گفته می‌شود که نام «درخت چای» توسط کاوشگری با نام  کاپیتان جیمز کوک، در قرن هجدهم پس از آن‌که برگ‌هایی از یک درخت (Melaleuca alternifolia) را جوشاند تا نوشیدنی تند و نیروبخش درست کند، ابداع شد. درخت چای که بومی مناطق نیمه‌گرمسیری نیو ساوت ولز و کوئینزلند استرالیا است، مانند یک نیروگاه تولید روغن پایه  عمل می‌کند که از طریق تقطیر بخار استخراج شده و برای خواص ضدعفونی، ضدباکتری، ضدقارچی، ضدالتهابی و ضدویروسی مورد توجه قرار گرفته است. برای قرن‌ها، باور بر این بود که مردم در «استرالیا و نیوزیلند»، آن را به‌صورت موضعی برای کمک به التیام زخم‌ها و عفونت‌های پوستی استفاده و حتی برگ‌های خردشده آن را استشمام می‌کردند تا در مقابل مشکلات تنفسی بایستند. در واقع، رایحه قوی و تند آن در خانواده گیاهان معطر اکالیپتوس وجود دارد، از این‌رو درخت چای، مزایای تنفسی و تقویت ایمنی مشابهی را نشان می‌دهد.

۳۰۰ نوع مختلف از این گیاه وجود دارد، اما ملالوکا آلترنیفولیا به‌طور عمده با درخت چای مورد استفاده برای آروماتراپی (رایحه درمانی) و مراقبت از پوست مرتبط است، که آن را در بسیاری از فضاهای اسپا به محصول مهم و  اصلی تبدیل کرده است.

چرا ستاره مراقبت از پوست است؟

به خاطر خواص پاک‌کنندگی، ضدعفونی‌کنندگی و آرام‌بخشی درخت چای، مردم بیش از ۷۰ سال برای درمان مشکلات پوستی از سر تا پا، شامل آکنه، تاول‌ها، سوختگی‌ها و شوره سر استفاده کرده‌اند. حتی یک جایگزین احتمالی برای بنزوئیل پراکسید برای مقابله با لکه‌ها بدون ایجاد خشکی و تحریک، به حساب می‌آید. لری نستور، رییس مشترک شرکت Tu’el Skincare می‌گوید: «درخت چای - در کنار بسیاری از دیگر روغن‌های ضروری که به خوبی تولید شده‌اند- ضدمیکروبی و ضدباکتری است و مصارف دارویی‌اش، آن را برای درمان موضعی آکنه مناسب می‌کند. محبوبیت آن کم و زیاد می شود، زیرا یک تصور غلط در بین تکنسین‌های اسپا در مورد نحوه استفاده از درخت چای متداول است. هیچ کدام از روغن‌های پایه نباید به‌طور مرتب مستقیم به پوست کشیده شوند. با این حال، هنگامی که در غلظت‌های مناسب استفاده می‌شود، روغن درخت چای می‌تواند یک عنصر ایده‌آل برای مقابله با breakouts باشد.»

در Skin by Marywynn در پورتلند اورگان، درخت چای به چند مرحله از درمان‌های مربوط به‌صورت سفارشی شده (۶۰-۹۰ دقیقه / ۱۲۵ تا ۲۰۰دلار) تقسیم می‌شود، به‌ویژه برای مشتریانی که با لکه‌ها و آلرژی‌ها مبارزه می‌کنند. با توجه به نیازهایشان، مالک Marywynn Ryan از مجموعه‌ای از محصولات به‌دست آمده درخت چای، ازجمله روغن پایه Detox Tu'el استفاده خواهد کرد. Ryan برای آروماتراپی، روغن را به یک بخارساز اضافه می‌کند، آن را به زیر یک ماسک می‌کشد یا با ماسک مخلوط می‌کند، قبل از مرطوب‌کننده آن را به روی پست می‌مالد و در طول ماساژ سر از آن استفاده می‌کند. رایان می‌گوید: «افرادی که از آلرژی رنج می‌برند، می‌توانند دوباره از طریق بینی خود نفس بکشند و از کاهش سردردهای سینوسی هیجان زده ‌شوند. مشتریانی هم که آکنه دارند می‌گویند که احساس خنک‌کنندگی بیشتر و التهاب کمتری دارند.»

در راندولف، نیوجرسی، Salus Per Aquam Spa درخت چای در برنامه Anti-Acne Facial (۶۰ دقیقه/ ۱۳۰ دلار) استفاده می‌شود.این برنامه یک درمان پاک‌کننده است که با آنالیز پوست، پاک کردن و لایه‌برداری با اسکراب AHA تحت بخار شروع می‌شود.

مونیکا گاستون، صاحب و درمانگر Salus Per Aquam Spa، توضیح می‌دهد: «درخت چای به کاهش باکتری‌های ایجاد‌کننده آکنه کمک می‌کند، تولید چربی را کنترل می‌کند و لکه‌های پوستی را درمان می‌کند. این کار را با نفوذ به پوست برای باز کردن انسداد غدد سباسه، ضدعفونی کردن منافذ و «خشک کردن»، جوش‌های سرسفید شده، سرسیاه و پوستول‌ها انجام می‌دهد.»

Patrizia Piskopo، آرایشگر برجسته در Terre de Beaute در آلن تاون پنسیلوانیا، معتقد است که درخت چای یک بخش ایده‌آل در هر سرویس نوسازی پوست است، زیرا به آرامی لایه‌برداری می‌کند و باعث بازسازی سلولی می‌شود. روش Deep Pore Treatment این اسپا (۶۰ دقیقه/ از ۱۰۰ دلار) با پاک کردن کامل شروع شده و با GlyMed Plus Serious Action Masque که شامل درخت چای، خاک رس و اسید‌های لایه‌برداری است دنبال می‌شود. پیسکوپو می‌گوید: «ماسک چرک‌ها را از عمق منافذ می‌زداید، به طرز چشمگیری چربی را کم‌تر می‌کند و آکنه را بهبود می‌بخشد.» پس از آن خارج کردن جوش‌ها (در صورت لزوم) انجام می‌شود و به پوست یک کرم روشن‌کننده، مرطوب‌کننده و ضدآفتاب زده می‌شود. او می‌افزاید: «مشتریان متوجه کاهش چشمگیر قرمزی و تحریک می‌شوند و می گویند که پوست آن‌ها بعد از انجام، حس آرام و با طراوتی دارد.»

 

حقایق کوتاه

استرالیایی‌ها اغلب از درخت چای به‌عنوان «کیت کمک اولیه در یک بطری» نام می‌برند. پس از تقطیر، برگ‌های آن یک روغن زردرنگ یا بی‌رنگ تولید می‌کند که بوی قوی شبیه به کافور دارد.

روغن درخت چای می‌تواند برای رهایی پاهای ورزشکاران از درد، قارچ ناخن انگشتان پا و بوی پا و به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده طبیعی دست استفاده شود. این روغن پایه در صورت بلعیده شدن سمی است.

در طی جنگ جهانی دوم، بین سربازان استرالیایی کیت‌های کمک‌های اولیه که حاوی روغن چای بودند، برای ضدعفونی زخم‌ها و سریع‌تر کردن فرآیند التیام پوست صادر توزیع می‌شد.

این برای تلاش‌های جنگی آنقدر مهم بود که دولت کسانی را که در زمینه تولید آن کار می‌کردند، از خدمت سربازی معاف کرد.