گیاهان و آبزیان خاص همان محل تامین خواهد شد.

به نقل از فلیسیتی لیهی یکی از مشاورین هتل اِس‌وارت که اظهار دارد: هدف ما ایجاد یک تجربه بکر و همه‌ جانبه و هدفمند برای میهمان‌هایمان بوده است تا آنها بتوانند با ذات جهان هستی هماهنگی بیشتری داشته باشند زیرا اینجا شگفت‌های طبیعی باورنکردنی نروژ را تجربه خواهند کرد.

از دیگر امکانات این هتل جذاب می‌توان به حمام در فضا باز، سالن استراحت، استخر، سالن یوگا و صدا درمانی، اتاق بخار و سالن بدنسازی مجهز اشاره کرد علاوه بر مرکز اسپا، این ملک دارای چهار رستوران، مرزعه زیبا، مرکز آموزشی و آزمایشگاهی نیز برخوردار است.

زیبازی، نخستین مجله اسپا در ایران