خواب یکی از بهترین اسرار طبیعت است. خواب مجموعه‌ای پویا و منظم از حالت‌های رفتاری و جسمانی است که در طول آن فرآیندهای لازم برای سلامت و قوای بدن صورت می‌پذیرد.خواب مناسب برای حفظ سلامت جسمانی، روانی، عاطفی و شناختی انسان ضروری است. خواب کم و نامناسب برای سلامتی بسیار مضر است. خواب عمیق منجر به پدیده‌ای تحت عنوان «خواب زیبا» می‌شود، چرا که ترشح هورمون‌های رشد باعث ترمیم و بازسازی بافت‌های عضلانی و استخوانی بدن می‌شوند. همچنین در خواب عمیق رشد پروتئین و کاهش مصرف آن در سلول‌ها رخ می‌دهد. پروتئین برای رشد سلول‌ها و ترمیم آسیب‌های ناشی از عواملی نظیر اضطراب و اشعه فرابنفش حیاتی است. خواب عمیق آثار منفی هورمون استرس، کورتیزول، را نیز خنثی می‌کند.

 وقتی ناراحت می‌شوید و دل‌تان می‌شکند، قلب شما اذیت می‌شود و این فرآیندی است که احتمالا توسط مغز انجام می‌شود. این نتیجه تحقیق دانشمندان سوئیسی در مورد وضعیت نادری به نام سندرم "قلب شکسته" است.این نارسایی خیلی سریع رخ می‌دهد و زمان آن معمولا پس از یک واقعه استرس‌زا یا احساسی مانند سوگواری است.در مورد این قضیه اطلاعات زیادی در دسترس نیست ولی "نشریه قلب اروپا" می‌گوید که مغز در واکنش نسبت به استرس نقش ایفا می‌کند.

بدن ما دستگاه شگفت‌انگیز و کارآمدی دارد به نام سیستم ایمنی که با قوت، ما را از شر ارگانیسم‌های بیماری‌زا حفظ می‌کند. به این دستگاه بسیار موثر باید اعتماد کرد اما رعایت برخی نکات ساده، هم کار این دستگاه محترم را کم می‌کند هم خطر اینکه ناگهان زیر فشار کار از پا در بیاید، کمتر می‌شود. آنچه در زیر می‌آید نباید باعث نگرانی شود، فقط باید شما را هوشیارتر کند. تقریبا در تمام این موارد به زحمت و هزینه بیشتری احتیاج نیست، فقط به آگاهی نیاز است. اگر به پول دست زده‌اید بلافاصله با همان دست غذا نخورید. اگر از آسانسور استفاده کرده‌اید بلافاصله چشمتان را نمالید و یک توصیه بسیار ساده، دستتان را زیاد بشویید بخصوص در اماکن عمومی. دیگر اینکه همراه داشتن ژل‌های ضدعفونی دست (البته نوع استاندارد) در بسیاری موارد مفید است.

 ید برای سلامت ما ضروری است اما عمدتا ما از اهمیت چشمگیر آن غافل هستیم و به آن توجهی نمی‌کنیم. ید، جزئی کلیدی از هورمون تیروئید است که مسئول متابولیسم بدن است.کمبود ید برای افراد مشکل‌ساز است اما بیشتر ما نمی‌دانیم که چقدر به ید نیاز داریم و از کجا باید آن را تأمین کنیم. تحقیقی که توسط مارگارت ریمن، پروفسور تغذیه در دانشگاه ساری بریتانیا انجام شده نشان‌دهنده فقدان ید در بسیاری از "رژیم‌های غذایی سالم" است. چنین رژیم‌های غذایی باعث کمبود ید در زنان حامله هم می‌شود.

BBC: گاستریت یا التهاب لایه مخاطی معده از موذی‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش است که در درازمدت ممکن است به زخم معده و در نهایت به سرطان بیانجامد. اما نکاتی وجود دارد که رعایت آن می‌تواند از پیشروی بیماری جلوگیری کند.دستگاه گوارش ما گاه تحت تاثیر عواملی چون خشم، فشار روانی و یا رفتارهای غذایی مانند خوراکی‌های تند و نوشیدن بیش از اندازه الکل و قهوه واکنش نشان می‌دهد. این ناراحتی با تهوع، درد در بخش فوقانی شکم یا احساس کسالت بروز می‌کند. حتی امکان مشکلات گوارشی چون اسهال نیز وجود دارد. این‌ها می‌توانند از نشانه‌های التهاب دیواره یا ورم معده باشند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 104

BBC: تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که برخی‌ به علل نادرست و جعلی سرطان از جمله نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی و استفاده از مایکروویو، باور دارند. نظرسنجی از ۱۳۳۰ نفر در انگلستان که در نشریه اروپایی سرطان منتشر شده، نشان می‌دهد که اکثریت مردم به درستی، کشیدن سیگار را از جمله عوامل سرطان شمرده‌اند. اما شمار زیادی هم در بیان عوامل خطر بیماری سرطان دچار اشتباه شده‌اند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 103

دانشکده پزشکی آمستردام با همکاری اپیسنتر، نخستین مرکز نوآوری آمستردام، در روز جهانی زن یک گردهمایی با محور سلامت زنان برگزار کردند. در این همایش از متخصصان علوم پزشکی دعوت شد تا در مورد سلامت زنان صحبت کنند. زنان و بیماری‌های قلبی یکی از مسائلی بود که در این گردهمایی به آن پرداخته شد، دکتر یولاند اپلمن، متخصص قلب و عروق در دانشکده پزشکی آمستردام، در سخنرانی خود سلامت زنان را مهم‌تر از مسائل کاری و مالی دانست چون به گفته وی اگر زنان از سلامت کافی برخوردار نباشند موقعیت کاری و مالی آنان نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 100

BBC: برای نخستین بار از ژن‌درمانی برای توقف روند شایع‌ترین نوع نابینایی در افراد مسن در اروپا استفاده شد. فردی که تحت ژن‌درمانی برای دژنراسیون ماکولا در شهر آکسفورد بریتانیا قرار گرفت، جانت ازبورن بود.جراحان در تلاشی برای جلوگیری از تخریب سلول‌ها یک ژن مصنوعی را در قسمت عقبی چشم خانم ازبورن تزریق کردند. این نخسین بار است که برای توقف تخریب لکه زرد در پیری علت ژنتیکی آن هدف قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 132

 مصرف سیگار الکترونیکی خطرناک‌تر از آن است که پیش از این تصور می‌رفت. بر اساس نتایج تحقیقی جدید در آمریکا سیگارهای الکترونیکی می‌توانند باعث افسردگی و سکته قلبی شوند. اما سیگارهای سنتی هنوز هم خطرناک‌تر هستند. کسانی که سیگار الکترونیکی مصرف می‌کنند به نسبت غیرسیگاری‌ها ۵۶ درصد بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. خطر سکته مغزی برای این افراد هم حدود ۳۰ درصد بیش از کسانی است که سیگار نمی‌کشند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 172

بررسی شاخص‌های سلامت و نگاهی به آمارها نشان می‌دهد چاقی و کم‌تحرکی بطور جدی سلامت زنان ایرانی را تهدید می‌کند و شیوع بیماری‌های ناشی از آن بحدی رسیده که نیازمند توجه جدی است. در حال حاضر با پیشرفت بهداشت و پزشکی، بیماری‌های غیر واگیر و از همه مهمتر بیماری‌های قلبی-عروقی عامل اصلی مرگ‌ومیر در دنیا بشمار می‌روند: ۶۰ درصد موارد مرگ در دنیا که ۸۰ درصد آن در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط اتفاق می‌افتد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 161