گردشگری گرچه صنعتی است که ایجاد اشتغال می‌کند و درآمدزایی دارد، اما بسیار حساس است و با امنیت و زیرساخت‌ها پیوند می‌خورد. گردشگران در سال میلادی که رو به پایان است به کدام مقاصد بیشتر سفر کردند؟ صنعت گردشگری بسیار درآمدزا و اشتغال‌زا است، اما هیچ گردشگری راهی مناطقی که در آن امنیت وجود ندارد نمی‌شود. همین موضوع باعث شد، علیرغم همه زیبایی‌ها و امکانات، گردشگران مناطقی را بر دیگری ترجیح دهند. صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ برندگان و بازندگان خود را داشت.

 

 


 
ایسلند با افزایش ۳۴ درصدی یکی از برندگان صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ است. هیچ کشور اروپایی با این رشد همراه نبوده است. یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به این جزیره تقریبا خالی از سکنه واقع در شمال اروپا سفر کردند. حتی قیمت‌های بالای زندگی در این کشور نیز موجب هراس گردشگران نشد.

 

 

روز سوم ژوئیه سال ۲۰۱۵ مردان مسلح به یک ساحل در تونس که گردشگران در آن استراحت می‌کردند حمله کردند و ۳۸ نفر را به قتل رساندند که ۳۰ نفر از آن‌ها گردشگران بریتانیایی بودند. صنعت گردشگری تونس هنوز هم تحت تاثیر این حمله قرار دارد و نتوانسته‌ است گردشگران را به خود جلب کند. تونس از بازندگان بزرگ صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ است.

 

 

یکی از برندگان صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ ایران است. برد اصلی صنعت گردشگری ایران فعلا نه در آمار و ارقام بالای گردشگران، بلکه در "مثبت شدن" نگاه مردم جهان به ایران پس از "برجام" است. حال بسیاری از مردم دنیا، علیرغم محدودیت‌های موجود که به خوبی هم از آن آگاه هستند، سفر به ایران را برای خود متصور می‌دانند.

 

 

مصر از بازندگان صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ است. در سال ۲۰۱۵ و پس از سقوط هواپیمای گردشگران در شمال شبه جزیره سینا که در آن ۲۲۴ مسافر کشته شدند بسیاری از مناطق گردشگری، هتل‌ها و استراحت‌گاه‌های این کشور خالی از گردشگر شد. علت سقوط هواپیما، به گفته متخصصان انفجار بمب بود.

 

 


اسلواکی با رشد ۱۹ درصدی گردشگر در میان کشورهای اروپایی، در رتبه دوم قرار گرفته و این در حالی است که اسلواکی دریا و سواحل شنی ندارد که از عوامل مهم رشد گردشگری هستند. قیمت‌های مناسب، مناطق کوهستانی و شهرهای تاریخی از عوامل جلب گردشگر به این کشور بوده‌اند. (عکس از براتیسلاوا)

 

 


یونان آمار و ارقام متناقضی در عرصه گردشگری داشت. برخی از مناطق این کشور مانند کرتا، کورفو و میکونوس با افزایش یک و نیم درصدی شمار گردشگران روبرو بود، در حالی که جزیره لزبوس ۶۳ درصد و جزیره خیوس ۷۱ درصد از شمار گردشگرانشان کاسته شده است.

 

 


قبرس از برندگان گردشگری در سال ۲۰۱۶ بود. بخش یونانی این جزیره با افزایش ۱۹ درصدی شمار گردشگران روبرو شد که بیشتر آن‌ها شهروندان روسیه بودند. مناقشه بین روسیه و ترکیه باعث شد تا گردشگران روسی قبرس را برای استراحت و تفریح انتخاب کنند.

 


ارزانی و امنیت، بلغارستان را به یکی دیگر از برندگان گردشگری در سال ۲۰۱۶ تبدیل کرد. این کشور افزایش ۱۳ درصدی گردشگری در این سال را مرهون حضور گردشگران آلمان و روسی است.

 

 


بمب‌گذاری‌های متعدد از سوی اسلام‌گرایان و کردهای افراطی و همچنین کودتا و حوادث بعد از آن، تاثیر منفی خود را بر صنعت گردشگری در ترکیه گذاشت و این کشور با کاهش ۳۳ درصدی گردشگران به بزرگترین بازنده این صنعت در سال ۲۰۱۶ تبدیل شد. در ماه اوت از میزان گردشگران روس۸۴ درصد و از میزان گردشگران آلمانی ۳۴ درصد کاسته شد. البته بر تعداد گردشگران سعودی اندکی افزوده شد.

 

 


گرچه افزایش تعداد گردشگران در اسپانیا در مقایسه با ایسلند یا قبرس "تنها ۱۰ درصد" است، اما این کشور در سال ۲۰۱۶ میزبان ۷۴ میلیون گردشگر خارجی بوده است. امنیت، آفتاب، ساحل، طبیعت، غذا و نوشیدنی و دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی فرمولی است که اسپانیا را به یکی از برندگان صنعت گردشگری در دنیا تبدیل کرده است.

 

 


رای به "برگزیت" در روز ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ و اعلام خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث سقوط ۸ درصدی پوند شد. ارزانی در بریتانیا باعث روان شدن موجی از گردشگران اروپایی، هنگ‌کنگی و آمریکایی به این کشور شد؛ به خصوص برای خرید.

 

 


کاهش ۱۳ درصدی شمار گردشگران در بلژیک عکس‌العمل بسیار روشنی است به حملات انتحاری در فرودگاه و مترو بروکسل. نه تنها پایتخت، بلکه مناطق دیگری همچون بروگه (عکس) که گردشگران را به خود جلب می‌کند نیز تحت تاثیر این حملات قرار گرفتند.

 

 


آلمان شاهد افزایش یک و نیم درصدی شمار گردشگران بوده است. ایالت بایرن، جنگل‌های سیاه و هایدلبرگ از مقاصد مورد علاقه گردشگران بوده‌اند. برلین با ۲۴ میلیون میهمانی که شب را در این شهر گذرانده‌اند، از شهرهای تراز‌اول در اروپا محسوب می‌شود.

 

 

 


پس از حملات تروریستی در پاریس و نیس شمار گردشگران در فرانسه پنج و نیم درصد کاهش یافت و این میزان در پاریس حتی به ۱۶ و ۶ دهم درصد رسید. کاهش شمار گردشگران در حالی بود که رقابت‌های فوتبال قهرمانی اروپا در این کشور برگزار ‌شد. فرانسه اما هنوز هم با جذب ۸۰ میلیون گردشگر در دنیا در رتبه اول قرار دارد و برای ماندن در این رتبه قرار است ۴۳ میلیون یورو در عرصه امنیت سرمایه‌گذاری کند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید