کلمه "آروماتراپی" برای بازاریابان در سطح جهانی تبدیل به یک کلمه رایج شده است و باعث می شود معنای واقعی رایحه درمانی تحریف شود. این که آیا ما در مورد خوشبو کننده‌های هوا، صابون دست یا کیسه‌های زباله صحبت می‌کنیم، فقط به این دلیل که تیم بازاریابی یک شرکت تصمیم گرفت کلمه رایحه‌درمانی را بر روی هر محصول معطر بزند، آن را درمانی و آروماتراپی نمی‌کند.

آروماتراپی به معنای واقعی کلمه استفاده از اسانس های 100% طبیعی، کامل، بدون تقلب و معطر است که از منابع گیاهی خاص به وسیله تقطیر با بخار آب یا بیان برای سلامت جسم، ذهن و روح به دست می آید. این اسانس های معطر بیشتر به عنوان اسانس شناخته می شوند و می توان از آنها به عنوان استنشاق و در کمپرس، حمام، پخش کننده یا روغن حامل استفاده کرد که سپس در بدن ماساژ داده می شود.

در انگلستان، زیبایی‌شناسان را درمانگر زیبایی می‌گویند. بسیاری از برنامه های آموزشی زیبایی درمانی در دیپلم سطح 3 شامل رایحه درمانی به عنوان بخشی از برنامه درسی است. در آنجا، درمان آروماتراپی چیزی بیش از یک ماساژ بدن با استفاده از روغن‌های ضروری است. درمان کامل صورت و بدن از طریق پوست است.

 

کمی از تاریخچه رایجه‌درمانی بیشتر بدانید

رنه موریس گاتفوس که بسیاری او را پدر رایحه درمانی می‌دانند، عطرساز، شیمی‌دان و محققی بود که با استفاده از اسطوخودوس برای التیام زخم‌های دست‌هایش، خواص درمانی اسانس‌ها را کشف کرد. دکتر ژان والنت سپس کاربرد دارویی اسانس ها را گسترش داد و آنها را به پزشکان اروپایی معرفی کرد که آنها را برای مصرف داخلی تجویز کرده بودند.

مارگریت موری، بیوشیمی‌دان اتریشی، زیبایی‌شناس و دانشجوی سابق گاتفوسه، در دهه‌های 1940 و 1950 تحقیقات پیشگامی را در مورد کاربردهای درمانی و آرایشی اسانس‌ها انجام داد و بعد ماساژ تخلیه لنفاوی را به آن افزود. این روش استفاده موضعی از اسانس ها به ویژه در محیط آبگرم محبوب شد.

ایو تیلور، درمانگر زیبایی بریتانیایی و صاحب اسپا، پس از شرکت در سخنرانی موری، الهام گرفت تا درمان بالینی رایحه درمانی خود را توسعه دهد. این تکنیک که به درمانگران زیبایی و ماساژ در سراسر جهان آموزش داده شده است، به یک استاندارد طلایی برای صنعت زیبایی تبدیل شده است.

تراپی و درمانی جامع 

درمان آروماتراپی یک تکنیک ماساژ خاص است، یعنی دستکاری بافت های نرم بدن. به آرامش بدن، تسکین دردها، تشویق گردش خون و کمک به جریان لنفاوی کمک می کند.

این رویکرد کل نگر به رفاه ارتباط متقابل ذهن، بدن و روح را تشخیص می دهد. درک می کند که سلامت و تعادل واقعی را نمی توان تنها با درمان علائم فیزیکی به دست آورد، بلکه مستلزم پرداختن به جنبه های عاطفی، ذهنی و حتی معنوی زندگی یک فرد است.

آروماتراپی با استفاده از روغن‌های ضروری که به دقت انتخاب شده‌اند، با هدف هماهنگ کردن کل فرد، ارتقای آرامش، ثبات عاطفی و نشاط فیزیکی است. رایحه درمانی با درگیر کردن حواس و تأثیر بر ذهن، حالت تعادل درونی و خودآگاهی را تشویق می کند و آن را به ابزاری قدرتمند برای ارتقای سلامتی جامع تبدیل می کند.

تکنیک‌های خاص مورد استفاده در درمان‌های رایحه درمانی بر سیستم‌های لنفاوی و عصبی تأثیر می‌گذارد، اگرچه می‌دانیم که همه چیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد زیرا هر سیستمی به هم مرتبط است.

اثرات بویایی

یک عضو مهم حسی که در درمان های رایحه درمانی دخیل است، البته بویایی است - حس بویایی. از طریق حس بویایی مشتریان است که اسانس ها اولین تاثیر خود را خواهند گذاشت.

سیستم بویایی شامل اپیتلیوم بویایی، سلول های حسی بویایی با جایگاه های گیرنده، پیازهای بویایی و قشر بویایی است. این ساختارها در بالای حفره بینی بین چشم و مغز قرار دارند.

هنگامی که ما دم می‌کشیم، مولکول های معطر وارد بینی شده و تا اپیتلیوم بویایی حرکت می کنند. در اینجا، مولکول های معطر در مخاط اپیتلیوم بویایی حل می شوند و به گیرنده های بویایی منتقل می شوند. پس از اتصال به گیرنده‌ها، مجموعه‌ای از رویدادها رخ می‌دهد که منجر به سیگنال الکتریکی می‌شود که به پیاز بویایی که در داخل جمجمه درست بالای اپیتلیوم بویایی قرار دارد، می‌رسد. سپس سیگنال به نواحی مختلف مغز می رسد که در آنجا اطلاعات پردازش می شود.

لنف متحرک

بسیاری از حرکات ماساژ مورد استفاده در یک دنباله آروماتراپی، تخلیه لنفاوی را تقویت می کند. لنف و گردش خون ذاتاً به هم مرتبط هستند، بنابراین وقتی گردش خون کند می شود، جریان لنف کند می شود.

درمان آروماتراپی با درازکشیدن روی میز ماساژ، روی میز ماساژ شروع می شود. کار از پشت پاها شروع می شود. سکته‌های مغزی لنف را به سمت نزدیک‌ترین خوشه غدد لنفاوی حرکت می‌دهند، جایی که فیلتر شده و از مواد زائد، ناخالصی‌ها و عوامل بیماری‌زا قبل از بازگشت به منبع خون پاک می‌شود.

نواحی کلیدی که در آن غدد لنفاوی یافت می شوند، پشت زانو (پوپلیتئال)، کشاله ران (مغبغه)، در زیر بغل (زیر بغل)، در ناحیه شکم و اطراف چندین مکان روی صورت، پشت سر و گردن هستند. بنابراین، تجربه کل بدن از سر تا پا و شامل ماساژ شکم است.

آرام کردن اعصاب

درمان در پشت، با توجه دقیق به ستون فقرات ادامه می یابد. از اینجا می‌توانیم سیستم عصبی خودمختار را تحت تأثیر قرار دهیم که مسئول عملکردهای غیرارادی و خودکار بدن مانند هضم، ضربان قلب و تنفس است.

در دو طرف ستون فقرات زنجیره‌ای از عقده‌های سمپاتیک وجود دارد که مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی هستند که اعصاب سمپاتیک از آنها تابش می‌کنند. این اعصاب مانند اعصاب نخاعی نام خاصی ندارند. آنها از طریق عقده های سمپاتیک حرکت می کنند و سپس به نواحی مختلف بدن از جمله اندام ها، رگ های خونی و غدد پراکنده می شوند.

در حین ماساژ، عصب جمجمه دهم (عصب واگ) نیز تحریک شده و سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند. اطلاعات حسی را از اندام‌ها و بافت‌های مختلف به مغز منتقل می‌کند که تعادل درونی بدن و عملکرد مطلوب را در زمان‌های آرامش تنظیم و حفظ می‌کند.

اطلاعات حسی نیز توسط پایانه های عصبی مختلف در پوست منتقل می شود که باعث ترشح هورمون های احساس خوب و انتقال دهنده های عصبی می شود. این باعث افزایش احساس لذت، رفاه و مثبت می شود.

رفلکسولوژی یک درمان مکمل است که معمولاً به عنوان بخشی از درمان رایحه درمانی گنجانده می شود. این شامل اعمال فشار به نقاط خاصی روی پا است، بر اساس این تئوری که این نقاط بازتابی با اندام ها و سیستم های مختلف بدن مطابقت دارند. هدف رفلکسولوژی با تحریک این نقاط، ارتقای تعادل و بهزیستی کلی است.

قدرت روغن های ضروری

محیط ماساژ مورد استفاده در درمان‌های آروماتراپی حاوی اسانس‌های خالص است که در یک روغن حامل مخلوط و رقیق شده‌اند. بسته به سطح آموزش درمانگر، آنها ممکن است از روغن از پیش مخلوط شده از یک سازنده استفاده کنند ، یا ممکن است روغن های خود را متناسب با نیازهای هر مهمان ترکیب کنند.

هنگام کار بر روی بدن، سه نتیجه اصلی درمان وجود دارد: آرامش، سم زدایی یا تحریک. با انتخاب اسانس هایی با آن خواص می توان به این مهم دست یافت.

به طور طبیعی، قبل از انتخاب اسانس باید یک مشاوره عمیق و سابقه پزشکی در نظر گرفته شود. روغن های ضروری برای آرامش عبارتند از ماندارین، دارچین و اسطوخودوس. روغن‌های سم‌زدایی شامل فلفل سیاه، توت عرعر و رزماری است. در همین حال، روغن های تقویت کننده یا محرک شامل علف لیمو، آویشن و گالبانوم است.

صرف نظر از اینکه کدام اسانس انتخاب شده است، باید آن ها را برای چند ساعت روی پوست بگذارید تا مهمانان بتوانند نتیجه کامل درمان را ببرند. مشتری همچنین باید مقدار زیادی آب بنوشد و از الکل برای بقیه روز اجتناب کند، زیرا بدن او از طریق سیستم لنفاوی دفع می شود.

از گرما و هر چیزی که باعث تعریق می شود نیز باید اجتناب شود، از جمله ورزش، سونا، جکوزی و اتاق بخار. این می تواند باعث جذب سریع روغن ها شود و به طور بالقوه منجر به سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع شود. استراحت و آرامش پس از درمان مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید