در تعریف دهکده اسپا آمده است که:

«جایی فراتر از یک مکان بلکه یک فلسفه است.»

«جایی که جسم و روح و روان به یک اندازه مورد توجه و مراقبت هستند.»

«جایی برای بازیابی توان از دست رفته و چشیدن طعم بودن!»

«جایی که همه چیز درباره شماست و در اینجا افرادی آموزش دیده‌اند که هر آنچه که بدان احتیاج دارید را در نهایت مراقبت و احترام، فراهم ‌آورند.»

«جایی که می‌توان به آن سفری چندروزه داشت یا یک آخر هفته دلچسب را در آن سپری کرد.»

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

دهکده‌های اسپا معمولا کنار ساحل طراحی می‌شوند که در آن همه خدمات موجود در مراکز اسپا و بعضی خدمات دیگر ارایه می‌شود با این تفاوت که همه این اتفاقات در بستر طبیعتی رخ می‌دهد که نوازشگر روح و جسم آدمی است. خدماتی ازجمله انواع ماساژهای بدن و صورت، آبدرمانی، مراقبت از پوست، سونای خشک و بخار، استخر، باشگاه بدنسازی، یوگا، انواع خدمات زیبایی شامل موم، کوتاهی و آرایش موی سر، انواع خدمات ناخن، مانیکور، پدیکور، فیش اسپا و...

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

 

دهکده‌های اسپا در هر فصلی از سال و برای هر گروهی از مخاطبین پکیج‌های ویژه‌ای ارایه می‌دهند به‌طور مثال پکیج‌های تابستانه و زمستانه، پکیج‌های خانم‌های باردار، پکیج اسپا برای کودکان، پیکیج‌های ویژه زوجین، پکیج‌های عروسی و ماه عسل و... که هر کدام شامل انواعی از خدمات ماساژ، زیبایی، اقامت و انواع غذا و نوشیدنی می‌شوند.

حال به بررسی ویژگی‌های فضایی دهکده‌های اسپا خواهیم پرداخت:

اغلب دهکده‌های اسپا شامل فضای سبز چشمگیری هستند که نخل‌های بلندقامت، سیکاس‌های پهن برگ با سایه‌های گسترده، بامبو‌های سبز متراکم، نخل مرداب، نیلوفر آبی، خیزران‌های تزیینی یا خودروی طبیعی، مگنولیا‌های سفید و بنفش با برگ‌های چرمی براق‌شان، گل‌های کاغذی سرخابی و زرد خیره‌کننده و... ازجمله گیاهان محبوب در طراحی  آن می‌باشند.

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

 

اجزای تشکیل‌دهنده دهکده‌های اسپا از قانون خاصی پیروی نمی‌کند و با سلیقه و طراحی صاحبان مجموعه شکل‌های متنوعی به خود می‌گیرد اما همانطور که گفته شد محوریت آن‌ها بر ارتباط هر چه بیشتر با طبیعت است چراکه ذات آدمی از طبیعت است و بسیاری از اختلالات روحی و عملکردی ما در زندگی به خاطر قطع ارتباط با زادگاهیست که از آن آمده‌ایم و این درآمیختگی با طبیعت برای انسان فناوری زده امروزی حکم بازگشت کودک به آغوش مادریست که مدت‌ها از او دور مانده است.

پرگولا یا آلاچیق یکی دیگر از اجزای دهکده‌های اسپاست که با توجه به سبک طراحی مجموعه شکل‌های متنوعی به خود می‌گیرد.  یکی از آن‌ها آلاچیق‌های کلاسیک اروپایی با چوب‌های سفید یا قهوه‌ای، تزیینات مشبک، حریر‌های رقصان در باد، گل‌های پیچیده در بدنه، تشکچه‌های سفید یا رنگی و... است.

بعضی دیگر پرگولاهای سنگی است آنچنان که گویی انسان را در دل صخره جای داده است، ترکیب چوب و گل حضور آب به صورت آبشار در کناره‌های پرگولا یا به صورت رودخانه یا برکه در زیر پرگولا جریان دارد و یا حتی به صورت دریاچه‌ای که پرگولا در میان آن جای گرفته است، از ترکیبات معروف و محبوب است.

و اما مشهورترین سبک این پرگولا‌ها که عده‌ای مشخصا از آن‌ها به‌عنوان نشانه دهکده‌های اسپا یاد می‌کنند، مدل‌های بومی آسیای شرقی است که برگرفته از معماری خانه‌های بومی جزایر مالدیو و بالی و... است. آلاچیق‌های ساده چهارگوش با سقف شیب‌دار که با شاخ و برگ خشکیده درختان همان نواحی ساخته می‌شود، با بدنه‌هایی با چوب طبیعی و سکوهایی برای نشستن.

محل قرارگیری پرگولا‌ها قانون مشخصی ندارد، اما عمدتا لب ساحل یا کنار استخر، لابه‌لای درختان و حتی گاه بالای آن‌ها، بعضی در نقطه‌ای مرتفع برای تماشای منظره و بعضی دیگر در میان آب جای گرفته‌اند. این آلاچیق‌ها فارغ از این‌که کجا باشند در طول روز می‌توان زیر سایه خنک‌شان از نسیم و عطر و بوی جاری در فضا لذت برد و در طول شب با شمع‌هایی رمانتیک، حریر‌های سفید و موسیقی اعجاب‌انگیز طبیعت، خاطره‌ای به یاد ماندنی به یادگار برد.

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

 

استخر‌های شنای روباز از اصلی‌ترین اجزای دهکده‌های اسپا به‌شمار می‌رود که از حوضچه‌های آب گرم، آب سرد، حوضچه‌های آبدرمانی و... گرفته تا استخرهایی وسیع کنار دریا یا بر فراز تپه یا در میان انبوهی از درختان را شامل می‌شود. در این استخر‌ها گاه سایه وسیع درختان بلندقامت استوایی، گاه گل‌هایی که مشتاقانه از بالای درختان به سمت شما روان شده‌اند و گاه با گل‌های نیلوفر آبی با رنگ‌های خیره‌کننده شان شگفت زده خواهید شد.

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

گاهی فواره‌های آب به سبک و سیاق رومی خنکای وجود می‌شوند و گاه آبشار‌های صخره‌ای آنچنان که در طبیعت شاهدمان هستیم، به وجد می‌آوردمان. اسکله‌های چوبی مسیر خود را از لبه ساحل شروع کرده و شما را تا دل دریا پیش می‌برند و گاه موسیقی و رقص و پایکوبی در گوشه‌ای کودک درون شما را به خود فرا می‌خواند...

این فضای شگفت‌انگیز آدمی را با ذات خود، با طبیعتی که از آن زاده شده و با خاطره جمعی انسان که در دل تاریخ نقش بسته است، پیوند می‌دهد.

یکی از محبوب‌ترین کاربری‌هایی که در این مراکز تعریف شده برگزاری جشن عروسی است، و چه شگفت‌انگیز است که رویایی‌ترین شب زندگی را در چنین فضایی برگزار کرد، مضاف بر این‌که خدمات لوکس این مجموعه‌ها می‌تواند الزامات برگزاری چنین مراسم رسمی‌ای را پاسخگو باشد. سبک و سیاق برگزاری این مراسم هم به خود فرد و مجموعه‌ای که انتخاب می‌کند برمی‌گردد که برگزاری مراسم بر لبه نوار ساحلی، یا در میان باغ با تزیینات سفید یا به سبک روستایی(Rustic) که امروزه به یکی از محبوب‌ترین شکل‌های برگزاری مراسم تبدیل شده، نمونه‌های آن است.

سبک روستایی یا همان Rustic ظاهری آراسته ولی ساده به دور از تجملات و زرق و برق دارد که در آن راحتی و لذت دو اصل مهم به‌شمار می‌روند که البته با سبک و سیاق بسیاری از دهکده‌های اسپا همخوانی زیادی دارد.

دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

 

ویلاهای این مجموعه آنقدر منحصربه‌فرد و متنوع هستند که هر کدام دنیای متفاوتی را به تصویر می‌کشند.

بسیاری از این دهکده‌های اسپا در هتل‌های خیلی لوکس قرار دارند که بخش بزرگی از گردشگری مسافر را شامل می‌شوند اگرچه هتل‌های زیادی هستند که با این محوریت طراحی می‌شوند و در اتاق‌ها یا ویلاهای خود خدماتی منحصربه‌فرد ارایه می‌دهند، به طوری‌که خودِ ویلا یا سوییت از یک دهکده اسپا، چیزی کم ندارد!!!

بسیاری از این هتل‌های پنج‌ستاره و سوپر لوکس در اقصی‌نقاط جهان وجود دارد که تعداد زیادی از آن‌ها را در جزایر جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام می‌توان یافت که با رزرو به موقع یا در آفرهای ویژه‌ای که برای گردشگران قایل می‌شوند گاهی می‌توان سفری مقرون به‌صرفه را در چنین فضاهای منحصربه‌فردی تجربه کرد.

 

در ادامه به معرفی یکی از معروف‌ترین دهکده‌های اسپا می‌پردازیم.

  مالزی/ SPA VILLAGE PANGKOR LAUT

«در نخستین برخورد با مناظر خیره‌کننده، نفس در سینه‌تان حبس خواهد شد!»

هدف ما لذت بردن و بهبود سلامتی شما در طول اقامت در دهکده و ادامه یافتن آن در شیوه زندگی پرجنب‌وجوش پس از آن است. تمام برنامه‌ها برای سلامت روحی و جسمی شماست که بر پایه این چهار اصل مهم قرار دارد: جوانسازی و طول عمر، آرامش و کاهش استرس، سم‌زدایی و داشتن یک تجربه رمانتیک!

معرفی فضاها: دهکده شامل هشت سالن شفابخش، یک غرفه لوکس بالیَن(Belian)، سه سالن بزرگ از گیاهان و درمان‌های سنتی، دو مجموعه حمام، سه حمام اسپا، سه غرفه نوشیدنی و یک بوفه اسپاست و ۲۲ ویلای زیبا که بر فراز دریا با دسترسی مستقیم به مجموعه طراحی شده‌اند.

معرفی خدمات: دهکده دارای برنامه‌هایی ویژه شامل طیف گسترده‌ای از درمان‌های سنتی چین، هند، ژاپن، تایلند، بالی و مالزی است.

1- استفاده نامحدود یک زوج از کلیه خدمات دهکده (برای دو نفر)

به مدت چهار ساعت (نصف روز): مبلغ ۷۲۰ دلار امریکا

به مدت هشت ساعت (کل روز): مبلغ ۱۳۰۰ دلار امریکا

2- استفاده یک زوج از خدمات اسپا دهکده (برای دو نفر)

به مدت سه ساعت: مبلغ ۴۹۰ دلار امریکا

۳- معرفی کامل پکیج روز آیوروِدیک (AYURVEDIC DAY)

آیورودیک یک شیوه طب سنتی هندی است که قدمتی سه هزار ساله دارد. شیوه‌ای که در آن جسم و روح و روان با هم در تعادل کامل به سر می‌برند.

 به مدت سه ساعت: مبلغ ۲۶۰ دلار امریکا

* کلاس یوگا

* مشاوره تخصصی آیوروِدیک

* مجموعه خانه حمام

* سییرو لپام(Siro Lepam) شیوه سنتی آیورودیک برای مراقبت مو

* موخا لپام (Mukha Lepam) شیوه سنتی آیورودیک برای مراقبت پوست

* آبهایانگا (Abhyanga) ماساژ سنتی آیورودیک

۴-پکیج روز چینی(CHINESE DAY) به مدت سه ساعت: مبلغ ۲۶۰ دلار امریکا

۵-پکیج روز غربی (WESTERN DAY) به مدت سه ساعت: مبلغ ۲۶۰ دلار امریکا

۶-پکیج روز مالایا (MALAYA DAY) به مدت سه ساعت: مبلغ ۲۶۰ دلار امریکا

۷- اسرار سلطنتی مراقبت از شاهزاده (مخصوص خانم‌ها) به مدت سه ساعت: مبلغ ۲۶۰ دلار امریکا

۸- خدمات به انتخاب مشتری به مدت ۲ ساعت مبلغ ۱۶۸ دلار امریکا

و...

 

 دهکده‌های اسپا, مراکز اسپا, ماساژهای بدن و صورت, آبدرمانی, مراقبت از پوست, سونای خشک و بخار, خدمات زیبایی, خدمات ناخن, فیش اسپا,

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید