رودخانه های کشور آلمان

طبیعت زیبای آلمان مدیون رودخانه‌‌های آن است. احتمالا "راین" در میان ایرانیان مشهورترین رودخانه ‌آلمان است. اما این کشور رودخانه‌های زیبای دیگری هم دارد که با دست‌چینی از آن‌ها‌ در این گزارش تصویری آشنا می‌شوید:

 


 رودخانه اِلبه (Elbe) در جمهوری چک سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسافت یک هزار و یکصد کیلومتر که ۷۲۷ کیلومتر آن در آلمان است در "کوکس‌هافن" به دریای شمال می‌ریزد. شهر درسدن در کرانه رود اِلبه واقع شده و به دلیل معماری و ساختمان‌های زیبا به "فلورانس اِلبه" شهرت یافته است.

 رودخانه اِلبه در طول هزاران سال در مسیر خود طبیعت بی‌نظیری را بوجود آورده است. طبیعت منطقه "سوئیس زاکسن" (Sächsische Schweiz) سالانه هزاران نفر را به خود جلب می‌کند.

 رودخانه هاول (Havel) به طول ۵۶۰ کیلومتر در منطقه دریاچه‌های مکلن‌بورگ سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه اِلبه ‌می‌ریزد. ( عکس: عبور رودخانه هاول از شهر پوتسدام)

 با این کانال به طول ۹۱۸ متر که در سال ۲۰۰۳ در شمال ماگدبورگ افتتاح شد، "میتل‌لند کانال" در غرب به کانال "اِلبه – هاول" در شرق متصل شد.

 رودخانه اشپر (Spree) روح، نماد وهویت برلین است. سرچشمه آن در لاوزیتس (جمهوری چک) است و در مجموع به طول ۴۶ کیلومتر از میان برلین عبور می‌کند. دو شاخه این رودخانه در قلب برلین به هم می‌پیوندند و جزیره‌ای را در میان آن بوجود میآورند.

 اودر (Oder) و شریان‌های آن، براندنبورگ را به باغچه‌ای حاصل‌خیر در آلمان تبدیل کرده است. گندم، جو، چغندر قند و سبزی‌های گوناگون در این منطقه کشت می‌شوند. بخش‌های وسیعی از منطقه که به "اودربروخ" (Oderbruch) شهرت دارد منطقه حفاظت شده است و پناهگاه پرندگان محسوب می‌شود.

 رودخانه وِزر (Weser) از به هم پیوستن رودخانه "ورا" به طول ۲۹۲ کیلومتر و رودخانه "فولدا" به طول ۲۱۸ کیلومتر به‌وجود می‌آید. بر روی سنگی که در سال ۱۸۹۹ نصب شده آمده است: «درجایی که "ورا" و "فولدا" همدیگر را می‌بوسند، نامشان را از دست می‌دهند. با این بوسه آلمان تا دریا رودخانه‌ای دارد به نام "وِزر"».

 
در جایی که رودخانه "وزر" به دریا می‌ریزد، بیش از ۱۵۰ سال است که این فانوس دریایی راه را به کشتی‌ها در شب نشان می‌دهد. فانوس دریایی "هُوهه وِگ" به تاسیسات مدرن مجهز است.

 
رودخانه راین (Rhein) طولانی‌ترین رودخانه آلمان است. این رودخانه به طول ۱۳۲۰ کیلومتر از کوه‌های آلپ در سوئیس سرچشمه می‌گیرد، بودن زه، دره راین، منطقه صنعتی "روهر گبیت" را می‌پیماید و وارد هلند می‌شود.

 

رودخانه های کشور آلمان


راین تنها رودخانه آلمان است که مردم این کشور را رومانتیک می‌کند، در شعر و شراب‌اش جاری است و ساکنان سواحل‌اش خود را با نام این رودخانه معرفی می‌کنند. این منطقه از سال ۲۰۰۲ در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است.

 


رودخانه موزل (Mosel) در کوه‌های فرانسه سرچشمه می‌گیرد و در شهر کوبلنتس به رودخانه راین می‌ریزد. از میان دیگر رودخانه‌ها، موزل طولانی‌ترین رودخانه ‌آلمان است که به راین می‌ریزد و بعد از راین یکی از مهمترین رودخانه‌های این کشور برای کشتی‌رانی است.

 رودخانه ماین (Main) به طول ۵۲۴ کیلومتر غرب آلمان را سیرآب می‌کند و در شهر ماینتس به رودخانه راین می‌پیوندد. مسیر شرقی - غربی این رودخانه از مناطق طبیعی نادر در مرکز اروپا محسوب می‌شود. این رودخانه نمادی از شهر فرانکفورت هم هست که یکی از مراکز مهم مالی اروپا محسوب می‌شود.

 نام رودخانه "نکار" (Neckar) به معنی آب خروشان است. سرچشمه این رودخانه در "ویلینگن – شونینگن" قرار دارد. در شهر دانشگاهی توبینگن، رودخانه نکار تاثیر تعیین کننده‌ای در چهره این شهر دارد. نکار در مانهایم به رودخانه راین می‌ریزد.

 
رودخانه "آلتمول" (Altmühl) یکی از آرام‌ترین رودخانه‌های آلمان است که از منطقه فرانکن سرچشمه می‌گیرد و در نزدیکی "کلهایم" به رودخانه دانوب می‌ریزد. این منطقه در سال‌های اخیر به بهشت گردشگران تبدیل شده است.

 در فرهنگ عامیانه آلمانی گفته می‌شود:"ایلر، لش ، ایزا و این از سمت راست؛ آلتمول، ناب و رگن از سمت چپ به دانوب می‌ریزند". رودخانه "لش" (Lech) از اتریش سرچشمه می‌گیرد و بعد از طی مسافت ۲۶۴ کیلومتر به دانوب می‌پیوندد.

 
در شهر دانشجویی پاسائو سه رودخانه به هم می‌پیوندند: از شمال "ایلز " (Ilz) سیاه از غرب دانوب آبی و از جنوب "این" (Inn) سبز.

 


ب
رودخانه دانوب (Donau) که از جنگل‌های سیاه سرچشمه می‌گیرد با طی کردن ۶۸۷ کیلومتر به مرز اتریش می‌رسد. این رودخانه با ۲۸۰۰ کیلومتر پس از ولگا، دومین رودخانه اروپا است. (عکس: صومعه ولتن‌بورگ در ایالت بایرن در ساحل دانوب)